ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2010
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 28.08.09
MAY-2009
2 adulti ADULȚI

Restaurant Complex Cheile Gradistei [Moeciu] // Revenim anual cu placere!

Am colindat in toata tara... dar o vale atat de frumoasa ca la Moieciu - bogata in pensiuni, frumos amenajata si cu un complex superb precun Cheile Gradistei - nu am vazut nicaieri. Acum doi ani am mers pe Valea Ariesului... nu vreau sa "ating " pe cineva cu afirmatia care urmeaza dar... cam multa publicitate acolo si Atat! Inevitabil, faci comparatii...

De cum patrunzi pe drumul spre Moieciu te intampina multitudinea de pensiuni, una mai cocheta ca alta, spatii folosite la maxim si cu gust, padurea sau pasunile situate in spate... apoi urmeaza pe dreapta, maiestuos - Complexul Cheile Gradistei! Este un complex de vile care asigura cazare de 3 stele, prezent un restaurant superb unde vezi pestii inotand (au un sistem inedit de vizualizare a pestilor din raul care curge pe sub restaurant), mancare super gustoasa (doar daca ai suficienta rabdare si nu te enervezi ca astepti cam mult...), partie de schii pentru iarna (dificultate - usoara si dotata cu telescaun), piscina la hotelul cu acelasi nume, ATV -uri, teren de joaca pentru copii, 3 terenuri de tenis de camp... plus alte forme de distractie...

Este o zona de interes maxim pentru turisti. Aici in fiecare weekend e aglomeratie, cu turisti veniti din toata tara...

Am baut o cafea si am jucat biliard la barul din zona, am jucat tenis de camp, am mancat la restaurant... in concluzie, am petrecut o zi de vis!

Mergeti si nu veti regreta!

Apoi, ca obiectiv turistic... dupa ce parcurgi si Moieciu de Sus, incepe Parcul National Bucegi; daca mergi prin el timp de mai multe ore pe jos ajungi la Hotel Pestera de 3 stele si situat la baza muntelui care gazduieste Sfinxul si Babele! Drumul este insa interzis masinilor; ai voie sa patrunzi doar putin pentru vizitare, dar atat; oricium devine impracticabil dupa cativa km si s-ar putea sa te viziteze ursuletii...

O plimbare aici si va umpleti plamanii cu aer curat, cu energia naturii si va incantati sufletul deopotriva!

Vreti conditii bune de cazare, mancare gustoasa, loc de distractie, aer de munte si padure cat vezi ci ochii?

Mergeti la Cheile Gradistei - Moieciu.

MERITA.

Trimis de mirelutza in 23.02.10 16:12:01

VIZUALIZĂRI: 3160 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cheile Gradistei - vedere de ansamblu.

mirelab
[23.02.10 16:23:09]

Complexul Cheile Gradistei este "marele vinovat" pentru care eu nu am gustat din "cina Dracula" de la Katharina...

dupa o portie uriasa de vitel la ceaun si o bere pe la ora 15...nu ar fi avut loc nici macar o muscatura din inima uriasa (prietenii stiu care

daca mai pui ca prietenul Cristian (cu h a venit cu pretentii de piept de pui cu salata si a sfarsit prin a comanda tot vitel la ceaun (sper sa nu se supere ca spun "din casa")...am zis tot!

S-a mai comandat si pastrama de oaie, tot la ceaun, care s-a lasat tot cu "lins de degete".

Marele minus (intalnit MEREU aici) este durata comenzii...DAR merita!!! Pentru grupul nostru care ne-am strans mana pentru prima data aici, a fost la fix asteptarea, asa ca uneori este mai mult decat binevenita

ATENTIE, da dependenta bucataria de la Cheile Gradistei!!!

Cristian_h*
[23.02.10 16:46:45]

mirelab sa vedem cine se supara tu sau cornel, cand o sa pretind 10% din contravaloarea noii curele, pentru ca cea veche nu ma mai cuprinde din cauza voastra!

Arinuca
[23.02.10 18:05:33]

Asa este! Ar mai trebui spus ca hotelul are si piscina cu toate dotarile necesare: vestiare, uscatoare de par, dusuri si mai ales este curat! Iar restaurantul are niste preparate de o calitate f. buna. Intr-adevar, trebuie sa ai rabdare dupa lansarea comenzii. Dar merita!

trandafir 1970
[23.02.10 18:45:52]

Prea vorbiti la superlativ despre "Cheile Gradistei"! M-ati facut tare curioasa, dar singuri nu mergem! Ce-ar fi sa facem un repetir la Poiana si viitoarea intalnire sa fie la "chei"??? Pentru ca... "gasca mea nu poate sa stea nici o clipa"... despartita!!! Mie deja imi este dor de voi, toti cei pe care i-am cunoscut, dar si de cei langa care am dansat dar pe care-i descopar acum, din pozele postate... Cat A. M. R. mai e pana la urmatoarea intalnire, prieteni??

Mirelutza, super review!!! Aplauze!!!

ionescunic
[23.02.10 18:52:20]

Foarte frumos aici e adevarat si cand se proiecta prima intalnire ma gandeam ca aici e locul ideal cu multe locuri de cazare, curte mare, piscina, partie de ski si am mai auzit ca proprietarul a mai deschis niste hotelase sus pe munte.

Asa ca trandafiras daca vrei aici ma convingi mult mai usor sa merg din vina vitelului saracu la ceaun, din cauza caruia am acum scapari de lichide necontrolate din gura.

mirelutzaAUTOR REVIEW
[23.02.10 19:21:19]

multumesc trandafir ; asa e ionescunic - mai sus s-au deschis si alte hoteluri pozitionate in niste zone de vis!

Arinuca
[23.02.10 19:33:04]

Cam 5 km. , in sus spre munte este un complex de vile+hotel. +centru de conferinte. Vilele sunt facute din lemn, interiorul acestora fiind dragut! Vila pe care am vazut-o avea 3 dormitoare + bai, dar nu avea bucatarie.

Drumul pina acolo este cam anevoios, pt. ca trebuie sa mergi incet. Iar iarna, fara lanturi nu cred ca se poate. La vara ar fi cel mai bine sa mergem!

[23.02.10 19:49:04]

am atasat aceasta melodie , m-am gandit la aceasta privind pozele cu acei brazi splendizi !

Sper sa-i placa mirelutzei !

mirelutzaAUTOR REVIEW
[23.02.10 21:31:26]

ok web

[16.10.12 05:50:35]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Restaurante in zona Moieciu-Rucar" (deja existenta pe site)

Recomandarile referitoare exclusiv la restaurantul unei unitati de cazare NU se incarca la rubrica de cazare respectiva, ci la rubrica "Restaurante din zona X" (daca aceasta nu exista inca pe site, se poate crea in maxim 1 minut)

lupul negru
[28.09.13 21:23:51]