ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2016
ÎNSCRIS: 15.09.13
JUN-2016

Luxul luxului... dar nu pe peste tot!

Concediu in perioada iunie-iulie. 2016. Familie cu un copil de 7 ani jumatate.

Voi incerca sa fiu scurt si cat mai obiectiv posibil. Unele impresii ar putea fi considerate de unii cititori drept "mici" carcoteli romanesti si, poate asa este pe undeva, dar la banii ceruti de agentie pentru acest hotel mi se pare normal sa fiu putin mai pretentios. Sa ma explic...

Plusuri:

1) Hotel ultraluxos, tot personalul hotelului atent la nevoile si cerintele turistilor, zambitori si binevoitori, relativ buni vorbitori de engleza, check-in ultrarapid (poate pentru ca era ora 16:00), camere mari (am avut UAI sea view superior - et. 4 si 5, spre 42 mp.), moderne, curatenie bec, toate accesoriile de baie de firma - sampon, gel de dus, conditioner pentru par si crema de corp - (inclusiv mici chestii folositoare unor clienti fara prea multe bagaje dupa ei: 2 periute de dinti, pasta de dinti, miniset ace de cusut si ata alba si neagra, forfecutza de unghii si pieptene de unica folosinta), baia cu obiecte sanitare de firma, impecabil de curata si dezinfectata, dotata cu foen si oglinda rotunda ce mareste (pe care nevasta o gaseste foarte folositoare), TV diagonala mare cu ecran plat tip oglinda.

2) Mancare extrem de multa si diversificata, grupata pe zone mari de servire: supe, salate, painea, carnea, pestele si fructele de mare, branzeturile, mancarea japoneza (sushi, sushimi, orez, ghimbir, etc.), mancarea asiatica, pizza si pida turceasca, pastele (cate trei - patru feluri zilnic), fructele, prajiturile si dulciurile si dulceturile, mancarea dietetica, sosurile, toata foarte buna si proaspata. Servirea prompta cu bauturi la masa.

3) Bauturile la baruri sau lounge-baruri se servesc in varianta originala, chiar si cele scumpe, internationale. Cocktail-urile foarte bune si corect facute.

4) Echipa de entertainment de la Rixy Club exceptionala. Puteai lasa kinderii si cate o zi intreaga si nu s-ar fi plictisit sau nu ar fi plans dupa parinti: water polo, bascket polo, cursuri de colorat si desenat pe fatza, concursuri de mini-golf, tir cu arcul, etc. Clubul de copii cu 2 minipiscinute de 30 cm si cea 60 de cm. la tobogane. Minirestaurant in cadrul clubului cu mancare gatita si tip fast-food in interiorul mini-clubului, excelenta.

5) Spa-ul impozant, mare, cu vreo 4 tipuri de saune si o multitudine de optiuni de masaje si tratamente, contra cost. Saunele si hammamul, gratuite, fantastice, toate, va sfatuiesc sa le incercati.

6) Gradinile foarte frumoase si bine intretinute.

7) Seara, spectacole pentru copii si adulti extraordinare, ce ridicau ambele categorii in picioare; Concluzionand, la plusuri: Tot ce tine de interiorul hotelului, mancare, servicii, exceptional. La exteriorul hotelului, spectacolele si echipa de entertainment, la fel;

Minusuri:

1) Piscina exterioara, nu foarte mare, impartita in trei parti de 2 baruri, toata la 140 cm., foarte curata. Minusul nu e piscina, ci barurile, intrucat, fiind multa lume si cerere mare, cocktailurile mai sunt date rasol si nu au calitatea necesara.

2) Batalie la piscina pe sezlongurile din primul rand, trebuia sa te scoli de la 7 ca sa pui prosoape pe ele si sa poti fii sigur ca prinzi locuri.

3) In afara de primul rand de sezlonguri, ce e pe gresie, randurile urmatoare sunt pe iarba, facand greoaie servirea la botul calului de catre cei ce iti luau comanda;

4) O singura toaleta pentru adulti pentru toata zona exterioara hotelului, adica pentru piscini si plaja, desi pana la plaja erau cam 150 m. distanta, si aia doar cu 10 partitii, 5 femei, 5 barbati si vreo 4 pentru schimbat. Mi se pare foarte putin pentru cat de mare era zona de piscine si de plaja. Cei de la mare cred ca nici nu mai ajungeau la toaleta...

5) Husele sezlongurilor de un kitch oribil, ziceai ca esti pe vremea lui Ceausescu la un hotel de trei stele..

6) Asa-zisul Aquapark al hotelului e foarte departe de hotel (dar in cadrul resortului) si nu serveste nici o bautura cu alcool ceea ce pentru parinti e un minus mare, se deschide abia la 10, se inchide la 16:00 iar copii sub 10 ani nu au voie in majoritatea toboganelor mari de acolo... deci mare plictiseala pentru copii si dezamagire pentru parinti. Am incercat o zi si nu ne-am mai intors;

7) Poate fiindca nu am lasat nimic bacsis femeilor de serviciu ce ne faceau camera zi de zi, ne-am trezit ca ne-au sarit intr-o zi, incat a trebuit sa anuntam receptia in vreo doua randuri pana s-a facut curat.

8) Muzica la piscina, ziua intreaga, fara pic de antren si amestecata prost, nu tu un trance, un chillout, un house, ceva. Si asta doar intr-o latura a uneia dintre piscine, nu la toate;

9) In penultima zi, la revenirea de la somnul copilului de dupa-amiaza, nu i-am mai gasit colacelul pe sezlong. Desi am anuntat receptia si paza, nimeni n-a facut nimic si ne-au lasat un gust amar.

Concluzionand si incarcand totodata sa fac o recomandare: celor care pot trece peste minusurile mentionate de mine, se fac ca nu exista sau ca nu le vad, recomand cu caldura sa treaca pragul hotelului. Nu vor fi deloc dezamagiti!

Multumesc celor ce vor considera util articolul meu si il vor vota!

Trimis de caesar_ave in 21.07.16 19:04:25
Validat / Publicat: 21.07.16 19:35:09
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Side, Hotel Kumkoy - 2 ori Belek, Hotel Titanic Deluxe, anul trecut!

VIZUALIZĂRI: 4045 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (caesar_ave); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P26 Restaurantul pentru copii de la Rixy Club

[21.07.16 19:28:26]

Cu ocazia primului review încărcat pe site, îi urăm lui @caesar_ave: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 94&ridAnt=70653

Radu Tudoran
    [21.07.16 22:47:38]

Daca aveti probleme cu kinderu' (adica nu-i place mancarea sau distractia la piscina) ma ofer voluntar sa merg in locul lui. La astfel de hoteluri nu fac nazuri, nici necazuri. Mananc fara scandal si pot sa stau la piscina toata ziua. Ati avut mana buna la alesul hotelului. Vacante frumoase in continuare.

[25.07.16 14:50:24]

@caesar_ave - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

caesar_aveAUTOR REVIEW
    [26.07.16 13:42:27]

@webmaster45 - Multumesc de urari, dar eu am mai scris articole, nu e prima data. Sau, poate au fost doar ecouri si nu articole.

Pozitionarea GPS a hotelului e corecta.

Bafta multa in continuare!

caesar_ave, Radu Tudoran
    Alte impresii din această RUBRICĂRixos Premium Hotel: