ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2016
ÎNSCRIS: 03.08.11
JUL-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 9 si 12

Hotel Rosamar & SPA - LLORET del MAR

Prima oară în Spania... De fapt, după un circuit prin Serbia, Slovenia, Italia și Franța, iata-ne poposind 7 nopți în Spania, langă Barcelona, într-o stațiune recunoscută pentru viața de noapte tumultoasă... Lloret del Mar.

Accesul către stațiune este facil, iar Hotelul Rosamar & SPA este semnalizat din strada principală, în jos, spre mare.

Check-in lejer, cu personal care se descurcă foarte bine în limba engleză. De fapt personalul era format din polonezi, cehi, romani, marocani- în mod special cei care se ocupau de spatiul verde, baruri, bucătărie și menaj în camere.

Parcarea - pentru cei care vin cu autoturismul - este o provocare... ! Cea de lângă plajă costă 140 E/o săptămână. Mi s-a spus că există în centru o parcare mai ieftină - 40 E/7zile. Dar distanța era considerabilă și... făcusem rezervare la hotel. Mi-au oferit două variante: 12E/zi acoperită sau 9E/zi în aer liber. Am ales-o pe cea acoperită și am plătit în plus 10 E - garanție pentru cheie, bani care mi-au fost returnați la final.

Camera - impecabilă, formată din două încăperi, cu balcon amenajat, baie curată cu produse de igienă personală, feon și cabină de duș imensă. Curățenie se făcea în fiecare zi - menajerele erau românce.

Masa - am optat pentru all inclusive, că nu ne-am dezvățat de obiceiurile deprinse în Turcia. De la recepție ni s-a dat o cartelă cu care se putea intra la masă. Sala de mese era la parter, pe holul dintre lobby și piscină. Programul meselor era obișnuit: mic dejun 8-10, prânz 13-15, cină 19-21. O gustare puteai servi și la barul de la piscină, care era deschis de la 10 la 23.

Meniul a fost unul deosebit, mediteranean, pe placul nostru, cu multe fructe și legume proaspete, cu 4-5 feluri de pește, cu scoici, calamari, creveți, paellia, brânzeturi proaspete și cu mucegai nobil, deserturi, apă, suc, vin roșu și roze. Pentru alt tip de gurmanzi, aveau și friptură de porc, pui, iepure, vițel. Într-adevăr, all inclusive din vest nu se compară cu risipa făcută de turci. Dar dacă vorbim de calitate, cel puțin la acest hotel, spaniolii au câștigat la domeniul mancare.

Entertaiment - în afară de miniclub și minidisco (pe care nu le-am frecventat, pentru că avem adolescenți deja), exista un spectacol în fiecare seară, în jurul orei 21,00, în locul unde, ulterior, se organiza discoteca. De asemenea, vă puteți răcori în 4 piscine (una de la spa, unde nu au acces copiii), puteți merge în secțiunea SPA - unde erau camere de relaxare, jacuzzi, dușuri, sală de fitness și, contra cost - masaj, cosmetică, peeling, diverse tratamente corporale, etc. De menționat - o regulă care mi s-a părut de bun simț - la piscinele hotelului nu este permis să faci plajă topless.

Regula nu este valabilă pe plaja din fața hotelului - care nu este proprietatea lanțului hotelier ROSAMAR. Plaja- cu pietricele, cu intrare destul de bruscă în apă. Marea Mediterana- limpede si rece, cu multe bancuri de pești, fără alge, dar cu pietre din loc în loc. Șezlongul- 6 E, umbrela - 6 E. De obicei nu venea nimeni cu intenția de a sta pe șezlong. (Doar în weekend am văzut câteva ocupate.)

De menționat că puteam intra în orice hotel al lanțului Rosamar (Garden, Maritim) și puteam beneficia de piscinele, toboganele sau alte facilități oferite de ei.

Hotelul Rosamar & SPA se află pe faleză. Seara am făcut plimbări minunate spre stâncile din apropiere (sunt trasee speciale) și am admirat golfulețul Lloret. Priveliștea e de vis!

Shopping - în apropiere sunt străduțe cu multe magazine de unde puteți lua suveniruri - dulciuri, vin, tutun (4,5 E/pachetul). Acestea se închid la ora 22. Rămân deschise doar restaurantele și cluburile de noapte - pe care le gasiți la tot pasul.

Accesul la WIFI este gratuit, se oferă câte o parolă pentru fiecare dispozitiv, la cerere. Dar calitatea conexiunii lasă de dorit - în camere și la recepție era semnal destul de bun, în rest... deloc!

Dacă tot ajungeți în Llorel de Mar, ar fi păcat să nu mergeți și prin împrejurimi. Stațiunea este foarte aproape de Barcelona (cea marcată de operele lui Gaudi) - 30 de min cu autoturismul și de Girona - orașul lui Van Gogh. Exista agenții de turism în apropiere care oferă pt min 30E/pers trasee turistice variate.

Ne-am simtit bine, ne-am relaxat, ne-am plimbat. A fost cu de toate si toate minunate! :)

Vacanțe frumoase tuturor!

Trimis de silvia tudoran in 25.07.16 11:28:14
Validat / Publicat: 26.07.16 08:55:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 5347 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia tudoran); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P21 plaja cu pietricele

silvia tudoranAUTOR REVIEW
    [25.07.16 11:29:37]

va rog sa nu publicati articolul pana nu se incarca pozele.

multumesc!

[25.07.16 12:52:48]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Rosamar & Spa Hotel, LLORET DE MAR" (nou-creată pe sait)

silvia tudoranAUTOR REVIEW
    [25.07.16 23:24:26]

@webmasterX - am terminat cu pozele. multumesc pentru pasuire...

localizarea este exacta

mai am pentru maine 2 propuneri - una in Paracin- Hotel Petrus si in Moldova Noua - Pensiunea Alexandra. Sper sa gasesc aceeasi intelegere cu pozele... ca stiu ca sunteti impartiti pe zone.

acum... sa nu uitati sa stergeti dialogurile.

seara buna!

silvia tudoran