ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.07.2016
JUL-2016

Către satisfăcător
Către satisfăcător

Muntii Apuseni, localitatea Garda de Sus, 'la pomul laudat... '

Datorita multor persoane care au fost "uimiti " de aceasta zona am hotarat sa petrec 7 zile de concediu aici din pacate nu am fost la fel de uimit, probabil ca asteptarile au fost prea mari in urma impresiilor citite; o sa incerc sa va argumentez :

- in primul rand peisajul nu mi s-a parut asa "de vis 'cum am citit ca sa merite sa vii de la o distanta prea mare (eu veneam din Bucuresti, 8 ore de condus); peisaje mult mai frumoase mi s-au parut pe valea Oltului (Calimanesti-Caciulata), chiar si pe mult hulita Vale a Prahovei, nu mai vorbesc de Muntii Fagarasi cu renumitul Transfagarasan; poate ca daca nu ai fost pe Transfagarasan si nu ai intalnit superlativul poti fi mai impresionat;

- e ceva asemanator cu Valea Doftanei sau drumul pe DN1 spre Cheia;

- in ce priveste curatenia, aceeasi ca peste tot in Romania, plin de PET-uri in toate luminisurile, raurile si locurile unde s-au facut gratare (aici poti gasi un loc unde s-a facut gratar si in cele mai izolate zone, cu toate ca este Parc National si probabil ca este interzis);

- obiectivele de vizitat cu toate ca sant foarte multe teoretic, de aceea am rezervat o saptamana, sant la mare distanta unul de celalalt, sant aproape imposibil marea majoritate de gasit deoarece indicatoarele sant sublime, dar lipsesc cu desavarsire, sau apar cand esti foarte aproape de obiectiv; nici localnicii nu iti pot da prea multe informatii, deoarece le cunosc pe cele care sant in zona lor si in lipsa indicatoarelor avand in vedere ca majoritatea ca sa ajungi la ele mergi pe drumuri forestiere Gps-ul nu este de mare ajutor;

- exista un centru de informare turistica in zona, dar in afara de explicatii verbale nu poti fi ajutat cu altceva (harti, pliante);

- trebuie luat in calcul in afara de costul dus -intors inca un plin de combustibil pt ca sant obiective si la 100 km de zona mentionata (Garda, care mi se pare cea mai bine pozitionata, cea mai centrala);

- cat priveste preturile am fost surprins (negativ) pt o zona destul de saraca, fara locuri de munca, gasesti preturi mai mari ca pe litoral in supersezon sau pe Valea Prahovei cu toate ca densitatea de turisti este mult sub zonele amintite.

Spre exemplu :ciorba de burta, vaca -12lei (la care se adauga "accesoriile" in functie de preferinta, smantana, ardei, etc), cea mai ieftina ciorba legume sau fasole -8 lei; legat de felul doi sa nu va faceti iluzii (cum mi-am facut eu) cu niscavai mancaruri traditionale care le gasesti numai aici; banala friptura cu cartofi prajiti, naturi, piure, orez, ciuperci, etc. (preturi la friptura 12-15 lei fara garnitura) si salata sau muraturi (3-7lei/100grame) domina meniurile in toate localurile; urmeaza in top micii la 2,5-3lei.

Se mai strecoara pe ici pe colo cate o " Tocanita Moteasca" dar e ceva banal pe care o poate face orice gospodina fara mari veleitati culinare;

Mai poti gasi pastrav la gratar sau prajit la preturi intre 7 si 10 lei /100grame, care nici acesta nu este din zona si se aduce din alte localitati; un plus ar fi ca unele pensiuni au si ferma si unele produse sant " de casa" cum se zice - branza (de vaca, nu se gaseste de oaie ca cica nu se cresc oi in zona, deci sa nu cautati o pastrama cu mamaliga), slanina, dulceturi, carnati dar mai rar vara numai daca au ramas din iarna, unele sucuri de zmeura, afine, etc.

Desertul este dominat de arhicunoscutele clatite cu gem de afine, macese, merisor, zmeura sau traditionalele gogosi cu dulceata (numite papanasi si care sant preparate tot ca in restaurantele din Bucuresti, Litoral, etc.).

Berea incepe de la 4-7 lei la halba si ajunge la 6-9 lei la sticla; daca stai cum am stat eu 7 zile nu ai cum sa nu repeti unele meniuri de 4-5 ori; portiile sant foarte mari in schimb (poate asa se explica preturile mari), nu poti sa mananci mai mult de 60-70% daca ai comandat doua feluri +desert (si eu pot sa spun ca sant mancacios); marea majoritate a restaurantelor cand comanzi ciorba iti aduc de fapt un bol care contine 4-5 farfurii normale.

Un platou rece de doua persoane care costa 30-50 de lei satura lejer 4 persoane, problema este daca sant numai doua cum am fost noi, poti incerca sa vezi daca accepta sa iti faca de fapt jumatate de platou si sa platesti mai putin

O masa de doua persoane ajunge intre 70 si 100 de lei dar exista situatia ca multa mancare sa iti ramana in farfurie si sa o platesti degeaba,daca ai si copii nu recomand sa le comandati separat, se pot satura de la parinti.

Masa de dimineata daca iei meniu fix costa in jur de 20 lei de persoana, dar nu recomand ca nu poti sa mananci tot; mai bine alegi separat ceva si iesi cam la 15 lei;

- cazarea in jur de 100 lei pe camera;

- daca vrei sa cumperi produse din zona gasesti palinca intre 20-30 lei/litru, branza in jur de 15 lei, borcan de dulceata mic 10-20 lei, afinata 10-15 lei jumatatea, sirop de brad, afine, etc 10-15 lei/jumatea;

- produsele artizanale sant f scumpe nu mi-am permis, magnetii de frigider 5lei, intrarea la obiective intre 10 si 20 lei

Atentie daca veniti cu copii (nu recomand) drumurile sant f grele chiar si cele cu masina, multe serpentine, pe jos sant f obositoare, prin paduri, pante, rauri de trecut, ploaia poate sa apara din senin, seara si dimineata erau in jur de 10 grade, nu sant animale periculoase

Au fost copii care l-a fost frica si nu au vrut sa intre cu parintii sa viziteze pesteri dupa drumuri de 2-3 ore

Nu recomand sejururi mai mari de 3-4 zile obictive ce cred cred ca daca tot a-ti ajuns in zona merita vazute :Ghetarul Scarisoara cu toate ca s-a cam topit, Ghetarul Vartop cu toate ca din aprilie-mai nu mai este nici pic de gheata dar este o pestera neelectrificata mai salbatica, cu spatii f inguste (nerecomandata persoanelor corpolente), Cascada Pisoaia, usor de ajuns si pt amatori, mina Rosia Montana si imprejurimile si cam atat; restul depinde de fiecare

Pe mine nu m-au impresionat punand in balanta efortul fizicpe care il faci atat tu cat si automobilul daca nu este 4x4 sau cu garda mai ridicata cat si distanta mare de la locul de cazare .

De exemplu pana la Pestera Ursilor (80km) faci 2,5ore-3 cu masina (drum cu serpentine, gropi, zone in care se lucreaza si se circula pe o banda), 20 lei intrarea, 15lei pt facut poze si nu m-a dat pe spate; radare nu exista si nici politie dar sant putine zonele in care poti sa depasesti 30-40 km /h ori din cauza serpentinelor ori din cauza asfaltului mai cu gropi sau peticit.

Cu tot cu benzina m-a costat aproximativ 3000 de lei dar fara excese, este genul de concediu care a fost frumos dar nu te-ai mai duce sau daca ai da timpul inapoi ai renunta (cel putin eu) !!

Trimis de marian67 in 24.07.16 21:14:23
Validat / Publicat: 24.07.16 22:36:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GÂRDA DE SUS [AB].

VIZUALIZĂRI: 1704 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marian67); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

ANILU
[25.07.16 10:32:09]

@marian67 - Din articolul scris de tine am tras concluzia că nu ţi-a plăcut, că-ţi pare rău că ai stat 7 zile în Apuseni.

Citind mi-ai lăsat o senzaţie negativă, ceea ce nu cred că se potriveşte cu zonele văzute de tine. Asta este impresia mea, poate mă înşel.

Am fost şi noi în 2014, am scris despre locurile văzute, dar nu pot spune că nu mi-a plăcut.

În zonă la toate obiectivele turistice sunt indicatoare, iar dacă te documentai mai mult nu întâmpinai nici un fel de probleme. Aici pe AFA sunt multe articole scrise de colegii care au fost în Apuseni.

Era bine dacă ataşai şi cîteva poze.

toate cele bune.

[28.07.16 22:50:00]

@Remicade -ecoul tău ''non-turistic '' a fost - evident - șters!

Remicade
[30.07.16 09:36:49]

@webmasterX - Am inceput sa-l scriu dar a intervenit ceva si a trebuit sa plec, nu stiam ca se salveaza. Incerc altadata, ma inchid in camera si pana nu termin de scris nu ma las!

marian67AUTOR REVIEW
[06.08.16 01:20:34]

@ANILU - daca nu mi-a placut mie nu inseamna ca nu a placut la nimeni; dupa cum vezi majoritatea sant f. incantati, asta m-a facut si pe mine sa bat atata drum; eu am pus in balanta drumul f. lung, costul f. mare comparativ cu alte zone si cu ce ti se ofera si am ajuns la concluzia ca este "deranjul" prea mare; de documentat m-am documentat destul 5-6 luni de zile, dar una este ce gasesti pe net si alta realitatea la fata locului; cat despre indicatoare poate erau in 2014; nenea de la punctul de informare pe care "l-am certat" pt lipsa indicatoarelor mi-a spus ca nu sant bani si ca nici nu vor sa puna prea multe indicatoare ca sa fie ceva "mai salbatic", sa nu se dea un aspect prea comercial; cat despre poze sant puse destule, nu aveam ceva in plus de postat; oricum bravo lor ca stiu sa se vanda si din cate am inteles nu duc lipsa de turisti mai ales in august; eu am facut rezervarea cu cateva luni inainte si nu am gasit in august in perioada care vroiam si la pensiunea care am vrut sa ma cazez; si despre Maramures se face mare valva si mi-a spus cineva ca dupa doua zile vara deja te gandesti sa o iei din loc spre casa; iarna te impresioneaza obiceiurile care se pastreaza; acum depinde si de fiecare cat de usor poate fi impresionat si ce asteptari are

ANILU, marian67, Remicade
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Gârda de Sus și împrejurimile: