ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.07.2016
DIN: Iaşi
ÎNSCRIS: 23.07.15
JUL-2016

Casa Floarea - cazare agreabilă în stațiunea Borsec

Adevărul e că după ce am citit postarea lui traian. leuca, de aici, am hotarât că trebuie să ajung și eu în acest loc. Și pentru că am aflat și locația, am căutat o cazare pornind de la cea recomandată în discuția din ecouri, dar explorând și alte opțiuni.

Multumesc domnului Traian leuca, dar si celorlalți membri afa care au completat impresii din sejurul lor în Borsec. Acum, după ce m-am întors, am convingerea că a fost o alegere excelentă, atât destinația, cât și locația de cazare.

Casa Floarea este poziționată cum îmi place mie mai mult - astfel încât să îți dea impresia de izolare față de trafic, aglomerație, dar, în același timp foarte aproape de intrarea în parcul din stațiune,

Cum se ajunge? Venind dinspre orașul Borsec, înainte de fabrica de apă minerală, se face dreapta pe o străduță. Nu au indicator, dar puteți să vă orientați după indicatorul spre Pensiunea Weber, situată 10-20 de m dincolo de Casa Floarea. E pe strada Cerbului, la nr. 16.

După ce vă cazați o să aflați că, mergând pe jos, în 5-7 min, pe o straduță pietruită paralelă cu șoseaua, ajungeti fix la Terasa Falo, respectiv la punctul de informare de la intrarea în parc.

E o pensiune frumoasă, cu spații largi și confortabile. Nu e totul terminat, inca e in lucru curtea, o terasă și camerele de la etaj. Dar, nu știu cum, totuși proprietarii reușesc să asigure liniștea și confortul.

Mi-a plăcut mult că proprietarii au gândit casa pentru confortul turiștilor nu pentru câștigul cu orice preț. Camerele sunt foarte mari, cu baia la fel de mare... Eu am stat într-o cameră cu balcon (nu știu să vă spun dacă au toate), cu vedere superbă, nu doar din balcon, ci până și de pe geamul de la baie. Dacă vă uitați pe fotografii o să-mi dați dreptate).

Patul matrimonial este urias, cu o singură saltea, foarte comod si relaxant. Chiar dacă lângă pat am găsit o singură noptieră cu veioza, dulapul cu 3 compartimente, o comodă si încă o noptieră langă comodă sunt mai mult decât suficiente. Mobilierul este nou, ușile păreau lăcuite recent.

Holul mare, luminos, se deschide în capăt cu o terasă, la care au acces si 2 dintre camere, pe care te intâmpină flori vesele dar și o vedere încântătoare spre orașul Borsec și culmile împădurite din jur.

Bucătăria si ea spațioasă, utilată și dotată cu tot ce e nevoie: aragaz, cuptor cu microunde, combină frigorifică, vitrină frigorifică, chiar și o mașină de spălat. De veselă, tacâmuri nu mai pomenesc, dar sunt pe alese si suficiente pentru toți și orice ai nevoie.

În bucătărie există amenajat și un loc de luat masa, genul acela cu colțar si masa, dar au și o sală de mese. Acestea asigură un loc plăcut și foarte spațios de luat masa pe timpul iernii sau când vremea e nefavorabilă.

Vara, evident toată lumea preferă să ia masa afară, pe terasă, acolo unde este amenajat și locul de grătar. Mese de lemn, cu scaune de lemn, sau două mese din acelea cu bănci, cu pernute pe scaune, folosite pe timp de noapte pe post de culcuș moale de o pisică (sau mai multe dar eu una am văzut :)) iți indică grija gazdelor pentru confortul turiștilor.

Nu știu ce să trec la minusuri, acestea sunt de menționat doar din perspectiva cârcotașilor. Poate doar că in curte e și terasa, grătarul, e și parcare, dar, cum spuneam amenajările, mai ales în exterior, sunt încă în...completare. Am convingerea că în scurt timp, locul va arăta fără cusur.

O masă de ping-pong, un leagăn de lemn - oferă și un pic de mișcare sau relaxare.

Curățenie peste tot.

Pentru grupuri mai mari de șase persoane, organizează și vizite cu mese copioase și gustose la o stână. De altfel am văzut în curte un microbuz inscriptionat cu numele pensiunii, cred că e cel cu care asigură deplasarea la stână și, foarte probabil și alte excursii. Pentru excursiile mesele pitorești de la stână e nevoie să anunțați din timp, nu de pe o zi pe alta. Dar puteți să comandați, iar gazdele vă aduc, produse de la stână. Caș, urdă care arată și au gust de munte :)

Gazdele foarte prietenoase, discrete. Citeam undeva un review la care subscriu, că te fac să te simți ca acasă. Amandoi sunt amabili și plini de căldură. Domnul e un cunoscător și, din felul în care vorbea despre traseele pe Făget, cu siguranță și un iubitor al zonei, deci puteți apela la el pentru informații despre obiectivele turistice. De fapt, cred că amandoi, dar așa s-a intâmplat, cu ea să interacționez mai mult pe informații legate de cazare sau de orientare prin jur.

Ca să nu mai lungesc vorba - Casa Floarea e o alegere agreabilă de cazare. Și peste toate, cred că au prețul cel mai mic din toată stațiunea. Cei care cred că prețul mic reflectă ceva minusuri majore vor fi surprinși plăcut să afle că reflectă doar bunul simț al proprietarilor :)

Am făcut ceva fotografii, dar cele din interior au ieșit cam în ceață. Oricum, fotografiile pe care le-am găsit pe net, în documentarea dinaintea rezervării, nu reflectă prea bine condițiile de cazare Adică, realitatea bate fotografia!

Trimis de izabiza in 25.07.16 10:18:40
Validat / Publicat: 25.07.16 11:21:21
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BORSEC.

VIZUALIZĂRI: 5324 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (izabiza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Vedere de pe terasa unde ai acces de pe hol, dar si din camerele 4 si 5. :)

[25.07.16 11:20:39]

Excelentă recomandarea

Mutat în rubrica "Pensiunea Casa Floarea, BORSEC" (nou-creată pe sait)

[25.07.16 11:34:50]

@webmasterX - Mulțumesc pentru apreciere.

Nu știu ce sa zic, nu prea mă orientez pe hartă. cred, totuși, că e mai aproape de Pensiunea Weber.

Am uitat să spun ca au și site: casafloarea.wordpress.com

Evident, pot fi găsiți și pe facebook.

Si, incă ceva - văd ca apare ca unitate neclasificată. Dar are certificat de clasificare - 3 stele.

[25.07.16 11:47:03]

@izabiza - mulţumiri, am actualizat datele tehnice în "casetă" (pagina web şi clasificarea la 3 stele/margarete)

[25.07.16 11:48:39]

Foarte frumoasa prezentarea, cu suficiente detalii astfel incat sa reprezinte o buna recomnadare pentru cei care vor sa ajunga in acea zona.

Felicitari, votat cu placere.

[25.07.16 12:27:10]

@mishu - Multumesc. Si pentru apreciere, si pentru vot.

Chiar cred că merită luată în seamă pensiunea. De stațiune, nu mai zic...

traian.leuca † CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[25.07.16 15:21:15]

@izabiza - Mă bucur şi te felicit că ai scris un review despre această frumoasă pensiune!

Deşi anul trecut am stat şi eu câteva zile aici (şi mi-a plăcut), nu am reuşit să o descriu într-un articol.

Postez acest ecou din... Borsec (am sosit din nou aici acum 3 ore), dar de la Pensiunea Veveriţa aflată mult mai aproape de centrul staţiunii.

Rofri
[25.07.16 15:45:00]

Am citit şi votat cu plăcere articolul, mai ales că tocmai am revenit acasă de la... Borsec!

[25.07.16 19:51:36]

@traian. leuca - Mulțumesc. A contat mult sa am o recomandare după care să mă ghidez în căutari.

Ma bucur că am reușit să scriu. Era păcat să nu fie listată printre opțiunile de cazare. Sper sa găsesc răgaz să scriu un pic și despre plimbările prin Borsec.

Sejur plăcut! Acum, din ce știu e foarte aglomerat, cu tabăra celor 1200-1500 de turiști din Ungaria, despre care se tot vorbea și pentru care se tot făceau pregătiri prin stațiune.

@Rofri - Bine ați revenit! Vreme bună știu sigur că ați avut, sper că ați avut și momente de relaxare și bucurie.

calatorul
[28.09.16 15:41:30]

@izabiza: Multumim pentru informatiile si impresiile impartasite, ca si pentru pozele lamuritoare

printesa82
[28.09.16 16:19:46]

Frumos articol... iar zona absolut superba .

Felicitari pentru descriere... si pentru pozele convingatoare.

Multumim pentru buna recomandare.... chiar merita luat in calcul avand un pret atat de bun... si conditii de cazare foarte ok.

Va doresc numai bine... calatorii frumoase si pe viitor !

L-am citit si votat cu mare placere.

Multumesc.

calatorul, izabiza, mishu, printesa82, Rofri