ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2016
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 08.08.13
JUL-2016

Taverne in Kalamaki - taverna Puzzle

Kalimera, pentru toti iubitorii Greciei.

Doar ce m-am intors dintr-o superba vacanta in Kalamaki si dupa toate cercetarile si studiul pe teme de cazare, obiective de vizitat, taverne, excursii, etc., m-am intors horatata sa va impartasesc experienta mea.

Am inceput sejurul in 7 iulie 2016 in Kalamaki, cazata la Vila Margarita (pentru acest subiect voi scrie la topicul lui) si am servit masa la taverna de langa vila, adica Puzzle - vis-a-vis de Hotel Cavo D'Oro. Taverna este detinuta de o familie, doamna Eli (Elefteria) este gazda pricipala si ia comenzile de la clienti si cel mai mult si mai incantator lucru pe care il face, intretine o atmosfera de familie, foarte vesela si serviabila. Sotul dansei este la bucatarie iar fiica si fiul care sunt doi adolescenti frumosi si policosi ajuta si ei. Ideea este ca mancarea este fooooaaaarte buna si multa.

O sa atasez poze ca sa va lamuriti, pretul este chiar mai mic decat la alte taverne, dar cel mai mult pe noi ne-a atras felul de a fi al acestor oameni.

Nu stiu poate si noi ne-am lipit asa de ei, cand am vazut cum sunt de deschisi si amabili (si iti dai seama imediat ca nu numai din interes). La despartire ne-am imbratisat si am facut fotografii cu ei, ne-am luat ramas bun ca de la niste rude sau prieteni foarte apropiati.

Pe scurt va recomadand din toata inima (si stomacul meu) aceasta taverna, portii mari, preturi bu si plus multe bonusuri :o bere in plus (noi am fost 4 persoane deci inmultiti toate bonusurile cu 4), o baclava, un platou cu carne de la shaorma (care mergea cu bere...), fructe, inghetata si alte atentii. Cel mai mult am platit int-ro seara 60 de euro 4 persoane, cu 4 feluri pricipale din fructe de mare, dorada, miel, salate, ouzo, vin, nici nu mai stiu ce am mai servit. In rest nu consumam mai mult de 15-18 euro la o masa (pt. 2 persoane) ca sa justific bonusurile si atentiile care ni le dadea Eli.

Doamna Eli este o femeie fantastica, vesela si plina de energie, umor si buna dispozitie. Rupe si cateva cuvinte pe romaneste, aaaaa inca ceva la ei se serveste si ciorba. Da, am mancat ciorba de vacuta, de pui, de ciuperci, de ceapa, deci cine este amator de ciorbe aici are de unde alege, in rest nu prea am intalnit in Grecia la alte taverne.

In concluzie recomand tuturor taverna Puzzle din Kalamaki, nu o sa va para rau daca ajungeti pe acolo.

Trimis de mpoliana in 25.07.16 11:37:29
Validat / Publicat: 25.07.16 12:52:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 2965 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mpoliana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 Mix de scoici si crabi - 13 euro.

mishu [25.07.16 13:20:23] »

Ma bucur ca nu ai pus mai multe poze, pentru ca deja de la prima m-ai dat pe spate.

Mi-au placut si farfuriile care sunt si ele apetisante. Felicitari, votat cu placere.

danapp [25.07.16 15:41:27] »

Va multumesc mult de tot pt impresii, cu aceasta ocazie am avut placerea sa constat ca nu s-a schimbat nimic in ceea ce priveste taverna mea preferata, unde si eu m-am simtit in al 9-lea cer in urma cu 3 ani.

Cu mana pe inima va spun ca am fost in foarte multe locuri din Grecia, am fost si in Turcia si am luat contact cu bucataria orientala, dar mancare mai buna ca la taverna Puzzle eu n-am mancat nicaieri.

Sotul dnei Eli, care este bucatar, de departe ar castiga un post de masterchef la cel mai dichisit restaurant din lume! Am vazut pozele postate si mi-a revenit gustul acela inconfundabil al fructelor de mare cu un sos alb incredibil de bun si cu nu stiu ce mirodenii punea acolo, ca iesea ceva de vis! si pe noi ne-au potopit atunci cu tot felul de atentii dulci portii suplimentare, bauturi racoritoare... ce sa mai! Erau atat de ospitalieri incat nu stiau ce sa-ti mai puna pe masa!

Este o taverna care mi-a ridicat stacheta pretentiilor culinare si am cautat-o tot timpul in toate plimbarile mele prin Grecia. Din pacate nu aveam s-o mai regasesc nicaieri si mi-am propus ca anul acesta, cand ma duc in Kefalonia, sa dau o tura si prin Kalamaki la taverna Puzzle. Oamenii acestia sunt atat de speciali...

calatorul [25.07.16 16:26:47] »

@mpoliana - Kalimera si felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca, multumim pentru informatiile si impresiile impartasite.

mpoliana [26.07.16 12:26:32] »

@calatorul - Cu mare placere, doresc sa impartasesc la cat mai multe persoane impresiile mele pentru ca si eu profitat din plin de toate informatiile pe care le-am gasit pe acest forum.

O zi buna si vacante reusite si de neuitat!

mpoliana [26.07.16 12:29:39] »

@mishu - Ha ha a, multumesc, sa vezi realitatea din farfurii... gustul si mirosul... atmosfera relaxata, esela si bunavointa acestor oameni care m-au cucerit (nu numai pe mine).

Sa aveti parte de experiente frumoase in vacantele voastre!

webmaster26 [13.07.17 12:47:06] »

Mutat în rubrica "Taverne în Kalamaki, ZAKYNTHOS" (nou-creată pe sait)

calatorul, danapp, mishu, mpoliana
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm? Taverne în Kalamaki: