Unde mâncăm în Mamaia?

JUL-2016
150 ron
+ COPII: 2 -- varsta: 11; 5

Restaurant Grill House / Aqua Magic

Grill House Mamaia - servicii praf!

Urmare de aici

Am ajuns si eu catre weekend la Mamaia sa reintregim familia care petrecea deja de luni, eu fiind pana atunci in delegatie in zona Stuttgart, Germania, despre care am povestit atata in ultimul timp si tot as mai putea spune multe, dar trebuie sa fiu selectiv din cauza lipsei de timp.

Alegerea

La intrebarea ce loc mai acatarii de servit cina gasim, ai mei mi-au spus ca a fost o problema alegerea unei locatii care sa intruneasca toate gusturile noastre. Primul filtru era legat de pozitionare, doream ceva in zona Sat de Vacanta – Hotel Mihaela. Altceva decat “la impinge tava”, nu ca suntem fitosi, dara as doream noi pentru cina, spre deosebire de pranz unde optiunea noastra nr 1 este “la impinge tava”. “Mai conta ca localul faca o impresie buna macara asa de afara, sa fie preponderant ocupat, semn ca mancarea pare mai de incredere. Si sa exista snitel de pui in meniu, pentru Denisa!

Am constatat ca unele locuri unde serveam masa in anii trecut au disparut din peisaj, de ex la bowling in Satul de Vacanta, unde noi suntem client fideli. Poate imi voi lua inima in dinti si voi veni cu un articol, fie si off-topic, despre Satul de Vacanta, despre plaje in general, despre vechea si de mine indragita statiune Mamaia, pe care o cunosc de 47 de ani si care …... de la anul ne trimite mai in sud, nu doar de Mamaia, ci de mai in sud de Vama Veche si 2 Mai….

Si am luat-o spre faleza. Ai mei au spus ca au servit cina in una din serile anterioare la Grill House. Nu aveam in minte unde este exact, dar nici bine nu am pornit pe faleza, si pana in Hotel Aurora ni s-a infasitat terasa aleasa. Terasa este amplasat pe colt cu o alee secundara venind perpendicular pe straza falezei.

Scurta prezentare a terasei

Sunt doua intrari, de pe faleza si de pe aleea secundara.

Firmamentul troneaza atragator. Scrie cu litere mari Grill House si… miroase a grill si a pui. Pare cu adevarat un loc mai rasarit. Terasa plina in weekend si cu ceva locuri libere in cursul saptamanii. Exista la intrare si un Bine ati venit! ”. “Sa spunem “Bine v-am gasit! ” si sa indraznim.

Mult lemn la Grill House. Cum de altfel imi si place. Mese din lemn, scaune asijderea, dar cu un cadru metalic greu, adica foarte greu, ca sa fiu corect. Un copil nu putea ridica un scaun pe sus.

Terasa este partial acoperita. Exista mese si inautru dar majoritatea incercau sa ocheasca un loc afara.

Pavaj pe jos, o statueta bucatar, din gips. Frumos!

Atractia o reprezinta imensul rotisor amplasat in aer liber. Pui la rotisor pe jar de lemne, cum va suna? Ne ploua in gura. Zeci de pui se roteau neconditionat lasand sa picure grasimea in jar… Hai ca tac!

Wi-fi disponibil, l-am folosit si era ok.

Mancarea

Aici as da un plus locatiei. Lista lunga de meniu ofera o diversitate mare de feluri de mancare. Ai de unde alege, asta e real. Specilaitati ale localului sau romanesti, platouri, mici, grill-uri de tot felul, carnuri de porc, vita, oaie, pui, oferta buna si de peste sau alte vietati marine, pui de tot felul, dar cei de la rotisor parca fac cu ochiul (chiar daca nu ii mai au), saramura mea de pui gustoasa si ea, snitelul Denisei ok, pe la margini putin cam prea uscat totusi, bautura variata. Intr-un cuvant ai ce baga in gura pe toate gusturile.

Serviciile

Serviciile fac de cele mai multe ori diferenta. Te duci la terasa sa te simti bine. Poti face asta fie daca chiar te simti bine din cauza serviciilor sau din cauza anturajului. Ideal ar fi sa fei amandoua, altfel la un ate faci ca ploua, ca sa nu te enervezi, dar in sinea ta stii ca ceva nu a fost ok.

Curatenia pe terasa era de apreciat, la toalete nu chiar.

Dar acum incep inevitabil minusurile.

Personalul foarte nepregatit si lipsit de experienta si neinstruit sau prost instruit. Toti erau tineri si foarte tineri, inclusiv elevi si asta se resimte daca nu au o calificare, o scoala de profil sau macar o initiere basic care sa ii ajute sa se descuce rezonabil si prezentabil. Pareau numerosi dar insuficienti. In traducere ineficienti. Serviciile au fost execrabile: timpii de asteptare foarte mari, au incurcat comenzile (nu numai la masa ci si intre mese) si nici nu stiau sa compenseze aceste neajunsuri prin comportament.

Preturile erau normale, medii. Se putea plati cu cardul. Nota de plata s-a lasat insa foarte mult timp asteptata in ambele seri cand am cinat aici.

Cred ca este ok daca esti setat ca poti suporta neajunsurile descrise mai sus. Daca insa vrei o servire cum se cuvine, atunci, faceti alta alegere.

Vacante frumoase tuturor!

Imi cer scuze dar nu atasez poze, pentru ca la ce forfota era, nu mi s-a parut potrivit sa trag cateva cadre fotografice.

Impresii încărcate de Dan&Ema in 25.07.2016 14:22:53

Validat / Publicat: 25.07.16 15:00:27

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Dan&Ema); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  29000 PMA (din 31 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de Dan&Ema? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)

- Radu Tudoran
[25.07.16 15:23:53]

Tot te ambitionezi cu Mamaia, tot tragi sperante ca va fi bine :) Esti culmea optimismului. Pana n-o sa-i lasam fara clienti pe amatorii astia care-si bat joc de banii nostri n-o sa se schimbe nimic. Oricum ei nu te astepta pe tine sau pe mine. Ei asteapta baieti si fete simpatice, care vin cu masini spectaculoase, care comanda o roaba de sampanie scumpa, care-si permit cateva sticle de whisky drept aperitiv. Cauta ceva mai adecvat dincolo de biroul unde scrie Politia de frontiera. De acolo poti incepe sa speri la ceva :) Vacante frumoase pe mai departe.

- Zoazore
[25.07.16 15:30:26]

@Radu Tudoran - Asa e Dan, OPTIMIST! Incurabil!

[25.07.16 16:23:00]

@Radu Tudoran:

concluzia asta am tras-o si eu. Tarziu e drept, ca ai spus ca sunt optimist. Sper curabil, totusi.

Nu am pus rau la suflet ca nu am mers cu mari asteptari, dar e bine sa stie lumea, asa ca am varsat-o pe AFA.

Numai de bine si tie, Doru!

- Carmen Ion
[25.07.16 17:18:43]

@Dan&Ema - Cred că are dreptate colegul @Radu Tudoran. Ai copii şi-i musai să îi duci la mare, asta e clar, dar de ce să-ţi faci un car de nervi şi să ai parte de surprize de cele mai multe ori neplăcute pe litoralul autohton, când colea, la o azvârlitură de băţ, te poţi simţi răsfăţat la bulgari, greci şi (poate) la turci - pentru turci trebuie să vedem ce o mai fi la anu'. Îmi pare rău, dar asta e!

- cloverina
[25.07.16 17:53:34]

Revin în Mamaia cu o strângere de inimă după 3 ani de ignorare completă. Chiar și acum 3 ani am mers "pe banii altora" cum se zice, la insistențele socrilor, să le ținem companie câteva zile. Atunci am zis că nu aș da banii ăia în vecii vecilor (socrii mei au sejurul suportat în proporție de 50% de fabrica unde lucrează).

Citesc recenzii de hoteluri (din încăpățânare sau ca să mă conving că nu trebuie să mă las pradă impulsului de a pleca la mare, acolo) și mă minunez îngrozitor! Cum să dai peste 4000 lei de cuplu în condițiile de la Flora sau de la Majestic?! Să îmi fie cu iertare, poate s-au modernizat complet de când nu am mai intrat eu în acele locuri (deși fotografiile postate pe site contrazic acest fapt), dar Mamaia oferă extrem de multe hoteluri ex-comuniste ori post-comuniste cu influențe de "jmecherie" pur românească. Înțeleg în multe cazuri că nu toate familiile își permit un sejur în Grecia, Turcia ori altă destinație de peste hotare, însă de ce insistăm în a băga extreeeem de mulți bani în buzunarele hoților?

Sunt foarte subiectivă și știu acest lucru, dar nu mă pot abține să nu spun de fiecare dată că de banii cheltuiți la un hotel normal din Mamaia (nu la Vega, Iaki ori altă fiță al cărei nume nu îl știu) mă duc la greci sau la turci liniștită!

La noapte plecăm în Mamaia... Nord :) Dintr-un dor imens de mare și pentru că nu merită să facem 700 kilometri până în Grecia pentru 3 nopți, am ales o locație - sper eu - liniștită, aproape de Năvodari. Cu un preț mai mult ca decent (100 lei camera dublă). Sper să nu am surprize și îmi doresc din tot sufletul să mă întorc să vă povestesc despre un nou tip de turism pe litoral: acela realist și plin de bun-simț.

Și nu, nu am de gând să mă apropii de centrul stațiunii Mamaia, de telegondolă sau de satul de vacanță. Cu multă mâhnire în suflet și cu gândul la anii copilăriei când Mamaia era visul meu de tot anul școlar, nu mai vreau Mamaia de astăzi! Protestez!

[25.07.16 18:47:10]

@Carmen Ion:

Asta-i cruntul adevar. La greci, turci, ciprioti a fost intiotdeauna ok. Si ne--a placut! Stiu sa faca turism. Atat de simplu e!

[25.07.16 19:01:44]

@cloverina:

Un protest care trebuie sustinut cum scria mai sus prin decizia noastra a turistilor de a nu mai baga bani in buzunarele jnapanilor si jmecherilor de litoral.

Jos sentimentalismele patriotice ca o viata avem!

Sa aveti noroc de cazare buna si relas! Sper sa avem cat mai repede puterea sa inlocuim 2 weekenduri la Mamaia cu un concediu mai consistent la cel putin 60 km mai la sud

- Zoazore
[25.07.16 20:34:34]

@cloverina - Ai curaj! Sper să fi avut și ”mână bună”.

Apoi să vii să ne povestești!

Vacanțe însorite!

- wolf2001
[26.07.16 06:47:29]

Anul asta chiar ati avut ghinion cu sejurul din Mamaia. Cum ne-am luat si noi teapa cu noaptea intermediara la Salonic :)

Schimbati destinatia, mult mai la sud de Vama Veche. Macar veti avea parte de alte servicii la un pret mult mai mic.

[26.07.16 09:15:38]

@wolf2001 -

Asa vom face. In virtutea inertei si sutelor din zile petrecute in decursul vietii la Mamaia, pentru o destinatie usor accesibila din Bucuresti am ales Mamaia, mai ales ca Ema si copii au plecat cu trenul de luni, iar eu am aparuit in peisaj in weekend.

Dar vom mai avea alt filtru in considerare pe viitor, astfel ca nu se va mai intampla sa revenim prea curand la Mamaia.

Dar sa stii ca urmeaza si cateva impresii frumoase, una deja postata, alta pe teava...

- mishu
[26.07.16 09:38:02]

Nu vreau sa-ti spun unde sa iti faci concediul, este alegerea fiecaruia, dupa cum ai vazut si la vecini sunt si bune si rele (asta este si motivul pentru care noi nu am schimbat locatia), insa in ceea ce priveste litoralul nostru am citit mai mult comentarii negative.

Din pacate si eu inca sper ca se mai poate face ceva, si m-as duce la noi doar pentru o zi sau doua.

Felicitari insa pentru optimism.

[26.07.16 12:47:18]

@mishu -

Acum postez un articol "de bine", asa ca sa uitam nemultumirile.

Oricum schimbam destinatia...