ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2010
ÎNSCRIS: 03.04.09
SEP-2006
2 AD. + 1 COPII

Campul Cetatii – frumusete desavarsita si han pescaresc

Campul Cetatii este un sat situat la 15 km de Sovata, inspre Tg. Mures. Din Tg. Mures nu se ia pe ruta obisnuita Tg. Mures-Balauseri-Sovata, ci spre Miercurea Nirajului. Nu se intra in Miercurea Nirajului, conform indicatorului, la rascruce, se tine directia Sovata.

Fiti atenti sa nu treceti de sat, la strada veti vedea un indicator Campul Cetatii si o luati spre stanga. Vor urma cam 2 km de drum prafuit, trebuie sa circulati cu geamurile masinii inchise. Dupa ce veti trece de aceasta intrare spectaculoasa, intr-un adevarat nor de praf, veti ajunge intr-o zona de vis! Frumusetea locului, situat la poalele muntelui Gurgiu, va fi hotaratoare pentru a va petrece ziua in acest loc...

Intrarea in sat se face paralel cu un paraias, o ramificatie a Nirajului Mic. Ajungem la un podet, de o parte si de alta sunt multe vile luxoase, case de vacanta, precum si multe terenuri de vanzare. Un luminis superb este chiar in apropierea podului.

Pentru o zi reusita la iarba verde recomand a se tine drumul principal pana se trece zona forestiera, urmeaza apoi un alt drum si incepe urcusul. Se merge pe valea Nirajului, admirand frumusetea locului. Cei care vin aici mai tarziu, in jurul amiezii, vor ramane surprinsi de cata lume este in fiecare luminis. Nu va speriati, puteti avea intimitatea dorita, dar trebuie sa mai inaintati. Daca urmatorul luminis superb va fi si el ocupat, mergeti mai departe, este loc pentru toata lumea. Puteti sa va opriti unde sunt si alti turisti, sau va puteti alege un loc unde sunteti doar voi.

Frumusetea salbatica a locului, verdele impunator al padurii, apa rece de munte, gratarul bine prajit sau in sange, precum si o sticla de vin bun vor fi un bun tratament pentru relaxare si odihna.

Daca aveti drum in Campul Cetatii, va sfatuiesc sa nu ratati o masa la crescatoria si pastravaria satului. Proprietarii au mai multe lacuri pe care le folosesc si pentru deliciul turistilor. Aici puteti sa pescuiti singuri pastravi, urmand ca la sfarsit sa-i luati acasa sau sa-i dati ospatarului pentru pregatit. Pretul pestelui viu este mai mic decat cel gata preparat.

Daca nu doriti sa-l pescuiti, puteti comanda. Pestele bine prajit, crocant, stropit cu mujdei de usturoi va deschide pofta pentru a cere inca o portie.

Mancarea este foarte buna (au si alte preparate), dar hanul este vestit pentru pastravarie. Noi venim aici din Tg. Mures si multi altii pe care-i cunosc. Localul nu este luxos, este stil rustic, iar una din terasele neacoperite (cele de vara) este construita direct pe unul din lacuri. Am auzit ca acum vreo doi ani a fost aici un incendiu, inseamna ca hanul este recent renovat.

Probabil ca se incearca introducerea acestui mic satuc in circuitul turistic, fiindca am gasit o reclama pe net. De aici am aflat ca exista in zona si ruinele unei cetati de origine necunoscuta, precum si ramasitele unui crater vulcanic.

Este un loc ideal pentru a petrece departe de aglomeratia urbana, de poluarea existenta pretutindeni in orase, este o oaza de liniste tulburata doar de susurul paraului de munte si completata cu frumusetea locului.

Trimis de biancuta in 23.02.10 23:18:50

VIZUALIZĂRI: 23364 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Campul Cetatii - in mijlocul naturii

[23.02.10 23:23:45]

Am uitat sa pun link-ul, util celor interesati:

[24.02.10 05:38:10]

mutat la 'Descopera Sovata'

Diaura*
[24.02.10 07:53:45]

Ai din partea mea un vot pentru descriere; in special pentru descrierea traseului care este mai putin cunoscut, si pentru pofta de peste pe care mi-ai facut-o. Asa cum ai descris zona , sigur este o evadare din aglomeratia oricarui oras, in mijlocul naturii inca nepoluata.

[24.02.10 08:16:31]

iti multumesc Diaura pentru vot site asigur ca este intr-adevar o zona foarte frumoasa.

dannek
[24.02.10 10:43:00]

chiar m-ai convins sa trec pe acolo, poate cind voi pleca in austria o satrec vreo 2 zile sau la intoarcere.

ai un vot si de la mine!

[24.02.10 10:53:40]

Multumesc, dannek.

Daca intr-adevar vrei sa stai vreo doua zile, iti sugerez zona Sovata. Campul Cetatii este un satuc foarte mic si nu ai foarte multe de facut. Zona este superba, dar pentru cazare...

Cauta o locatie potrivita si stai in Sovata, iar aici vino in vizita. Satisfactia va fi mult mai mare. (Nu rata pastravaria! )

dannek
[24.02.10 11:16:26]

De la intilnirea din Poiana Brasov, in drum spre casa m-am oprit direct la pastravaria de la Azuga, pt aprovizionare (cu toate ca nu erau proaspeti pastravii aveau cel putin 2 zile de cind erau pescuiti)

Tine-m legatura atunci cind va fi nevoie!

[24.02.10 12:15:37]

Bine! Cand ai drum in zona, anunta-ma. In legatura cu cazarea, sa nu ma intelegi gresit, pentru un iubitor de natura care cauta liniste si relaxare departe de stresul cotidian, e o zona potrivita. Dar sunt unele persoane care nu pot sa stea zilnic in acelasi loc, neavand nici o distractie. In Sovata mai vezi ceva lume, ai cateva magazine, e altfel.

Am vazut reclama la niste pensiuni de aici si sunt convinsa ca au conditii foarte bune, deoarece sunt nou construite. Aici pestii sunt proaspeti ( sau congelati), dar cei nepregatiti sigur nu au doua zile!

Toate cele bune!

sandu.53
[19.11.10 09:05:38]

o zona extraordinar de frumoasa si cu un cadru natural inca bine pastrat! am trecut si eu pe acolo si citind review-ul tau si vizionand pozele mi-am reamintit acele locuri! felicitari!

[19.11.10 09:41:38]

Ai dreptate, @sandu. 53, e o zona superba. Se poate vizita si de cei cazati in Sovata. Ai fost si la Hanul Pescaresc?

[24.07.11 00:25:52]

Articolul a fost relocalizat in rubrica "O zi in Campu Cetatii", nou creata pe site odata cu infiniintarea sectunii distincte dedicata zonei (in plina dezvoltare turistica, din cate inteleg) CAMPU CETATII

biancuta, dannek, Diaura*, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂO zi în Câmpu Cetății: