ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2016
JUL-2016
2 AD. + 1 COPII

Extrem de nemulțumit

Taverna Platanos, Panagia

Taverna este situata in centrul frumosului sat de munte Panagia. In partea din dreapta terasei se afla celebrul platan, in varsta de cateva sute de ani. Cam atat am de spus de bine.

Am asteptat vreo 10 minute sa ne bage si pe noi cineva in seama. Pana la urma ni s-a adus cate un menu si in nici 2 minute ospatarul tusea in spatele meu nervos, cu pixul pregatit de scris, desi eu nu i-am spus ca ne-am fi hotarat ce comandam. Am comandat ceva ce mi-a venit pe moment ca deh, daca-l superi pe d-l ospatar risti sa-ti scuipe in mancare, asa cum i-am auzit pe multi laudandu-se pe la noi... Dupa aproximativ 20 minute ne-au ajuns felurile de mancare comandate, eu coaste de miel, destul de bune, sa zicem, sotia imam baildi. Acest imam era o vanata plina de ceapa calita si cam atat. Sotia imi gateste acest fel de mancare de 100 de ori mai bine, cu rosii, miezul de vanata, usturoi, ardei, morcovi, etc. Nu I-am zis nimic ursuzului si batranului ospatar, asteptam doar sa platim si sa plecam. Alte doua aspecte care m-au deranjat:

1. Ni s-a adus un cos cu paine nesolicitat de care nu aveam nevoie, dar pe care ni l-au trecut pe nota, in buna traditie greceasca-1.80 euro

2. Nici nu am terminat de mancat bine si au inceput sa dea cu matura pe langa masa, starnind un praf... Langa masa noastra era o masa de 10 pers., turisti din Ungaria. Nici lor nu le-a picat bine.

Taverna asta are serviciile mai proaste decat orice bodega de la marginea drumului in Romania. S-or fi plictisit de clienti ori poate, cine stie, i-am prins eu intr-o zi proasta? Oricum ar fi, eu acolo nu mai calc.

Trimis de over in 20.07.16 23:56:47
Validat / Publicat: 21.07.16 06:30:49
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4364 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (over); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

calatorul [21.07.16 09:15:27] »

De data asta ati avut o ocazia mai putin placuta de a petrece la taverna, pacat de asemenea intamplari, nu am patit-o in Grecia niciodata. Despre faza cu ospatarul suparat si scuipatul am auzit si eu, dar cred ca depinde mult de local, de personal, de clienti si alte asemenea. Si cum eu nu prea umblu prin restaurantele romanesti decat in vacanta, sper ca am evitat faza cu pricina.

Asta si pentru ca si mie nevasta imi gateste mult mai bine ca la local, unele dintre felurile de mancare fiind inspirate din oferta restaurantelor dar mult mai bine realizate. Alegeri inspirate si petreceri frumoase!

maria55 † [21.07.16 11:28:39] »

@over: diferit de tine, spre norocul nostru, am ales taverna Elena din Panagia! Si tot diferit, in comparatie cu Platanos, am beneficiat de niste servicii... asa cum unii greci mai stiu sa le faca! Atat de mult mi. a placut incat as reveni cu placere in Panagia chiar si intr. o viitoare vacanta! Ca sa vezi cat de mult conteaza o primire pe masura! Noi avand sejurul in Limenaria, am hotarat sa facem turul insulei! Eram multi, 6 masini si un Atv inchiriate si... pline!! Am zarit Platanosu' acolo intentionam sa mancam, insa desi au vazut grupul nu au schitat niciun gest! Cei de vis a vis, de la Elena, nu numai ca ne. au dirijat sa parcam (curba fiind si drum ingust) ci au fost promti, mancare f buna, poate cea mai buna mancata de noi pe insula, preturi neasteptat de bune si bonus... cate o inghetata! Celor in trecere prin Panagia, le recomand din suflet taverna Elena! Sper sa nu. si schimbe obiceiurile

callmevaly [21.07.16 16:39:03] »

Am bifat si noi o experienta la aceasta taverna (Iulie 2016), dar nu am considerat necesar sa-i facem reclama (fie ea si negativa) pe principiul considerarii unei intamplari si a amestecului de sentimente confuze.

Ca si voi am comandat un fel principal de mancare (eu miel, ea-vita), o bere, o apa. Felurile au ajuns destul de repede (5 minute), au fost ok, dar s-a simtit ca nu erau proaspete (nu sunt expert, de aceea nici nu ma hazardez sa zic 1-2 zile). Ne-am bucurat de liniste, de cantatul celor 5-6 canari agatati la intrarea in taverna si cam atat.

Partea negativa a aparut la desertul adus din partea casei (un fel de budinca/gris) care avea un gust dubios. La o analiza mai atenta, am descoperit si mucegai in interior cat si dedesubt, ne-am oprit si am inghitit in sec, oricum nu aveam chef de discutii.

La fel si in cazul nostru au trecut si painea (necomandata si neconsumata) pe nota.

Vacante placute!

anya [30.08.17 14:15:45] »

@over: Noi am mancat deseori la Platanis si doar o singura data la Elena. Tinta era mielul rotisat si de fiecare data ce se invartea in protapul de la Platani arata mult mai bine. La sfarsit am primit niste inghetate mici si foarte bune.

anya, calatorul, callmevaly, maria55
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mîncăm? Taverne în Skala Panagia: