ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.07.2016
ÎNSCRIS: 29.08.09
JUL-2016

Giola – 2016

Ajunsi si noi pe insula, in drum spre locul de cazare am observat un mic indicator la nivelul solului, “GIOLA” la dreapta. Ne asteptam la ceva mai concret, panouri, indicatoare, etc. dar bine ca a fost si asta. Ne-am vazut de drum, cu promisiunea de intoarcere a 2-a zi, un astfel de obiectiv chiar nu trebuie ratat (in gandul nostru). Seara am preluat coordonatele GPS de pe AFA (pentru a merge la sigur) si dupa un drum destul de chinuitor am ajuns. S-au spus destul de multe aici, nu voi mai insista pe descriere, voi incerca sa prezint un update concret:

• Drumul greu (dupa ce parasesti principalul), am ajuns la o parcare “intermediara, improvizata printre copaci. Daca nu ai garda la sol decenta la masina, aici e momentul sa lasi masina, noi nu am facut asta.

• Am ajuns la o alta parcare improvizata (dupa cca. 300 m in panta) si am decis ca asta e limita (atentie drumul merge in continuare in panta, dar cateva indicatoare si desene pe piatra indicau coborarea spre obiectiv);

• Am trecut pe langa o taverna cu terasa si view, preturi decente (cele mai mici preturi intalnite pe insula), te poti alimenta cu apa/bere daca nu ai facut-o in prealabil;

• Ajunsi la obiectiv, minunat si dezamagit in acelasi timp, de ce? Pentru ca:

o Minunat de creeatia naturii, cadrul natural pastrat intact;

o Dezamagit de gramezile de deseuri, peturi, ambalaje, mucuri de tigara, etc. de pe drum, respectiv in jurul ei (aspectul asta tine clar de turisti, coroborat cu faptul ca autoritatile nu au interes sau posibilitatea sa treaca pe acolo, rezultatul nu e tocmai ok). Aici intra si probabil iz-ul din jurul “piscinei”, stancile fiind folosite si pe post de wc natural.

o Dezamagit de apa foarte tulbure. Imi imaginasem “piscina” cu apa cristal ca in pozele de prezentare, poze ale turistilor, etc. Am inteles ca fenomenul tine de nivelul marii, daca este mai scazut nu are cum sa mai intre apa proaspata (sa recircule) si automat (probabil si din cauza mediului si a stancilor) se salinizeaza puternic (de aici si culoarea intunecata). Acum daca era vorba numai de salinizare, sau altceva (?!?), nu avem de unde sa stim…

• As recomanda celor care au incredere in fortele proprii (si au ochelari de apa in dotare) sa incerce si senzatia din partea opusa a piscinei, direct in mare, este un tablou subacvatic de vis (si adancime pe masura - cca. 15-20 m). Bineinteles papuci speciali, deoarece la catararea inapoi pe uscat sunt arici de mare.

• Nu as recomanda:

o Intrat in giola fara incaltari speciale. La iesire, in mini-catararea necesara te vei sprijini de stanci. In 60 minute, 2 persoane si-au taiat talpile prin acest procedeu.

o Sarit in partea dreapta (cum stai cu fata la mare). “piscina” are cca. 4 m adancime in medie, dar in partea respectiva sunt 2 stanci la cca. 1 m adancime. Apa fiind tulbure, cine nu stie de acest aspect s-ar putea trezi in drum spre spital (tot in aceeasi ora, un tanar de cca. 30 ani a simtit aceasta satisfactie pe pielea lui, problema fiind deosebita in sensul ca nici nu se mai putea deplasa pana in deal, singur, asa ca aviz amatorilor).

In concluzie, merita sa bifezi si acest obiectiv daca nu ai fost niciodata, dar cam atat.

Trimis de callmevaly in 21.07.16 12:03:35
Validat / Publicat: 21.07.16 12:47:25

VIZUALIZĂRI: 2712 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (callmevaly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster26 [21.07.16 12:47:04] »

@callmevaly - Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 07&ridAnt=70626

callmevaly [21.07.16 13:22:32] »

@web: aduc si pozele bineinteles (sunt pe alt comp), pacat ca nu m-am gandit sa imortalizez si partile negative...

mishu [22.07.16 11:51:13] »

Interesanta povestea ta, cu bune si cu rele si ai dreptate, daca ai auzit de ea si esti in zona merita sa o vezi, chiar daca va reprezenta un obiectiv bifat.

Insa oricum este o experienta in plus si ai vazut ceva aparte.

Felicitari, votat cu placere.

callmevaly [22.07.16 12:36:27] »

Multumesc!

webmasterX [22.07.16 21:26:34] »

@callmevaly - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

Dan&Ema [25.07.16 12:39:19] »

Superbonus

MIREL85 [25.07.16 16:49:48] »

@callmevaly - Eu am fost cu un Ford Focus 2 in 2014 si anul asta revin in Thasos. Drumul este de cosmar si am lasat masina undeva pe parcurs miros de ambreaj incins, etc si am continuat pe jos. As fi curios daca ai fost in trecut, acum in 2016 daca e mai bun drumul, unii spun car ar fi fost putin nivelat, inbunatatit, ca ar fi fost construita si o taverna acolo, dar nu stiu sigur.

De asemenea daca poti da coordonatele pentru prima parcare de care mentionezi unde ai decis sa continui drumul si de asemenea coordonatele pentru a doua parcare improvizata, unde ai decis sa parchezi. Vreau sa stiu coordonatele deoarece pe google maps nu imi dau seama unde pot parca si distanta de mers pe jos fata de Giola si din pacate nici nu stiu sa apreciez unde am parcat acum 2 ani.

callmevaly [25.07.16 17:28:48] »

@Dan&Ema - Multumesc!

@MIREL85. As vrea sa te pot ajuta cu toate detaliile, dar din pacate imaginea de pe maps dateaza din 2014 si posibil sa se fi schimbat usor configuratia. In opinia mea, chiar nu sunt necesare detaliile tehnice, nu te mai stresa.

Eu nu am mai fost in trecut, anul asta a fost pentru prima oara. Parerea mea e sa nu-ti faci griji legat de garda la sol (masina mea are cu 8 cm garda mai joasa decat loganul) si cu ceva grija nu am atins nimic.

Referitor la prima parcare, nu ai cum sa o ratezi, deoarece drumul vireaza la 90 grade stanga si vei observa panta abrupta (iar ea este in fata ca si un close road).

A 2-a parcare este "amenajata" peste tot, nici pe aceasta nu ai cum sa o ratezi, dat fiind ca indicatoarele te indruma in dreapta drumul spre obiectiv si vei constata ca nu prea mai este cazul sa continui si tu.

Totusi drumul pare fi o idee amenajat, iar cu un SUV cred ca se poate ajunge chiar la taverna (au scris unii colegi pe aici ca un shuttle ATV circula si face praf pe acolo - din cate am intles al proprietarului tavernei care face curse cu 2 euro, sau ceva de genul).

Vacanta placuta!

callmevaly, Dan&Ema, MIREL85, mishu