ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.07.2016
DIN: Târgu Jiu
ÎNSCRIS: 03.08.15
JUL-2016

Prima data 'afara'

Am ales perioada aceasta in mijloc de vara pt ca acum cred ca e cel mai potrivit pentru concediul de vara. Am ales hotelul acesta la sugestia unor apropiati. Hotelul este catalogat ca fiind de 4 stele, dar parerea mea e ca merita doar 3 stele cu plus eventual, comparat cu hotelurile de pe litoralul romanesc.

Camerele: cele cu numere fara sot sunt pozitionate catre piscina hotelului, celelalte catre strada (hotelul este la max 5 min. de plaja, langa hotelul Kuban, cel de 16 etaje). Sunt mari, dotate cu instalatie de climatizare functionala, dar care, am observat, ca nu prea face fata atunci cand este folosita in intreg hotelul. Balcoanele mari, dotate cu uscator de rufe, din acela pliant. TV-urile sunt clasice, dar putin cam inutile pentru noi romanii, nici un canal tv romanesc (exista canale in limbile germana, rusa, poloneza) noroc cu un canal de filme si vreo doua de seriale ca sunt subtitrate si nu dublate in bulgara. Daca plecati cu mai multe device-uri (laptop, tableta, telefoane) luati-va o tripla pentru ca in camera nu e disponibila decat o singura priza, cealalta e ocupata de minifrigider. E chiar frigider si nu doar racitor asa cum am avut la hotelurile romanesti.

Hotelul ofera "All inclusive", dar aici e o problema atunci cand este plin la capacitate, trebuie sa ai ceva rabdare sa astepti la rand. nu s-a intamplat insa sa se termine vreun fel de mancare. bauturile servite la bar in pahare de plastic, dar daca ceri si lasi un mic "trinkgeld" in cutiile pe care le intalnesti peste tot incepand de la receptia hotelului (la toalete nu cred ca au), primesti bautura in pahar de sticla sau halba in cazul berii. La dozatoarele din restaurant si terasa poti lua apa plata, suc neacidulat de portocale si "malina", cred ca is cirese, lapte cald sau rece, vin alb si rosu si cafea (aici ai la dispozitie cani ceramice).

piscina destul de... dar sezlongurile is pe baza de "tre' sa lasi prosopul, ca altfel nu mai prinzi". nu am ramas la piscina decat de doua ori, o data ca am vrut sa vad cum e si a doua ca era prea cald pt plaja.

Legat de masa... cam acelasi lucru in fiecare zi, prajiturile, o gluma proasta, fructele... pepene verde si galben si portocale taiate in bucati/sferturi, in doua zile au fost si jumatati de kiwi si o data mere.

Netul... varza... pentru 20 de leva primesti un cod cu care poti folosi wi-fi-ul hotelului de un singur device o data (nu poti conecta simultan doua, cu acelasi cod), dar merge destul de rau. nu am gasit nicaieri in statiune vreun hotspot free. Aici am cam "suferit" pentru ca am uitat sa activez roamningul de voce/date inainte de a iesi din Romania :(

plaja... foarte multumit de nisip (foarte fin si de o culoare aurie) pacat ca fumatorii mai "infig" chistoacele in el si turistii straini, altii decat rusi sau romani, care lasa pe plaja pet-uri goale, doze de bere si sticle goale.

Apa marii... cine spune ca doar la noi sunt alge, sa ia o gura mare de rahat sau sa taca. si aici am avut o zi cu alge. Asta e... cand e sa apara apar si nu ai ce le face.

Ca si la noi, sezlongurile ocupa 3/4 din plaja, restul de 1/4 trebuie sa ne inghesuim cu cearceafurile. grad de ocupare a sezlongurilor, nu mai mare de 10%, deci ocupau plaja degeaba. pretul lor... 10 leva/sezlong si 10 leva/ umbrela. Chiar si asa, nu ma pot plange ca nu am avut loc pe plaja, dar daca nu ar fi fost "plasticele" ar fi putut fi si mai bine. Plaja foarte lata, in partea mai departata de tarm se putea juca lejer volei pe nisip, badminton sau chiar fotbal, fara a fi deranjati deloc cei ce faceau plaja

Cam asta e in mare cu Sun Palace si Sunny Beach. Ar mai fi multe bune de scris, dar nu stiu cine ar avea rabdare sa citeasca chiar totul.

BTW... am citit aici despre acest hotel ca sunt probleme cu baile si camerele hotelului. Am vazut inca doua, in afara de cea in care am fost cazat si nu m-a deranjat nimic. cameristele chiar isi faceau treaba

Trimis de dvo666 in 20.07.16 10:14:17
Validat / Publicat: 20.07.16 11:23:44
  • A fost prima sa vizită/vacanță în BULGARIA

VIZUALIZĂRI: 1199 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dvo666); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P03 plaja

tiniki [21.07.16 18:01:04] »

Salut. Spune-mi te rog cum este cu parcarea, daca pescuieste cineva pe acolo, si de platit la cumparaturi cum ai platit. Multumesc

dvo666 [21.07.16 18:10:11] »

Nu am fost cu masina, dar parcarea hotelului am vazut ca e cam micuta. Cu autocarul am ajuns fara probleme si ne. a lasat la 1 min. de hotel. Pescari nu cred ca sunt pe acolo, poate spre Nessebar sa se poata pescui. De platit, am avut euro la mine pe care i. am schimbat cand si cat am avut nevoie la change. urile din statiune la un curs de 1.905 leva/euro. Preturile sunt apropiate de cele din ro. Exchange. urile sunt deschise pana la ora 23.00 in fiecare zi. La magazine primesti bon si restul complet pana la ultima stotinka

dvo666, tiniki
Alte impresii din această RUBRICĂSun Palace Hotel: