ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2016
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 16.06.10
MAY-2016

Cipru - frumusete, natura si istorie

Anul acesta am vrut concediul repede! Repede si bun, sa fie mare, sa fie soare si relaxare.

Am gasit vacanta inca din februarie 2016, la un targ de turism si alegerea a fost bazata pe urmatoarele: sa fie destul de cald pentru plaja si baie, sa nu ne lase in datorii si sa avem ce vizita. Cipru a fost astfel alegerea cea mai buna, avand preturile cele mai acceptabile.

Plecarea a fost cu peripetii, intrucat am avut avion Cluj-Bucuresti si apoi Bucuresti -Larnaca, iar zborul sper Bucuresti a fost anulat. Insa am avut noroc de o agentie cu oameni deosebiti, care au gasit solutia cea mai buna si am reusit sa plecam la timp, desi am asteptat cateva ore bune in Otopeni. Putea fi si mai rau.

In Larnaca am ajuns la ora 2 noaptea, am avut transportul asigurat cu o agentie locala, drumul pana in Protaras a mai durat vreo ora. hotelul frumos si in noapte in care am ajuns, dar si ulterior. Impresii veti gasi si despre hotel.

Protaras este o statiune draguta, eu i-am spus ca e o "Grecie" mai eleganta, cu hoteluri mari si impunatoare, cu multe baruri si restaurante, cateva magazine, cele mai multe de suveniruri. E o statiune noua, poate de asta am avut si impresia de cochet. Am vazut foarte multi turisti rusi, multi britanici si cativa nemti. Toti care ne-au intrebat de unde venim. la raspunsul nostru ca suntem din Romania ne-au mai inttrebat: ati venit la munca sau in vacanta? Am fost mirata de intrebare, insa am inteles ca sunt multi romani la lucru aici. Nu am intalni noi foarte multi, insa cei pe care i-am intalnit ne-au facut reduceri si ne-au primit ca pe "ai lor".

Am vizitat in Protaras plaja Fig Tree Bay, care este minunata. Am facut baie in apa "buna de baut" cum i-am spus eu, atat de limprede, dar si de rece era. Am facut snorkeling si am inotat pana la mica insula din fata plajei. Am vizitat toata zona, am descoperit mici golfulete si ne-am delectat cu frumusetea apei si culorile nemaipomenite. Cuvintele nu pot descrie senzatia pe care o ai cand privesti aceasta apa, cand intri in ea, sau cand privesti lumea subacvatica. Singurul regret este ca nu am vazut prea multi pesti.

Toata faleza din lemn si asfalt, care este paralela cu marea, are un anumit farmec si iti ofera privelisti minunate. A fost un proiect foarte bine gandit, acesta cu faleza: in stanga hoteluri si in dreapta plaja si marea. Hotelurile nu intra pe plaja, toate sezlongurile si umbrelele apartin primariei, oricine le poate inchiria pentru 7 euro (parca 5 euro 2 sezlonguri si 2 euro umbrela, daca iti trebuia -era inclus si acces internet gratuit). Nu sunt taverne pe plaja, iar seara te poti plimba in liniste si poti admira marea si cerul.

In afara de Protaras, am mai vizitat Ayia Napa, insa numai la Nissi Beach am ajuns. Am luat un taxi "pirat" din Protaras, care ne-a abordat in statia de autobuz si ne-a oferit sa ne duca pe acelasi pret, in conditii mai bune. Nissi este o plaja frumoasa ca aspect, spectaculoasa, insa mult mai galagioasa si mai plina de oameni, ceea ce i-a luat din farmec. Fasia de nisip dintre plaja si insulita din fata nu era acum vizibila, se trecea prin apa.

Am vizitat si Capo Greco si rezervatia naturala, precum si Konos Bay, un golf minunuat in drumul spre Protaras. Pana la Capo Greco am ajuns cu bicicleta inchiriata din Protaras, un drum destul de greu de parcurs pe caldura pentru cineva care nu e obisnuit cu efortul. Partea buna a fost ca am avut pista de biciclete paralela cu soseaua, totul foarte sigur.

La Capo Greco am fost uimita de culoarea apei, de frumusetea naturii. Konos Bay a fost o binemeritata pauza dupa atata drum cu bicicleta, cu destule urcusuri incat sa te oboseasca. Pozele insa vor exprima ceea ce nu reusesc in cuvinte.

Am cumparat si doua excursii de la agentii locale. Prima a fost o excursie cu autobuzul in Pafos - faleza si mozaicurile lui Dionisos, amfiteatrul Kourion si stanca Afroditei. Privelistea de la amfiteatru a meritat tot drumul cu autocarul: albastru deosebit al marii, diferit de cel din Protaras, mai inchis, marea mai agitat. In plus situl arheologic bine semnalizat si cu explicatiile ghidei ciprioate, au contribuit la farmecul locului.

Pafos e un orasel frumos, va fi capitala europeana a culturii in 2017, prin urmare ai tot felul de activitati la indemana. Noi am ramas cu amintirea celei mai bune mousaka mancate vreodata, pe care ne-au servito-o cei de la restaurantul Captain's View.

Iar stanca Afroditei, un loc frumos si animat. Cam atat :).

Cealalta excursie a fost in Farmagusta aflata sub ocupatie turca. Nu am fost cu autobuzul etajat, ci am ales sa mergem cu Mr John si cu dubita lui. Au fost momente in care am regretat alegerea, insa trebuie sa recunosc ca a fost o experienta unica, povestita de un cipriot care a trait zilele ocupatiei turce, apoi statutul de refugiat in propria tara. Acum, dupa peste 40 de ani, isi vede de la cateva sute de metri fosta lui casa, abandonata si nelocuita de atata vreme, nu ai cum sa nu fii emotionat.

Am vizitat si vestita statiune Varosha, atata cat poti accesa, intrucat este incercuita de gard si pazita de garzi turcesti. Am facut si niste poze, la intamplare. Totul in Republica Turca a Ciprului este tulburator, de la punctul de granita, orasul Farmagusta, unde treci pe strazi si vezi in dreapta casele locuite si peste drum, in stanga, casele in paragina ale cipriotilor, abandonate, inconjurate de sarma.

Sper ca mica noastra aventura in Cipru va faca sa cautati aceasta frumoasa insula si sa o asezati in lista de locuri de vizitat. Desi acum un an nici nu ma gandeam ca as putea ajunge aici, ma bucur foarte mult ca am gasit pliantul potrivit la momentul potrivit.

Daca aveti intrebari, va raspund cu drag.

Trimis de coco.lina in 19.07.16 22:51:17
Validat / Publicat: 19.07.16 23:44:13
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 4100 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (coco.lina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P12 Capo Greco

Floryn81
[20.07.16 01:12:20]

@coco. lina - Un articol pe care l-am citit cu plăcere! Iar fotografiile sunt cu adevărat superbe! Felicitări!

irinad
[20.07.16 07:26:52]

@coco. lina - Te felicit sincer pentru acest articol minunat, în iunie am petrecut şi eu o vacanţă frumoasă în Cipru, stând în Larnaca. Tocmai ce am început să scriu şi eu despre Famagusta, deja am postat un review, urmează în curând cel de-al doilea şi pot să spun că m-au încercat aceleaşi sentimente ca şi pe tine. Pozele sunt superbe.

Mă bucur că am înţeles câte ceva cu ajutorul tău şi despre Protaras pe care nu l-am văzut, ajungând doar în Ayia Napa şi plajele din vestul ei.

Per total, pot să spun că sunt întrutotul de acord cu tine, fermecătorul Cipru poate fi definit întocmai prin intermediul titlului tău!

Vacanţe şi călătorii frumoase îţi doresc în continuare!

[20.07.16 09:14:01]

@Crazy_Mouse - Multumesc frumos pentru apreciere. Nu a fost greu sa fac pozele, peste tot gasesti numai frumusete.

[20.07.16 09:24:19]

@irinad - Multumesc frumos!

Ziua cu vizita la Farmagusta a fost una din cele mai impresionante, de multe ori am avut lacrimi in ochi, cu tristete, cand auzeam marturia ghidului nostru cipriot, cand vedeam dezastrul ramas in urma, garzile inarmate.

Insa recomand tuturor sa traiasca experienta, e o lectie de istorie traita pe viu.

horachira
[20.07.16 09:47:31]

foarte frumos

te rog spune-ne ceva despre temperaturi, aer si mare, in mai

Aurici
[20.07.16 10:57:06]

@coco. lina - În mod normal nu m-ar fi impresionat toate pozele din vacanța cuiva, dar pentru că și eu sunt după o recentă vacanță în Cipru, a făcut ca toate imaginile să mi se pară nemaipomenite și să îmi aducă aminte. Mai ales cele din locurile prin care am fost și eu dar și cele în care urmează să mă duc. Pentru că da, și mie mi-a rămas Cipru pe listă și în suflet.

Aș mai zice o dată și faptul că mie Cipru mi s-a părut o destinație foarte accesibilă. După ce am tras linie la sfârșitul sejurului am fost foarte mulțumiți de costuri.

[20.07.16 20:09:11]

@horachira: am ajuns acolo in 20 mai. A fost cald tot sejurul, ne-am si ars cand am exagerat cu plaja.

In fiecare zi a batut vantul, mai ales seara, astfel incat dupa inserat, aveai nevoie de o bluza/haina.

Apa a fost neasteptat de rece. In ultimii 3 ani am avut excursii in luna septembrie in insule grecesti. In acest context, temperatura apei a fost si mai socanta.

Insa asta nu ne-a impiedicat sa facem snorkeling ore in sir, cu mici pauze la soare. Majoritatea copiilor din jur erau in apa.

Cel mai ciudat mi s-a parut faptul ca soarele apunea foarte repede, inainte de ora 8. Trebuia sa ne grabim sa vedem apusul

[20.07.16 20:13:25]

@Aurici: ma bucur sa vad ca impresiile altora despre insula coincid cu ale mele. Iar ca si buget, am reusit performanta de a cheltui mai putin decat ma asteptam.

Cu siguranta o sa revenim candva in Cipru, au ramas atatea de vazut si de trait aici!

ahartan
[01.02.17 11:03:57]

@coco. lina

Buna imi poti spune in ce perioada ai fost in Cipru.

Eu as vrea sa merg de pe 21 Mai.

cum e apa marii? vremea?

Multumesc.

[04.02.17 00:24:48]

@ahartan:

Salutare,

Am fost tot in luna mai, vremea buna, batea uneori un vant destul de puternic, dar asa era suportabil sa stai la plaja.

Apa marii destul de rece, dar poti face baie. Am avut un soc ca e asa de rece, dar dupa ce te obisnuiesti, e ok.

Am stat si 1 ora in continuu in apa, de dragul snorkelingului.

Copilasii din jur erau mult mai rezistenti, numai in apa.

Mie mi-a placut perioada aleasa, o recomand.

ahartan, Aurici, coco.lina, irinad
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Cipru: