ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2016
ÎNSCRIS: 27.07.14
STATUS: CONSUL
JUL-2016

Un pic de Grecie la Constanţa – Taverna Nikos

Cum puteam să stăm în Constanţa şi să nu mâncăm şi la acest restaurant cu specific grecesc - Taverna Nikos.

Ştiam de existenţa lui şi am văzut că are recenzii bune, şi cum nouă ne place mâncarea grecească iar anul acesta nu mai ajungem în Grecia, am zis de ce nu!!! .

În plimbările noastre prin centru vechi treceam pe lângă el. În fiecare seară era plin, se aştepta eliberarea unei mese. Luni seara când am ajuns aici în sfârşit am găsit o masă liberă.

Nikos are 2 locaţii în Constanţa şi una în Mamaia. În Constanţa o locaţie mai micuţă este pe Bld. Tomis aproape de Parcul Teatrului, unde am constatat noi este mai nebăgată în seamă, iar cea dea doua locaţie este tot pe Bld. Tomis unde începe zona pietonală, aici aglomeraţia este la ea acasă şi tot aici am mîncat şi noi.

Un dezavantaj al acestei locaţii ar fi poziţia lui la intersecţia străzilor Traian cu Negru Vodă şi pietonala Bld. lui Tomis, unde se aud maşinile sau claxoanele taximetriştilor care aşteptă clienţii în această intersecţie. Aici pe pietonală în faţa restaurantului este terasa, în stânga şi dreapta intrării în restaurant vreo 4 rânduri de mese. Mesele şi scaunele sunt exact ca cele de la tavernele greceşti.

Gata uite o masă liberă, dar când am zis, eu eram deja lângă masă ca să fiu sigură că nu o ocupă altcineva, mă întâmpină un tânăr care după şorţul inscripţionat pe care-l purta am presupus că este ospătarul pentru zona mesei unde vroiam să ne aşezăm.

Dar nu e soţul, nu-l mai vedeam, stau în picioare lângă masă ca să mă vadă, el era vis-a-vis să facă poze. Haide dragă unde umblî? Păi nu vrei iubire poze pentru AFA, dacă o să scrii despre ei nu vrei şi poze? Ba da, l-a prins şi pe el „microbul” AFA, am gândit eu.

În sfârşit ne aşezăm la masă şi imediat a venit tânărul cu meniul. Foarte inspirat prezentat meniul. Fiecare fel de mâncare are câte o fotografie cu numele iar pe pagini mai mici (în interiorul celor mari cu foto) sunt trecute felurile de mâncare, conţinut şi preţ.

Ne hotărâm repede, eu un giros de porc la farfurie cu de toate-lipie, sos thathiki, cartofi tăiaţi rotund prăjiţi şi un amestec de salată şi binenţeles nelipsita ceapă roşie şi desert baclava grecească-, soţul kalamar umplut cu brânză feta şi alte mirodenii şi salată. Dar de la început am cerut câte o bere la draft care până la final sau făcut vreo trei.

Cei drept a durat cam mult până ne-a fost adusă mâncarea (de până se face kalamarul) dar a meritat aşteptarea, totul a fost bun şi gustos. Costul total al cinei noastre a fost în jur de 130 lei.

Când ne-a fost luată comanda am observat că ospătarul scria totul pe o tabletă, iar din poziţia în care stăteam la masă aveam vizibilitate în interiorul restaurantului şi am văzut cum se derulau lucrurile privind comenzile clienţilor. Practic ospătarul transmitea on-line comenzile direct la bar şi la bucătărie iar el primea semnalul când sunt gata comenzile.

Cât am stat noi la masă s-a întunecat şi nu înţelegeam de ce este aşa întuneric pe terasă. Noi aveam lumină din interiorul restaurantului prin fereastra în dreptul căreia stăteam dar toţi ceilalţi de la mese citeau meniu cu lumina de la telefoane. Am întrebat ce se întâmplă şi ni s-a spus că nu se aprind luminile stradale. Adică toată terasa este luminată de cele două neoane stradale. Mi-ar fi plăcut să existe pe mese ceva felinare, lumânărici, era mai romantic.

Restaurantul Nikos face livrari la domiciliu dar şi la pachet celor care intră în restaurant şi comandă direct la bar.

În Mamaia, într-una din zilele când am fost la plajă, am mâncat de prânz pe terasa tavernei Nikos.

Aici locaţia este în faţa clădiri cazinoului şi are terase generoase, frumos decorate, cu mese şi scaune în stil grecesc, în stânga şi dreapta intrării în vechea cladire, cu vedere spre esplanada Cazinoului.

Totul decurge la fel ca la taverna din Constanţa. Ospătarii foarte atenţi, comanda tot pe tabeltă, mâncarea la fel de bună şi gustoasă.

Am mâncat salată grecească, salată de vinete cu pâine prăjită, o porţie de musaca pentru amândoi, pentru că porţia este destul de mare şi binenţeles bere. Pot să vă spun că aici sunt mai mari preţurile decât în Constanţa. Nu mai reţin cât ne-a costat totul dar soţul a reţinut un singur preţ la platoul cu fructe de mare, în Constanţa era 150 lei iar în Mamaia 189 lei, asta ca să vă faceţi o idee de preţuri.

În ambele taverne se aude în surdină muzică grecească.

Vă recomand cu plăcere Taverna Nikos dacă ajungeţi în Constanţa sau Mamaia.

Rog web-ul să ataşeze o melodie grecească.

Trimis de ANILU in 20.07.16 14:52:52
Validat / Publicat: 20.07.16 17:41:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CONSTANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3151 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANILU); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Nikos- noi pe terasa din Constanţa

[20.07.16 15:56:59]

@ANILU - Articolul a "primit" o ilustraţie muzicală sau video-muzicală - vezi mai sus, imediat sub titlu.

[20.07.16 16:09:02]

@webmasterX - Multumesc frumos. Este superbă.

elviramvio
[20.07.16 18:07:39]

@ANILU -

Incercasem sa intru in postul "la Barca", l-ai stricat cu pozele, asta e!

[20.07.16 18:29:38]

@elviramvio: Deci ti-a plăcut.

Să ne vedem cu bine La Barca.

[20.07.16 18:35:19]

Aseara am mâncat și eu la cel din zona Cazinoului din Mamaia... pentru a-mi aminti de Grecia.

Am luat o salata Nikos si un gyros de pui la farfurie, un fresh de portocale, o apă minerală la 0,33 ml si un espresso = 68 lei.

Mâncarea buna, nu am nimic de reproșat, iar servirea foarte rapida, parcă as fi fost la fast food. Dar, adevărul este așa cum ai spus si tu. Ospătăria lua comanda pe tableta si probabil când ajuns la bucătărie mâncarea era deja gata... de dus la clienti.

Doar o observație am. Azi, am observat că pe promenada de la Mamaia, la parterul Hotelului Ten a apărut a doua locație din Mamaia a taverelor Nikos. Această împrejurare se regăsește și pe saitul oficial al lanțului de taverne nikosgreektaverna.ro.

[20.07.16 19:14:34]

@bogumil: Deci acum ești la Mamaia?

Nouă ne-a plăcut, mâncare buna, atmosferă, ne-am simțit bine dar trebuie să recunosc cam scump cel la taverna din Mamaia. Dar ce mai contează când ești în concediu.

Vară frumoasă și toate cele bune.

[20.07.16 19:23:11]

Da, mai stau încă 6 nopti la Sara Boutique Hotel. Facem o mare întâlnire?

[20.07.16 19:35:54]

@bogumil: Păi noi am fost săptămâna trecută.

Mai ajungem la sfârșitul lunii la live pe plajă în Venus.

Mi-ar fi plăcut o întâlnire acolo la mare.

Cu altă ocazie cine știe...

Vreme frumoasă (am văzut că bate vântul cam tare) și odihnă plăcută.

[20.07.16 19:39:37]

Merci. Să fim sănătoși ca de vazut, sigur ne-om mai vedea... Măcar prin poze) Asta dacă mai slăbesc ca altfel nu încap în una normală... Iar la panoramica nu mă bag ca ma prea... lătește

P.S. : Eu, un neiubitor de caniculă, mă bucur că bate vântul....Așa nu mă topesc...

irinad
[20.07.16 21:47:35]

@ANILU - Eh, unde-i vorba de ceva "grecesc", hop şi eu cu SB! Să vafie de bine!

[21.07.16 07:44:01]

@irinad - Mulţumim.

Da, recunosc că mi-a lipsit Grecia anul acesta şi cum puteam rata o tevernă grecească.

Mulţumesc pentru lecturare şi vot.

[21.07.16 10:57:16]

Doamne ce-as manca acum un calamar, si cum am vazut in poza si o caracatita, este tot ce imi doresc.

Foarte frumos totul asa ca votat cu mare placere si astept sa ne vedem maine.

[21.07.16 10:59:14]

@mishu - Mulţumesc.

Şi eu aştept cu nerăbdare întâlnirea de mâine.

ANILU, bogumil, elviramvio, irinad, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în Constanța și împrejurimi: