ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2016
DIN: Tîrgu Mureş
ÎNSCRIS: 15.06.12
JUL-2016

Terasa Hot &Fresh (fosta La Petrica) – mancare ieftina si buna in Complexul Weekend din Tirgu Mures

Sotul meu mi-a povestit de multe ori de micii gustosi pe care ii mananca la terasa La Petrica din Weekend cand se intalneste cu prietenii lui.

Asa ca, acum doua saptamani fiind toti trei (eu, sotul si baiatul nostru) la strand, ne-am hotarat sa mancam la acesta terasa.

Am comandat 6 mici si un palanet cu branza. De baut am baut o limonada la o jumatate de litru cu 5 lei. In momentul in care ospatarita a aparut cu comanda noastra, am inceput instantaneu sa rad – micii erau uriasi si ma gandeam ca nu o sa putem sa ii mancam! Dar, pe langa faptul ca erau foarte mari, au fost si cei mai gustosi mici pe care i-am mancat – asa cum de altfel, ii laudase sotul meu. Despre palanet pot sa spun, de asemenea, ca nu am mancat niciodata un palanet atat de gustos si cu multa, multa branza.

Cand am primit nota de plata am ras din nou: pretul consumatiei noastre a fost foarte mic in comparatie cu cat am mancat (un mic urias costa 3lei, un palanet cu branza 5lei).

Asa ca, de atunci, intrucat mergem de doua, trei ori pe saptamana la strand am devenit clienti fideli ai acestei terase - Hot &Fresh (fosta La Petrica).

Am incercat si alte sortimente, mai multe feluri de pizza, cartofi pai, cascaval pane, omleta, clatite cu inghetata, socada de casa, limonada, afinata, ciorbe si pot sa spun ca le recomand pe toate cu drag, intrucat chiar sunt delicioase. Pe o tablita la marginea terasei, pe alee, sunt trecute specialitatile zilei si preturile (vezi foto nr. 5). Am fotografiat si lista meniu ca sa va faceti o idee despre preturi.

Terasa Hot &Fresh se afla vis- a- vis de parcul mare de joaca pentru copii, la capatul aleii de promenada, spre terenurile sportive. Aceasta este compusa dintr-o cabanuta, unde la etaj este amenajata o sala pentru servirea clientilor, care functioneaza in perioada rece, mai precis intre lunile octombrie - martie. Acum aceasta sala este inchisa, servirea facandu-se doar la terasa descoperita aflata langa cabana. Terasa este frumos amenajata cu mai multe forme din piatra pe care sunt asezate felinare. De asemenea sunt muscate in ladite ornamentale si un copac in jurul caruia sunt aranjate mesele si bancile din lemn care sunt acoperite cu copertine actionate electric. In spatele terasei se afla o bucatarie de vara in care gateste la vedere ”Buctarul Fresh” (domnul Petrica), pentru totul se gateste fresh, dupa ce se preiau comenzile clientilor. Acesta se ocupa personal de gatit, impreuna cu colegii sai, intrucat vrea sa fie sigur ca produsele sunt la nivelul pretentiilor sale.

Am vorbit si cu patronul localului, dl. Petrica si l-am felicitat pentru ceea ce serveste clientilor.

Tot el a spus ca singura reclama de care are nevoie, este cea facuta de clientii multumiti care au servit masa la terasa.

Trimis de Dana2008 in 20.07.16 19:58:47
Validat / Publicat: 20.07.16 20:42:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TÎRGU MUREȘ.

VIZUALIZĂRI: 6197 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P16 Terasa Hot&Fesh (La Petrica) din Compexul Weekend
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19100 PMA (din 21 voturi)

• Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Tg. Mureş? :