ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2016
JUL-2016
2 AD. + 1 COPII -- v: 3,5

încărcat de pe telefon!

Perfect si minunat! Vilele Paflora - cazare in Vila Alba

Tocmai ne-am intors din concediul in Saturn, Constanta. Am fost cazati la Vilele Paflora.

Tin minte ca in 4 ianuarie 2016 cautam cazare ptr concediul din vara. 3 familii cu 3 printese intre 3,5 ani si 4,5 ani. Am stiut ca vrem curte, duşuri, bucatarie, loc de baut cafea dimineata, loc de joaca ptr cele mici, loc de stat seara in curte, la povesti. Am gasit fix asa ceva la Paflora.

Sunt mai multe vile. Noi am ales-o pe cea alba-3 camere cu bai, terase, curte proprie, bucatarie.

Curatenia a fost exemplara, schimbat lenjeria in fiecare zi. La fiecare geam aveam plase de tantari. Bucataria utilata cu absolut tot-aragaz, frigider mare, chiuveta, mobila de bucatarie, masina de spalat vase. Aici, recomand sa aveti si cateva pastile ptr ea. Noua nu ne-au ajuns cele lasate de personal. Apa calda in permanenta, aer conditionat in fiecare camera. Prosoape curate in bai, sapun, hartie igienica-niciodata nu au lipsit. In fiecare camera este si un frigider mai mic. In curte gasiti gratar. Chiar si furtun de gradina cu care am umplut baloanele ptr bataia cu apa :D. Sezlonguri, scaune, mese.

In spatele vilei este loc de joaca cu leagane atat ptr cei marisori cat si ptr bebelusi, tip scaunel, topogan, hamac, groapa de nisip. Sub toate este pavaj din acela gumos, ca si in parcuri, deci safe. Cred ca in toate vilele de langa au fost numai familii cu copii. Daca va duceti fara, nu va fi chiar liniste. Dar in schimb veti auzi numai rasete, bucurie.

Peste tot sunt camere de filmat. Ptr linistea dvs in caz de furturi, vandalizare.

In camere gasiti seif de valori.

Parcarea nu este de ajuns dar in spate mai sunt cateva locuri, in alta curte interioara. Oricum, nu au fost incidente.

Deja ne-am programat urmatorul concediu, la anul, tot acolo dar 2 saptamani :P.

Curtea noastra si restul, sunt inchise cu porti, destul de safe ptr copii. Vila unde am stat nu este la strada.

Proprietara vilei nu are treaba. Nu este omniprezenta, intimitatea este respectata.

Pacat de statiune care este foarte neingrijita, iluminatul public pe strada vilei, lipseste cu desavarsire. Doar in dreptul pensiunii este. Cand ne intorceam seara, trebuia sa ghicim pe unde calcam. Trotuare sparte, brusturi crescuti pe ele ca trebuia sa cobori pe carosabil sa poti merge. Parcul de ditractii este f aproape, pe aceesi strada dar nu se aude galagia. Drumul la plaja este de vreo 10 minute. De va intoarceti pe intuneric pe el, atentie ca nu este nici macar un bec. Drum numai bun de povestit despre fantome si povesti de groaza :D.

Mangalia este la zece minute de plimbare lejera. Noi mergeam prin statiune pana acolo si coboram pe faleza pana aproape de vila.

Statiunea Saturn este extrem de ieftina. La orice-de la jucarii, suveniruri, pana la mancare. In schimb preturile la suc si apa, cam marisoare. Na, ca la mare. Avand bucatarie si copii, am facut cumparaturi din Lidl si am gatit. Se va face si un Kaufland si in plimbari am descoperit si un Profi (tot in Mangalia).

In Saturn sunt foarte multe restaurante cu autoservire, "impinge tava". NU RECOMAND terasa ESTIVAL. Cred ca si de păşteam iarba de pe drum, era mai buna decat ce am mancat acolo. Si mai ieftin! in schimb, la restul a fost ok. Cea mai buna mancare am gasit. o la Terasa Babanu' (evident, pe langa cea gatita de noi :P). Servire foarte rapida si meniul zilei 15-20 de lei.

Plaja din Saturn este foarte mare si chiar curata! Seara, dupa ora 20, chiar sunt angajati ce strang gunoaiele. Sezlongul este 20 de lei, umbrela la fel. Pe 24 de ore. Pastrati bonurile ca sa nu aveti probl dupa amiaza cand reveniti. Pe plaja se gasesc distractii ptr cei mici. Inghetata 4 lei, trambulina ptr cei mici, 10 min 5 lei si inca un castel gonflabil. Berea la pahar, skol de exemplu, 400 ml-5 lei. Intrarea lina in apa, nisipoasa, fara pietre, scoici. O buna bucata este pana la genunchi. Unde este geamandura, nu depaseste 1,60. Salvamarii sunt prezenti ptr orice viteaz care se aventureaza dincolo de ea. Apa este f curata, fara alge. O plimbare pana la stabilopozi va va arata crabi, meduze, bancuri de pestisori mici, colorati. Numai in zona aceea i-am vazut

Trimis de mihacluj in 25.07.16 10:48:03
Validat / Publicat: 25.07.16 12:36:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SATURN.

VIZUALIZĂRI: 2579 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihacluj); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Terasa si curtea vilei albe

[25.07.16 12:35:56]

@mihacluj: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

mihaclujAUTOR REVIEW