ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2016
ÎNSCRIS: 21.07.15
JUL-2016

Și eu am fost în Stockholm

Am fost in perioada 11-18 iulie, cu Wizz- Skanska Airport. Aeroportul este la 106 km, am luat Flygbussarna pana in Central Station Stockholm. A fost un accident si de cateva saptamani drumul dureaza mai mult - cam peste 2 ore (vezi atentionarea de pe site-ul Flygbussarna), ceea ce conteaza f mult la intoarcere (aglomeratie). Pentru 7 zile mi-am luat un pass de 5 zile online, l-am colectat acolo. A meritat banii cu prisosinta! Si mi-am luat si card de calatorii (metrou, bus, tram) SL, cand am ajuns in Central Station. Hotelul meu a fost in Bromma, 25 minute bus + metrou.

Ce am vizitat (cam in ordinea in care mi-au placut):

- muzeul Vasa!! Uluitor. O nava facuta sa impresioneze inamicii si sa arate puterea Suediei. A plutit 20 minute si a stat 300 ani in apa. Reconstituita in 17 ani, bucatica cu bucatica. Tur cu ghid in engleza. Film despre cum au reconstituit-o, f interesant, cu titrare engleza. In laterale tot uluitor, ecran cu touchpad harta lumii. Apesi unde vrei sa vezi si vezi ce era pe timpul respectiv in acea tara. Ecrane cu filme despre ce era in alte tari pe acea vreme. Am intrat cu Pass-ul, era o coada de peste 50 persoane, la care nu trebuie sa stai daca ai pass.

- Parlamentul. Intrare gratuita! Trebuie sa astepti turul in engleza, la ore stabilite. Fara ghid nu are rost sa mergi nicaieri in Stockholm. Explicatiile ghidului ff interesante. Nu stiu daca nu mi-a placut de fapt cel mai mult. Sedintele parlamentului sunt publice si oricine poate asista. Se poate vedea pe un panou exact cine/ ce a votat.

- City Hall - primaria, si turnul- de vizitat! -pass partial, se platesc tururile cu ghid (20 - 30 SEK). De aici pleaca si unele tururi prin insule, cu pass sau bani (de ex vizita la palatul regal resedinta, aflat pe o insula la aprox 30 minute_Drottningholm Palace). Blue Hall, Golden Hall, foarte frumoase. 101 consilieri, 50 femei, 51 barbati (sau invers). Nu exista un primar, 2 persoane conduc orasul, cu atributii diferite.

- Orasul vechi, Gamla Stan. Trebuie sa iei tur cu ghid prin Pass, altfel nu intelegi mare lucru

- Turnul Televiziunii. Autobuz 69. 60 koroane liftul (30 etaje). Cafenea de jur imprejur la etaj 30, cu cea mai frumoasa vedere de sus a intregului Stockholm. Poti si manca sau bea, si prajituri mai "de casa"

- Palatul Regal. Sunt de fapt mai multe muzee, am ales "apartamentele". Intrare cu pass. 600 camere cu fereastra si pana la 1000, fara fereastra. Am fost sambata, schimbare garda la 12.15 (un adevarat spectacol, fanfara si parada). Incaperi luxoase, folosite si azi (de ex cand vine un sef de stat. Si o companie poate inchiria o sala pentru evenimente deosebite! In acest timp accesul poate fi inca permis - partial - vizitatorilor! Cred ca biletul este valabil 7 zile, daca am inteles bine te poti intoarce in acest interval (de reverificat). Chiar daca ai pass, in multe locuri ti se da bilet. Iar uneori daca vrei ghid trebuie sa dai bani (platesti cu card-ul 20-30 sek)

- vizita in arhipeleag ("Arhipelago") tur organizat de 3 ore printre o parte din cele 30.000 insule de langa Stockholm. Prin pass. Haine mai grosute daca stati pe punte (hanorac)

- Palatul Drottningholm - resedinta fam regale. Nu erau acasa!

- SkyView- te urci intr-un glob de sticla pe Ericsson Globe- cladirea sferica cea mai mare din lume si ai vedere spre oras. Gratis prin pass doar daca ajungi pana in 12 (si poti sa te programezi gratis pentru mai tarziu, daca e coada)

- Panorama Tour- vizita organizata - tur ghidat cu autobuz special prin pass. Ca si la alte atractii (in afara de "hop on"), cred ca poti folosi pass-ul doar o data pentru "Panorama Tour"

- muzeul tehnic, langa Turnul Televiziunii (bus 69). Din cauza oboselii n-am vizitat prea mult. Explicatii pe standuri in suedeza. Daca bagi un card disponibil pe acel stand explicatiile sunt si in engleza. Multe aparate interesante pe care n-am avut timp sa le incercam. O mina cu explicatii despre cum se extragea minereul. Masini extractie. Microunde, explicatii pentru toate aparatele existente. Multi copii. In apropiere alte muzee (al politiei, etc)

- muzeul Fotografiska - fotografii pe teme umane / sociale interesante. Langa un restaurant vegetarian cu review-uri bune (Herman's) in care nu am intrat. O platforma inalta interesanta in drumul spre muzeu, si un cartier select in sus pe stanci - nevizitat. Loc in constructie

Ce as fi vrut sa mai vizitez:

Skansen ("muzeul satului" varianta suedeza")

muzeul ABBA

muzeul Nordic

insule (Vaxholm, etc) --- mi-ar mai fi trebuit o saptamana!

Am platit totul cu card. Singurul loc unde nu poti plati cu card este toaleta - 5 sau 10 SEK, pentru care am schimbat 10 Euro la o casa de schimb (unele au program pana la 5! ) si pana la urma de fapt lumea tinea usa cand intra si nu se platea!

La hotel daca doream sa cumpar ceva nu se putea plati decat cu card!

Apropos de hotel, am stat la Mornington Bromma, un hotel de 4 stele excelent, cu reduceri de pret mari in aceasta perioada. La margine de Stockholm, zgomotos ziua din cauza aeroportului din apropiere, dar acest lucru nu deranjeaza pe nimeni se pare, este plin!! Camera uriasa si moderna, dotata cu tot ce trebuie, internet, fier calcat, cana electrica cafea/ceai, biciclete gratis, foen, prize multe, sauna, mic dejun inclus bun si bogat, personal foarte placut (am facut check in online pt intoarcere si l-am trimis pe mail la receptie unde ni l-au tiparit; am lasat bagajele la ei dupa ce am eliberat camera si am mers cateva ore in oras). Supermarket foarte bun vis- a-vis, City Gross, cat si statie bus (176 si 177) care te duce la BrommaPlan, de unde iei metrou pentru Central Station sau unde vrei sa mergi.

Alt supermarket bun: Coop.

Un oras turistic prin definitie, sub 1 milion locuitori parca, dar turisti cred ca de 4 ori mai mult in aceasta perioada. Un oras frumos, o Venetie moderna (14 insule legate de 50 poduri]

Biciclete peste tot, si piste! Lacuri, insule. Apa de baut din unul din lacurile importante ale orasului, fara gust de clor! Eu am baut totusi apa minerala de la supermarket, fara arome. Pe strazi tei infloriti peste tot (din pacate nu aceia care miros). Multe, multe carucioare cu copii mici, multe duble (chiar daca unul din copilasi are 1- 2 ani, si unul e nou nascut). Neobisnuit de multe. Cate un tata cu 3 copii, mama cu carucior dublu si insarcinata, etc.

Toata lumea, dar absolut toti, in adidasi sau espadrile. Fara tocuri inalte! Tinute elegante si pantofi fara toc cel mult (in general, tot adidasi!)

Un transport foarte bine organizat. Metrou, tramvai, ba la suprafata, ba subteran, uneori pe aceleasi linii. Controlori, uneori 2 care apartin de fiecare bus! Iti scaneaza card-ul de transport, sau tu trebuie sa il scanezi la intrarea care se face intotdeauna prin fata soferului la bus. Reclame peste tot in mijloacele de transport, in suedeza si engleza, in general care te cheama la vizitare muzee, parcuri.

Nu e internet in metrou (aici m-am simtit mandra de Bucuresti!), iar statiile sunt scrise pe indicatoare rulante in suedeza (la noi, si in engleza!). In aeroport la intoarcere, internet gratis doar 30 minute, apoi platit!

Inghetata de la tonete foarte aratoasa, cornete uriase, dar eu n-m nimerit-o deloc. Am luat de 3 ori si nu mi-a placut. Si se plateste cu card la orice toneta!

De mancat am cautat locuri ieftine {la restaurant sunt preturi exagerat de mari}. Am intrat intr-un McDonald's (sunt peste tot) si am fost dezamagita. La noi sunt super curate si poti gasi ceva eligibil cam pentru orice pretentii. Unde am intrat eu era murdar si nu mi-a placut mancarea. Poate a fost o exceptie, nu era central.

Mai sunt "Max"-urile, unde comanzi la niste automate si apoi iei de la tejghea comanda. A fost ok.

Am luat si mancare din supermarket, cum se gasesc si la noi, ok.

Am fost si la o hala cu multe fast-food-uri, dar nu m-a atras nimic.

Si pana la urma am gasit locul preferat, Vigårda. Burgeri "de casa", cu chestii murate de ei. Am luat "original" si "vegan", si bere (3 alegeri" ecologica, light, bruna - una din ele era buna, dar nu stiu care era din ele; nu am gustat "bruna"). Picanti si f buni! Loc placut si curat, canapele cu perne, si etaj.

Socant a fost fenomenul de "noapte alba", la 11.30 noaptea fotografiam un cer inrosit de "apus de soare". Si apoi era tot semi-intunecat. Dar ei zic ca iarna soarele rasare pe la 9 si apune pe la 3.

Cladiri colorate si impunatoare, blocuri cu 2- 3 etaje, rareori 5-6. Foarte putine mai inalte, doar sedii de companii sau cladiri oficiale.

Si parcuri, parcuri, rezervatii naturale, peste tot! Paduri, lacuri.

Se mandresc ca pot face plaja in Stockholm (dar vremea nu prea permite)

Trebuie sa ai umbrela tot timpul la tine, oricand poate ploua. Eu am prins temperaturi de 20 - 22 grade, cu vreo 2 ploi puternice, dar de scurta durata.

Experienta Wizz: buna la dus, proasta la intors (5 ore intarziere)

Fara probleme bagaje (eram stresata de regulile bagaj unic de mana neplatit, al meu cam la limita cu dimensiunea, sau sampon, spray in bagaj cala) Cred ca nu se putea plati consumatia cu Visa Electron, doar cu Visa standard (sau Lei, Euro)

Am folosit de cateva ori transportul "hop on, hop off" (pass), foarte placut, urci si cobori cand vrei. Primesti casti, stai jos sau la etaj (unde acoperisul este detasabil, in functie de vreme). Alegi limba pentru casti si ti se explica pe unde treci si ti se dau sfaturi calatorie. Atentie ca sunt mai multe hop on, cu pass-ul ai voie in cele pe care scrie "sightseeing" (sau asa ceva), nu cele pe care scrie "red buses"

Un concediu de neuitat!

Trimis de liana37 in 20.07.16 23:14:42
Validat / Publicat: 20.07.16 23:45:23
  • A fost prima sa vizită/vacanță în ȚĂRILE SCANDINAVE

VIZUALIZĂRI: 7743 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liana37); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 19 voturi)

[20.07.16 23:34:09]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 62&ridAnt=70616

Aurici
[21.07.16 07:30:27]

@liana37 - Informații foarte prețioase pentru mine, mai am un pic și voi ajunge și eu acolo. Mulțumim pentru atâtea detalii. Dar și eu aștept niște poze. Cât de multe...

Radu Tudoran
[21.07.16 07:58:59]

Foarte interesante informatii, mai ales ca am in vedere si eu Suedia. Frumoasa vacanta. Ai invatat vreun cuvant in suedeza? Eu stiu deja Abba, Volvo si Ikea

mprofeanu
[21.07.16 09:52:37]

@liana37 - Bine venit acest review și foarte documentat. Sper să merg și eu acolo dar peste 1-2 ani. Citesc tot despre Țările Nordice. Trecut la favorite. Mai vrem poze!!...

zlatna
[21.07.16 12:08:29]

@liana37 - Mi-a placut articolul, l-am trecut la favorite. Ati oferit informatii utile despre acesta tara superba. O vacanta in tarile nordice este deocamdata la stadiul de vis (care am dorii sa devena realitate in urmatorii 5 ani). Pana atunci adun informatii, fac calcule, trasee etc. Vad ca suntem mai multi care ne dorim acest lucru.

Pozele, desi putine sunt superbe.

Felicitari pentru acest articol.

[21.07.16 22:22:21]

@Aurici - Am mai pus cateva poze. Dar nu reusesc sa redea frumusetea locului, din pacate. Pozele acestor obiective, de data asta profesionale, se pot vedea pe site pass.

[21.07.16 22:28:06]

@Radu Tudoran - Multumesc Radu. Din pacate nu inteleg o iota din suedeza, iar acolo toti vorbesc engleza. Pot sa zic ca am invatat vreo 5- 6 cuvinte ("nasta" il vezi mereu in metrou, inseamna "urmeaza"... statia x) Mai inveti de la magazine, inchis/ deschis, nimic altceva!

[21.07.16 22:32:32]

@mprofeanu - multumesc. De fapt am scris pentru mine mai mult, ca sa nu le uit, e o cantitate uriasa de impresii. Am ratat deja multe! De exemplu ca nu vezi decat ca exceptie oameni grasi (care par turisti!). Nu vezi oameni care fumeaza pe strada. La hotel de exemplu scrie la intrare ca nu ai voie deloc sa fumezi in interior (se mentioneaza cat e amenda), si sa nu te apropii 10 metri cu tigarea de hotel (cam asa ceva!)

[21.07.16 22:43:10]

@zlatna - Multumesc. Si pentru mine a fost un vis, mai ales ca m-am hotarat absolut din senin, vrand ceva mai neobisnuit (si citind o carte extrem de interesanta despre tarile nordice: The almost nearly perfect people- Michael Booth).

Pe principiul sa ma bucur azi, ca nu se stie ce se intampla maine. Carpe diem!

As vrea sa ma pot intoarce inca o data acolo, si sa vad si fiordurile norvegiene.

Nu costa sa visezi.

mprofeanu
[22.07.16 10:57:55]

@liana37 - Ai scris pentru tine este normal dar ne-ai împărtășit și nouă o mică parte din ce ai văzut și trăit acolo. Contează foarte mult. Orice informație este bine venită...

și bineînțeles dacă este completată și de poze... cu atât mai mult.

Vacanțe cât mai multe și mai frumoase!

[22.07.16 11:16:50]

Un articol excelent, ai prezentat tot ce ai vazut, aici o mica observatie, puteai sa povestesti ceva mai mult, poate nu intr-un singur articol si asta doar pentru a ne bucura noi de mai multe informatii.

Foarte utile informatiile privind acces, plati, cheltuieli de tot felul.

Intr-adevar dupa un astfel de articol iti vine sa o iei in acea directie, asa incat l-am trecut si eu la favorite.

Felicitari, votat cu mare placere.

Iulian-007
[21.05.17 08:55:43]

Voi merge si eu la inceputul lunii Iulie. Cum sunt preturile prin supermarket la sucuri si gustari? Ai zis de McDonald, ca nu sunt asa ca la noi, dar altceva... mai comestibil ce gasesc, ca din ce am inteles de pe la altii, restaurantele sunt foarte scumpe. Umbrela, deci sa nu lipseasca?

[22.05.17 01:03:27]

@perseu: Buna, Nu am retinut preturile din supermarket, erau ok pentru Suedia (eu am fost in Coop si City Gross, dar pot fi si altele). Dar dupa ce am descoperit Vigarda am mers acolo de cate ori eram in oras (poti vedea recenzii si locatie daca cauti Vigarda Stockholm pe tripadvisor, iar preturi pe site-ul lor; poti gasi si restaurante similare recomandate de tripadvisor si cu google cauti site-ul lor si poti vedea cu translate meniu/ preturi). Mai erau si alte fastfood-uri cum ar fi de ex 7 Eleven (in care n-am intrat). Umbrela neaparat. Eu am cumparat de la biroul de bilete vaporase (vizavi de City Hall) o pelerina de ploaie pana la genunchi foarte subtire, care intra intr-un pachetel aproape cat un plic obisnuit de corespondenta, cu un pret mic.

Restaurantele se zice ca sunt scumpe, dar te poti interesa pe internet (sau poti intra sa verifici), eu nu am intrat. Hotelul meu avea un mic dejun excelent si la discretie, pana pe la 15- 16 nu mi-era foame.

Iti doresc (si stiu ca o sa ai) o calatorie frumoasa!

Iulian-007
[25.05.17 09:10:19]

@liana37: Merci pentru informatie, este foarte utila chiar daca voi sta doar 3 zile, ca apoi sa plec spre Copenhaga, Hamburg...

danaeldreny*
[23.07.17 22:54:57]

@Radu Tudoran:

Limba suedeză este un fel de combinație între engleză și germană pentru că au rădăcini lingvistice comune și când începi să înțelegi asta deja devine foarte amuzant… e un fel de engleză fonetică (parțial) – citit așa cum se scrie,

Spre un exemplu de cum arată:

“plecăm săptămâna viitoare”

în traducere fonetică ar fi:

vi ga nasta veka

adica un fel de “we go next week” citit așa cum se scrie

“nasta” de care spune Liana este ruda lu’ “next” din engleză adică “următorul/următoarea”

Radu Tudoran
[24.07.17 09:03:55]

@danaeldreny: Si olandeza e la confluenta dintre engleza si germana, daca citesti. Incercand insa conversatia ti se opreste "r"-ul in gat si te ineci de la "h". Iar interlocutorul iti cere sa treci la engleza sau germana Mai interesant este cand ascult, mi se pare un cantec la care nu mai disting cuvintele.

danaeldreny*
[24.07.17 17:11:49]

@Radu Tudoran: Cam așa ceva...

Aurici, danaeldreny*, Iulian-007, liana37, mishu, mprofeanu, Radu Tudoran, zlatna
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Stockholm și împrejurimile: