ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2016
ÎNSCRIS: 26.07.12
MAY-2016

Croaziera foarte placuta (partea a doua) — itinerar

Croziera cu Rhapsody of the seas, cu plecare in data de 23 mai din Venetia, a avut urmatorul traseu: Venetia, pe mare, Katakolon, pe mare, Creta, Mykonos, Santorini, Kusadasi, pe mare, Atena, pe mare, Venetia, Venetia.

Avantajul la aceasta croaziera a fost ca in fiecare port ajungea la ora 7 sau 8 si pleca din por la ora 17 sau 18. Excursiile optionale fiind cam scumpe, am preferat sa mergem pe cont propriu. In alte croaziere perioada de oprire in port fiind de 4-5 ore, nu te puteai aventura pe cont propriu de frica sa nu ai probleme cu transportul la intoarcere si sa pierzi vaporul.

Am mers la Venetia cu autocarul, care a costat 78 eur de persoana dus intors, din Bucuresti pana in Mestre, plecarea la ora 6, ajungerea la Mestre a doua zi la ora 9, in fata garii din Mestre. Din gara Mestre pleaca la interval cam de un sfert de ora trenuri pana in Venetia, cost 1,20 eur de persoana, bilet luat de la automat si compostat inainte de urcare la niste aparate de pe peron. Durata calatoriei cu trenul e de 15 minute.

De la gara din Venetia, se traverseaza un pod cu trepte, ceea ce cu trolerul e cam greu, si se ajunge in Piata di Roma. De aici se poate lua un fel de trenulet care se chiama People Mover si costa 1 eur, dar si daca mergeti pe jos, pe o sosea suspendata, ajungeti in portul de croaziere cam in 20-30 minute. Puteti lua si vaporeto de la gara la portul de croaziere.

Imbarcarea a inceput la ora 11 si in maxim jumatate de ora eram imbarcati, deoarece facusem inainte cu cateva zile check in si aveam deja etichetele cu numarul cabinei puse pe bagaje.

Insa pe vas, nu puteai intra in cabina decat la ora 14, atunci cand erau gata pregatite toate cabinele. Prin urmare, am mers pe puntea cu piscina, am mancat inghetata si am baut cafea pana s-a deschis bufetul la ora 12,30, am mancat, si apoi repede am coborat sa facem o plimbare per pedes prin Venetia, pana la 16,30 cand trebuia sa ne inapoiem la vas, pentru exercitiul de salvare obligatoriu, care se desfasura pe punte cu o ora inainte de plecare. A fost singura data in toate cele 13 zile cand ne-prins o scurta ploaie de vara, in rest am avut numai soare si cer senin, temperatura ziua cam 25-30 grade, dar noaptea cam racoare. Apa in mare in locurile unde am fost la plaja, fiind luna mai, a fost cam de 22 grade.

Urmatorul port a fost Katakolon, de unde se poate ajunge la Olimpia, locul unde s-au desfasurat jocurile olimpice prima oara, cu trenul cu 10 eur dus intors sau cu autobuzul 8 eur dus intors. Insa odata ajunsi la Olimpia, cozile la intrarea in muzeu si ruinele stadionului sunt foarte mari, deoarece aici vin autocare pline cu turisti din toata Grecia.

Pentru cine vrea sa mearga la plaja, in stanga portului stand cu spatele la mare este o plaja mica cu stanci in apa, buna pentru snorkeling, si in dreapta, dupa parcarea de autocare, o plaja foarte lunga si lata, cu nisip, cu intrare lina in mare si nisip pe fundul apei.

Urmatoarea oprire a fost in Creta, in portul Souda, cam la 5 km de Chania. In Souda nu aveti ce vizita, decat cimitirul eroilor din al doilea razboi mondial. Din portul Souda se poate lua autobuzul care costa 1,70 eur pana in Chania sau autobuzul hop-on hop-off care costa 15 eur sau 7 eur pentru copii, cu 2 opriri in Souda si 11 opriri in Chania. In Chania am mers cu autobuzul, am vizitat portul venetian, plaja Nea Chora si am facut shoping.

La urmatoarea oprire, in Mykonos, desi ar fi trebuit ca vaporul sa opreasca in fata centrului capitalei Mykonos Town, numita si Chora, de unde sa ne transporte pe mal cu tenderul, gratuit, ne-a fost anuntat ca o veste buna, primita cu aplauze, ca vasul va ancora in portul nou, la vreo 4 km distanta de Mykonos Town, de unde puteam lua vaporasul cu 2 eur, sau autobuzul cu 2 eur, sau taxiul cu 10 eur. Daca coboara 2500 pasageri care platesc cel putin 4 eur dus intors, inseamna venituri de cel putin 10000 eur pentru transportatorii locali. Noi am luat un microbuz cu 8 eur dus intors pana la plaja Paradisos, vestita pentru petrecerile de pe plaja, care insa incepeau seara.

La intoarcere, am coborat in Mykonos Town, am fotografiat morile de vant si cartierul Mica Venetie, cu casele colorate construite pana in apa, biserica Panagia Paraportiani, o biserica complet alba construita incepand din anul 1425, formata din 5 bisericute mai mici grupate si am hoinarit pe stradutele inguste, in panta si intortocheate ca un labirint. Nu am intalnit niciunul din faimosii pelicani domesticiti care au ajuns emblema insulei.

Si in Mykonos Town se poate face plaja, chiar in centru, dar si la iesirea din oras inspre sud. Din Mykonos Town se pot face excursii cu vaporasul in insula Delos, o insula nelocuita, unde sunt ruinele templului lui Apollo. Mykonos este o insula arida, fara prea multa vegetatie, cu case cubice, albe, risipte pe dealuri.

Urmatoarea destinatie a fost insula Santorini, unde am ajuns pentru a treia oara cu vasele de croaziera. Aici debarcare de pe vapor si anjungerea pe insula nu se poate face decat cu tenderul, sau cu vaporaselele locale, gratuit.

Prima oara, am cumparat o excursie de pe vapor, in care am fost preluati din port cu autocarul, care ne-a dus la plaja cu nisipul negru ca piperul, foarte fierbinte si peisaj selenar, la Perivolos, apoi autocarul ne-a dus la Fira, unde am fotografiat apusul de soare in caldera, si am coborat cu telecabina. Desi e foarte mare coada la telecabina, merge repede, si costa 5 eur. La fel costa si calatoria cu magarul, dar ti se face mila de bietii magari, iar pe toata cararea pe care merg magarii sau turistii care se incumeta, miroase a balegar.

A doua oara, am luat din Fira o excursie cu vaporasul pana la Oia plus cu autocarul pana in Fira, cu 15 eur. Din Fira am coborat tot cu telecabina.

A treia oara am luat din Fira o excursie cu vaporasul la vulcan, la izvoarele termale si la Thirasia, o insula mai mica, cu pretul de 30 eur si durata de 6 ore, de la 11 la 17. Excursia fara Thirasia dureaza 3 ore, de la 11 la 14 si de la 14 la 17, si costa 20 eur. Nu merita sa mergeti la Thirasia. Acolo amurcat cam o ora pe o carare plina de balegar de magari, mai nou sau mai vechi, insa fara nicio portiune curata. Bineinteles, puteati merge si pe magari, cu 5 eur. Sus, in afara de un restaurant la intrare, toata localitatea e parasita, e pustiu si trist. Jos, in port sunt cateva taverne. La vulcan, se urca pe vulcan, cam o ora, pe pietre colturoase, deci trebuie sa aveti incaltaminte potrivita, se simte caldura aburilor care ies din pamant si miros a sulf, in anumite locuri, si ajunsi sus se vede foarte frumos de jur imprejur. Am apreciat ca turistii nu arunca sticlele de plastic in craterele vulcanului, ci la locurile special amenajate.

La izvoarele termale, vaporul opreste la distanta de cca 100 de tarm, unde apa e mai calda, cam 27 grade, de culoare galbena, rositica, cu miros de sulf, dar pana acolo a trebuit sa inoti prin apa de 18 grade.

Oprirea urmatoare a fost la Kusadasi. Intrarea pe insula Porumbelului era blocata si se amenaja drumul pe dig pana acolo. Puteti merge la plaja, frumoasa si curata, respectiv Ladies Beach, la 2 km de port in dreapta stand cu spatele la mare, sau in stanga portului, o plaja mica si cu apa murdara.

Din Kusadasi se poate merge in excursie la Efes, cu taxiul.

Bineinteles, toata lumea face shoping in bazar, sau pe stradute, unde sunt o multime de produse " genuine fake", adica in romaneste facaturi originale dupa produse de firma.

Ultima oprire a fost Atena. Anul trecut din portul Piraeus am mers la poarta 8 si am luat delfinul panain insula Egina. Anul acesta, deoarece era greva in port, am mers in fata portii 5, de unde am luat metroul pana in Atena, cu 1,60 eur, copii si batranii au reducere 50%, pana la statia Omonia. De acolo, urmarind pe jos traseul autobuzului hop - on hop-off, am vizitat principalele obiective si am luat metroul inapoi de la statia Monastiraki.

In portul de debarcare, Venetia, am ajuns la ora 14 si am debarcat a doua zi, pana la ora 9,30 cel mai tarziu. Am primit etichetele de bagaje cu indicatia ca ar trebui sa coboram la 7,30, ceea ce mi s- a parut prea devreme, ca sa faci si lichidarea la receptie, sa iei si micul dejun in fuga. Asa ca nu am pus bagajele in fata usii, le-am luat din cabina la ora 8,30, ora maxima de parasire acabinei si am mai stat pe vapor pana la 9,30.

Se putea sa platesti inca 39 dolari ca sa poti parasi vaporul la 16,30, dar tot trebuia sa parasesti cabina la 8,30. Puteai sa stai cu bagajele langa tine la piscina, sa mananci la restaurant, sau sa lasi bagajele in port cu 5 eur de bagaj, indiferent marimea, pana la ora 16,30.

In Venetia am luat vaporetto hop-on hop-off, cu 15 eur, biletul valabil 24 de ore. De aceea, l-am luat in prima zi de la ora 16 pana a doua zi la ora 16. Acesta face opriri, in gara Venetia, portul de croaziere, Piata San Marco, Lido di Venezia, Murano, Zaterre, Gara, sau aceleasi opriri in sens invers. La o anumita oprire, aceste vaporetto vin din ora in ora.

Am fost in ultima zi la plaja in Lido di Venezia, am oprit la terminalul de croaziere sa ne luam bagajele si am coborat de oe vaporetto la gara.

Cand am ajuns la Mestre am inceput sa ne gandim unde vom face urmatoarea croaziera.

Trimis de dianamea in 19.07.16 17:34:31
Validat / Publicat: 19.07.16 19:22:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în #CROAZIERE. A mai fost în/la: croaziere in Mediterana de est, de vest si de sud

VIZUALIZĂRI: 2317 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dianamea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P10 Piata San Marco

[19.07.16 19:21:42]

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 55&ridAnt=70541

[19.07.16 20:20:37]

Minunat povestit si cat se poate de util. Asta nu inseamna ca m-ai convins sa merg in croaziera... eram deja convinsa????, insa ai povestit tot ce inseamna acest voiaj incat iti vine sa-l cauti intentionat pe asta pentru ca stii aproape totul.

Felicitari inca o data pentru frumoasele impresii povestite. Votat cu foarte mare placere.

mogly
[19.07.16 22:50:41]

Felicitari pentru vacanta

Eu as fi curioasa sa aflu ce ti-a placut sau ce te-a impresionat cel mai mult din tot ce ai vazut?

Si as vrea si niste fotografii, ce zici?

[20.07.16 00:05:40]

@dianamea - Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

[20.07.16 08:42:22]

Alerta! - Uitatul la poze creaza dependenta. Mai vreau, sunt foarte frumoase.

dianameaAUTOR REVIEW
[20.07.16 12:07:41]

@mogly: In toate porturile in care am oprit in aceasta croaziera mai fusesem inainte. Gandindu-ma ce mi-a placut cel mai mult, as raspunde fara ezitare: Santorini.

In ceea ce priveste vasul de croaziera, atmosfera si serviciile de pe acesta, as spune ca:

- mancarea a fost de nota 10+, de exemplu: melci, homar, raci, peste de toate felurile, creveti, scoici, curcan, etc, prajituri foarte bune.

- apa, sucuri, ceai, cafea, lapte, ciocolata calda, la discretie toata ziua si toata noaptea, in timp ce la Costa nu aveai decat apa in timpul cand bufetul era deschis, doar doua aparate la 4500 pasageri, evident ca stateai la coada, si cateodata unul din aceste aparate era defect. La MSC aveai apa, cafea si ceai toata ziua, nu si noaptea. Sucuri la MSC si Costa aveai numai la mic dejun. La nicio alta linie nu ni s-a dat apa gratuit la restaurant;

- la nicio alta linie nu se permite sa urci pe vapor cu vin, 2 sticle in fiecare port, bere, apa si bauturi racoritoare, chiar cu baxul, pe care sa le consumi in cabina;

- inghetata la dozator, cu autoservire, toata ziua;

- turistii americani sunt foarte prietenosi, danseaza, canta, se distreaza, mananca si beau cu mare placere, nu discrimineaza romanii, se bucura de vacanta, de viata si de companie. Turistii europeni nu vorbesc cu persoane necunoscute nici intre ei, sau vorbesc doar daca sunt din aceeasi tara, iar pe romani sau alti turisti din zona fosta socialista ii trateaza ca pe niste persoane din lumea a treia, desi nu sunt deosebiri de comportament, aspect sau conversatie.

mogly
[20.07.16 19:40:00]

@dianamea - Foarte utile informatiile pe care ni le-ai dat, multumim! Si noi cochetam cu gandul de a merge candva intr-o croaziera, deci ne vor fi de folos, in alegerea ei.

Si multumim si pentru fotografii!

dianamea, mishu, mogly
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu Royal Caribbean Rhapsody of the Seas: