ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2016
ÎNSCRIS: 09.06.09
JUL-2016

Romanii nu-s ca bulgarii... nici in Sveti Vlas

Sa ai tu atatea hoteluri pe plaja, sa ai catamai suprafata de nisip, sa ai o clima temperata tocmai buna de scaldat si sa nu fii in stare sa iti construiesti turismul! Numai in Romania se poate intampla! De ce bulgarii pot si romanii nu? Subiect indelung controversat care mi-a caracterizat de altfel si vacanta. Nu inteleg de ce ei pot construi cladiri frumoase, hoteluri uriase si piscine exterioare minunate iar la noi totul este atat de greu si imposibil… Poate dupa ce se termina “curatenia de primavara” raman cei care intr-adevar vor sa promoveze ceea ce Romania are de oferit. Pana atunci, din pacate sunt nevoita sa recomand din nou litoralul bulgaresc pentru ca intr-adevar aici ei primeaza.

Hotelul Primasol Sineva Beach este construit de cel putin 10 ani, insa doar arhitectura ii tradeaza varsta. Un picut comunist, spre deosebire de restul hotelurilor si cladirilor din statiune. Insa foarte bine intretinut atat in interior cat si exteriorul, cu 4 etaje, cu 2 variante de urcat pe scari, cu un lift cam greoi pe care e bine sa il utilizezi doar cand ai bagaje. Cronometrat de cand l-am chemat de la parter (el fiind la et 4), am urcat in el, s-au inchis usile si am ajuns la et. 4, au trecut aproape 2 minute. Categoric, daca sunt ceva urgente folositi scarile.

Mi se pare ca cele 4 stele i se potrivesc in intregime. De ce? Iata detaliile mai jos:

Locatia: Perfecta. Pe malul marii, intre hotel si mare fiind cam 30 metri pe care ii parcurgi intai prin curtea hotelului si apoi pe o scurta alee din beton. Acces facil pentru cei cu bebe, am observat constant 4-5 carucioare lasate pe alee de care bineinteles nu se atingea nimeni. Sveti Vlasul este un orasel destul de maricel (ceva mai mare ca Obzor) iar la hotel se ajunge relativ usor. Cum vii dinspre Sunny Beach pe partea dreapta sunt cateva stradute, alegi una, cobori spre mare si intrebi de Sineva. Nu pe taximetristi, de preferat pe turisti. Soferii de taxi dau din umeri, prietenii stiu de ce . Langa hotel este un magazin maricel de unde poti sa iti cumperi aproape orice, iar pentru schimb valutar poti utiliza casa de schimb din interiorul hotelului Sineva Park, fratiorul mai mic (de 3 stele) al lui Sineva Beach, care se afla in imediata apropiere. Hotelul nostru are forma de L, este colorat in alb si albastru, iar in partea stanga se afla un hotel in constructie. Cred ca are ceva timp de cand tot se construieste pentru ca l-am vazut si in pozele postate de alti utilizatori anul trecut. Receptia noastra era generoasa, cu un bar deschis de la 10 la 23 si suficiente canapele si fotolii. Internetul functiona foarte bine in receptie, mai putin in camera, iar la piscina fluctua de la maxim la minim. Nu va bazati pe el decat pentru un what’s up sau yahoo.

Camerele: Frumoase. De 4 stele. Majoritatea au vedere la mare. Cateva au vedere la hotelul in constructie, dar de unde oricum in compensare se vede si marea si relieful mai inalt care incadreaza statiunea. Depinde de noroc. Noi am nimerit cu vedere 95% spre mare si un pic in partea stanga, in coltul ochiului se vedea hotelul in constructie. Nederanjant insa. Pentru ca restul panoramei era doar apa si cer. Sunetul marii se aude perfect noaptea daca usa balconului este deschisa. Atentie, nu au plase la usa. Eu nu am vazut urma de tantar, dar nu garantez ca nu ar exista. Am folosit aerul conditionat din plin pe timpul zilei, aer care putea fi lasat deschis chiar daca nu erai prezent, neexistand acel card de acces ci o cheie clasica. Baia frumusica, destule accesorii, foehn, prosoape, cada, lumina difuza ca sa nu ii zic chioara. Balcoanele difereau ca dimensiuni, dar in mare parte erau medii spre micute. Aveau loc 2 scaune de plastic, o masuta si uscatorul de rufe. Suficient. La apartamente balcoanele erau mai generoase. Mobilierul din camera foarte frumos predominand culoarea alba, minifrigiderul nu prea facea fata, era de preferat daca trebuia racit ceva sa folosim apa rece de la chiuveta…

Piscina: Minunata. Hotelul dispune de 3 piscine exterioare: cea pentru copii mici de 0.5m, si alte doua de 1.6m si 1.8m. Absolut impecabila intretinerea lor, nu miroseau a clor, suficiente ca dimensiuni, si din cand in cand puteai si sari daca salvamarul nu era atent sau ii ignorai fluieratul de avertisment. M-a mirat in special piscina mica, ea avand diametru mai mare decat cele cu care m-am obisnuit. Adica nu arata ca o caldare, ci ca un bazinas mai mare. Un palmier parea ca le uneste pe cele 3 si dadea o senzatie de Ibiza. Sezlonguri aveai doar daca aruncai cu prosoape in ele dimineata, altfel intarziatii gaseau cate unul razlet si incercau sa il uneasca cu altele, astfel incat sa petreaca timpul impreuna cu cei cu care au venit. Barul principal al locatiei este cel de la piscina, care de altfel e folosit si seara atunci cand se organizeaza serile tematice de catre echipa de entertainment pe scena special amenajata. De remarcat ca singura muzica existenta era cea de la barul de la piscina, numai ca ea nu se facea auzita decat in zona barului. Intr-adevar un mare minus… Aproape singurul… Toaletele la piscine foarte curate, la fel si cele de la receptie.

Restaurantul: Excelent. Aici as merge chiar pe un 4 stele plus. Mancare diversificata, buna, proaspata, fara reciclari. Dimineata omletica si pateurile erau nelipsite plus fructe, compoturi, mezeluri, crenwursti. Clatitele cu Nutella sunt preferatele mele si m-am bucurat sa vad ca nu trebuia sa stau la coada pentru ele, cel care le prepara miscandu-se cu profesionalism. Pranzul venea cu 2 tipuri de supe, 5-6 feluri de mancare, dulciuri si fructe. Dintre dulciuri, verificam zilnic gustul baclavalelor si choix a la crèmului care mergeau perfect cu un pepene rosu. Seara si la pranz gaseai gratar (porc sau pui). Cina parea si mai bogata decat pranzul, asa ca aspectul culinar nu a lasat deloc de dorit. Nu am stat niciodata mai mult de 3 minute sa gasim o masa. Gustarile dintre mese erau prezente la barul de la piscina, de unde puteai de altfel sa te servesti cu inghetata de la 09 la 23. O inghetata foarte buna, cu gust de lapte ca in copilarie. Plecarea cu bauturi si/sau mancarea era permisa fara urma de repros, oriunde doreai: fie in camera sau la mare. Racoritoarele sunt la dozator, insa bine concentrate si diversificate. Aveau o Fanta Lemon care tinea loc cu succes unei limonade. Dupa cum bine stiti, nu exista apa minerala in Bulgaria, asa ca ne-am orientat spre Kinley sau apa plata. Cafeaua arata bine, berea foarte slaba cu un gust bun, vinul rosu ok, dar cam dulce.

Entertainment: existent, incercau sa isi faca treaba, dar erau arondati si hotelului Syneva Park si incercau sa se imparta intre cele doua. Ca in marea parte a hotelurilor bulgaresti, aceeasi incropeau si distractia celor mici de seara cu diverse teme. Una peste alta, busola mea fiind fiica cea mare, care parea interesata cat de cat de actiunile echipei, as spune ca era mai bine sa stai cu ei, decat in camera… L-as remarca pe Hristo, care desi nu era seful echipei, se facea mai placut.

Plaja si marea: chiar daca unii ar spune ca plaja e prea ingusta, mie mi-a placut. Distanta e scurta de la piscina la mare, plaja nu este privata, insa pare destul de intima. In afara celor cu copii mici, majoritatea turistilor coborau de la piscina la mare, faceau o baie si se intorceau la piscina. Practica folosita si de noi de altfel. Marea a fost extrem de calda, cateva pietre in anumite zone care de altfel puteau fi ocolite. In rest, nisip. Exista cateva umbrelute free sub care te poti ascunde de soare. Sezlonguri doar contra cost. Paraisailingul si canapeaua erau cele mai dese variante de distractie pe plaja, drept pentru care le-am incercat si noi. Mai degraba va recomand parasailingul, decat canapeaua. Poate adolescentilor sa le fie mai usor. Mie mi-a fost foarte greu. Sa spunem ca banana e minciuna…

In Sveti Vlas trebuie sa va spun ca in afara de cateva magazine asezate strategic la colt de strada si 2-3 parcuri cu topogane gonflabile eu nu prea am vazut altceva. Mai este un magazin mai mare pe strada principala la care eu nu am ajuns, si parca am vazut si un ATM de Unicredit. Restaurante existente, dar putine. Sunny Beach-ul este intr-adevar aproape, dar cred ca mi-a luat 20 minute cu masina sa-l traversez sa pot ajunge la Nessebar, pe care de altfel l-am vizitat a doua oara, cu aceeasi placere.

Ca o concluzie, hotelul il recomand cu incredere celor cu copii (indiferent de varsta) sau celor aflati la a doua tinerete, inclusiv celor mai in etate. Nu il recomand insa adolescentilor sau celor tineri. Am vazut cateva cupluri nu prea exuberante, aproape plictisite. Exista un club in oras “La Cubanita”, nu l-am incercat, dar cred ca poate fi o varianta in loc de Sunny Beach.

Cam atat. Astept intrebari. Vacante minunate si timp frumos!

Trimis de adynutza26 in 20.07.16 10:33:50
Validat / Publicat: 20.07.16 11:25:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 5008 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adynutza26); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Imagine din balcon
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 21 voturi)

Radu Tudoran [20.07.16 13:21:14] »

Primul paragraf parca ai scris ce am gandit eu (si probabil alte cateva milioane de turisti). Si din pacate ai mare dreptate. Noroc ca bulgarii sunt aproape de noi. Pentru mine mai aproape decat litoralul romanesc oricum as privi.

AURICULUM [13.08.16 11:41:44] »

Buna ziua

Bun hotel, din cate se vede, demn de luat in seama pentru o vacanta viitoare; o intrebare, cat erau sezlongurile pe plaja? se platea si umbrela?

adynutza26 [16.08.16 11:47:05] »

@AURICULUM - Cred ca 7 leva 2 sezlonguri si inca ceva umbrela. Nu sunt foarte sigura.

Punctul forte al hotelului si zona de atractie este piscina.

Marea noi doar am vizitat-o, nu am stat mai mult de 30 minute la plaja, drept urmare nu prea se justifica inchirierea unui sezlong...

dpavel [24.08.16 15:27:08] »

@adynutza26:

Parcarea este gratuita sau cu plata? Este amenajata?

Cocktail-urille cum sunt?

Este posibil sa iei apa plata in camera?

Animatorii in ce limba se inteleg cu copiii romani?

adynutza26 [24.08.16 18:46:46] »

Parcarea este gratuita si amenajata.Nu erau prea multe locuri,dar ne ghidau cei de la receptie spre locuri accesibile.

Nu prea am incercat coctailurile. Nu aveau oricum o oferta prea variata.

Poti sa iei orice vrei in camera.

Animatorii vorbesc engleza, germana si bulgara.

dpavel [24.08.16 19:43:22] »

@adynutza26: Multumesc frumos pt. raspunsuri. Vacante frumoase!

ceasornicarul [12.01.17 11:06:13] »

Frumoasa descrierea hotelului avand in vedere ca, este si cea mai recenta am hotarat rezervarea unui sejur la sfarsitul lunii Mai.

Am observat ca, ati fost in luna Iulie si n-au fost probleme mari cu parcarea autoturismului, as dori sa-mi spuneti daca parcarea hotelului este cat de cat accesibila, estimativ numarul de locuri..

Sincer masina este noua si nu prea imi convine sa o parchez in locuri neamenjate avand in vedere ca, in apropiere este si un santier din cata am inteles.

Sper totusi avand in vedere perioada sa nu fie foarte aglomerat.

adynutza26 [12.01.17 13:29:59] »

@ceasornicarul: Cred ca erau cam 10-15 locuri, dar in mai sigur gasesti loc. Eu am fost in full sezon si cei de la receptie au fost foarte draguti si ne-au rezolvat aceasta problema. Constructia de langa era pe partea cealalta a strazii si oricum era imprejmuita. Din conditiile vazute de mine anul trecut, nu ai de ce sa iti faci griji.

ceasornicarul [12.01.17 14:00:49] »

@adynutza26: Ok, multumesc mult de raspuns mai am o singura nedumerire, in toate impresiile citite rezulta parcarea gratuita, pe pagina web a tour-operatorului prin care am facut rezervarea apare in descrierea facuta hotelului parcarea cu plata (10 euro/zi), sper sa fie o greseala.

adynutza26 [12.01.17 14:07:56] »

@ceasornicarul: Eu nu am platit nimic, si nici nu te-as sfatui sa o faci. Mai sunt alte zone unde poti parca, mai ales in extrasezon.

ceasornicarul [12.01.17 14:25:12] »

@adynutza26: Ma voi orienta cand voi ajunge acolo, anul trecut la fel era trecuta parcarea cu plata iar la fata locului am constatat ca, era liber accesul (alta statiune, alt hotel).

adynutza26, AURICULUM, ceasornicarul, dpavel, Radu Tudoran
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Sineva Beach Hotel: