ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.07.2016
ÎNSCRIS: 30.06.14
MAY-2016
single

Tur Istanbul cu BIGBUS "hop-on - hop-off"

Marele Tur cu autobuzul (BIGBUS) prin Istanbul, reprezinta un mod sigur si relaxant pentru a descoperi cele mai frumoase repere distinctive ale metropolei. Avem la dispozitie cea mai perfecta introducere la cele mai importante repere istorice ale metropolei asezata pe doua continente, in timp ce auzim in casti oferite gratuit comentarii explicative despre cultura si istoria magnificului oras. Comentariile sunt oferite in opt limbi: engleza, franceza, italiana, germana, spaniola, rusa, araba si turca. Printre facilitatile oferite de catre organizatori se numara manevra ,,hop-on - hop-off", adica urci si cobori la multe atractii si locuri de interes, vizitezi un anumit timp dupa care te poti urca in alt autobuz cu acelasi bilet. Biletele sunt pe categorii: a) 24 ore (110 lire turcesti pentru adulti, 55 lire turcesti pentru copii, 275 lire turcesti pentru familie); b) 48 ore (125 lire turcesti pentru adulti, 70 lire turcesti pentru copii, 320 lire turcesti pentru familie).

BIGBUS TOURS iti pune la dispozitie doua rute distinctive.

RUTA ROSIE care pleaca din Piata Sultanahmet, continua prin ,,Orasul Vechi" via Podul Galata apoi traverseaza Podul Bosfor in partea asiatica si retur via Piata Taksim.

Opriri efectuate pe RUTA ROSIE: Pod Galata; Tophane; Dolmabahce; Muzeul Naval - Ortakoy; Beylerbeyi (malul asiatic); W Hotel - Besiktas District; Piata Taksim; Hard Rock Cafe - Pera; Bazarul cu Mirodenii - Eminonu District. Opriri pe RUTA ALBASTRA: Pod Galata; Patriarhia; Statia Cable Car; Delfinariul; Miniaturk; Rahmi Koc Museum; Bazarul cu Mirodenii - Eminonu District.

RUTA ALBASTRA iti ofera explorarea frumusetilor unice ale Cornului de Aur, de asemenea o calatorie culturala prin civilizatii diferite si latura spirituala a orasului.

Impresiile mele cuprind in intregime reperele intalnite pe RUTA ROSIE. Din start spun ca n-am coborat la vreuna dintre opriri. Preferat sa raman in autobuz, atent la explicatiile, comentariile, oferite de organizatori (ascultate in limba engleza).

Plecarea se face din PIATA SULTANAHMET unde se afla principalele obiective turistice ale ,,Orasului Vechi" (Moscheea Albastra, Agia Sofia, Marele Bazar, Basilica Cisterna, Palatul Topkapi, Hipodromul, Parcul Gulhane, Muzeul Turc de Arta Islamica, Baia Cemberlitas, Muzeul de Stiinte Istorice si Tehnologice in Islam), apoi autobuzul strabate cateva stradute din Cartierul Fatih/Eminonu District - Alemdag Caddesi, Hudavendigar Caddesi, Babiali Caddesi, Resadiye Caddesi - trecand pe langa statiile tramvaiului T1: Gulhane, Sirkeci si Eminonu, cu traversare pe PODUL GALATA si oprire.

In casti aud un scurt istoric al zonei, Beyoglu District, si punctele turistice de vizitat (Podul Galata, Karakoy Iskelesi/terminal portuar, Noua Moschee, Bazarul de Mirodenii sau Bazarul Egiptean, Moscheea lui Rustem Pasa, Moscheea Suleymaniye).

Pornim mai departe pe stradutele Karakoy Caddesi si Necatibey Caddesi, cu viteza redusa din cauza traficului intens din ,,Orasul Vechi". Arunc un ochi in pliantul oferit de organizatori si remarc unde se face urmatorul popas; TOPHANE, cartier al Districtului Beyoglu.

Aici se pot vizita, conform celor auzite in casti, Galeriile de Arta Contemporana, Moscheea lui Kilic Ali Pasa, Muzeul Inocentei. Autobuzul continua turul, merge in paralel cu malul european al Bosforului catre Cartierul Kabatas. Suntem in Districtul Besiktas.

O alta oprire din program, COMPLEXUL DOLMABAHCE, la intersectia dintre strazile Besiktas Caddesi si Dolmabahce Caddesi. Obiective de interes major: Palatul Dolmabahce, Turnul cu Ceas, Moscheea Dolmabahce si Vodafone Arena Stadium Besiktas (stadionul echipei de fotbal Besiktas). Urmeaza MUZEUL NAVAL sau Deniz Muzesi, asezat pe Hayrettin Iskelesi Sorok, District Besiktas, in apropierea Palatului Ciragan si Moscheea Ortakoy. Asta este! Imi dau seama imediat ca urmeaza sa traversam Podul Bosfor. Autobuzul strabate Barbaros Bulvari. Admir superba panorama a Cartierului Ortakoy.

Marea Punte suspendata isi deschide bratele si ne lasa sa trecem pe celalalt mal unde stationam un sfert de ora langa poarta PALATULUI BEYLERBEYI. Cativa turisti straini coboara pentru a vizita palatul, iar autobuzul se pune in miscare catre pod. Nu este trafic prea intens.

Revenim pe Barbaros Bulvari si straduta Yildiz Caddesi din Districtul Sisli. Suntem informati ca ne aflam la 140 metri fata de nivelul marii. Oprim langa W HOTEL, strada Suleyman Seba Caddesi. Ne aflam in Cartierul Akaretler unde sunt foarte multe cladiri vechi de peste 130 de ani. Stradutele au fost revitalizate intr-o serie de magazine si galerii, high-end la moda.

Mai departe, intoarcere in Districtul Beyoglu prin arterele Bayildim Caddesi, Asker Ocagi Caddesi si Mete Caddesi; punct oprire PIATA TAKSIM. Suntem in inima Istanbului modern (partea europeana): Parcul Gezi, celebra strada aglomerata Istiklal Caddesi, Centrul Cultural Ataturk, Monumentul Republicii, Biserica Sfantul Anton, Muzeul Militar, Cartierul Levent (marele centru financiar al orasului).

Mai ,,saltam" cativa turisti in autobuz si pornim prin ,,Orasul Vechi" pe stradutele Siraselviler Caddesi si Bogazikesen Caddesi din Cartierul Cihangir. Ne oprim la HARD ROCK CAFE, straduta Mesrutiyet Caddesi, zona unde se pot vedea Bankalar Caddesi (sediile mai multor banci importane din Turcia si strainatate), Consulatul Britanic, Turnul Galata, Hotel Pera si Kasimpasa Stadium. Acesta a fost rebotezat Recep Tayyip Erdogan in onoarea actualului presedinte al Republicii Turcia.

Turul continua prin cartierele Tarlabasi si Kasimpasa (aici s-a nascut presedintele Erdogan), cu traversarea Cornului de Aur pe Podul Ataturk (Ataturk Koprusu), Ataturk Bulvari si strada Regip Gumuspala Caddesi pana la BAZARUL CU MIRODENII (BAZARUL EGIPTEAN).

Am revenit in apropiere de Noua Moschee, Cartierul Tahtakale, Moscheea Suleymaniye, Pod Galata si Moscheea lui Rustem Pasa. A fost ultima oprire din program.

Revenim in PIATA SULTANAHMET prin marea artera de coasta, Kennedy Caddesi: se pleaca de langa statia de tren Sirkeci spre est de-a lungul partii sudice a Cornului de Aur, apoi se intoarce spre sud la Sarayburnu de-a lungul partii de est, intre Palatul Topkapi si Stramtoarea Bosfor, la dreapta pe strazile Aksaval Sokagi Cadessi, Nakilbent Caddesi si Ucler Caddesi, pe langa Agia Sofia si Hipodrom.

Marele Tur, BIGBUS TOURS, a luat sfarsit. Intr-adevar, am trait o experienta magica, de neuitat, pret de doua ore si jumatate. Un mod sigur si relaxat pentru a experimenta acest mare oras. Va recomand tuturor o asemenea experienta deoarece nu aveti ce pierde.

Va multumesc pentru rabdarea de care ati dat dovada citind aceste randuri. Cu stima!

Trimis de ovidiuyepi in 23.07.16 12:48:33
Validat / Publicat: 23.07.16 15:39:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 6714 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ovidiuyepi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P25 BigBus Tours. Harta Marelui Tur oferită de organizatori în care apar cele două rute: Roșie di Albastra.

Cristofor
[11.09.16 19:30:17]

Foarte frumos! Am citit asteptand sa vad ce urmeaza ,,dupa colt"! Dvs. ati fost in Parga anul trecut si acum in Istanbul, noi invers!!!

Am trait cu ochii mintii traseul rosu. Am vazut in Istanbul autobuzul dar nu am avut timp sa ne plimbam cu el, dar ne-am dorit! De aceea am citit cu sufletul la gura!

Felicitari!

Cristofor