Unde mâncăm în Neptun?

MEMBRU: PREMIUM
JUL-2016
+ COPII: 1 -- varsta: 11 luni

Restaurant hotel Insula

Masa impreuna cu bebe la 'Insula'

Cautand un loc mai deosebit de luat masa in statiunea Neptun, am citit aici pe AFA despre restaurantul INSULA.

Ca intotdeauna, insotiti fiind de un nazdravan de aproape un an care nu sta locului nici o clipa, am pornit cu intrebarea daca va fi bine si daca vom avea ce face acolo sa il tinem cat de cat ocupat.

Se ajunge usor din centrul statiunii, practic este pe malul unui lac, nu as sti sa spun exact care, dar amplasarea este deosebita, draguta si romantica.

Am ajuns pe seara pentru a lua cina. Ospatarii au fost foarte saritori si m-au ajutat cu caruciorul deoarece se coboara cateva trepte pana unde sunt asezate mesele.

De la intrare mi-am dat seama ca restaurantul (si hotelul Insula) sunt mai retrase de la drumul principal al Neptunului, intr-o oaza de verdeata si flori, ca intr-un parculet. Am ochit imediat un leagan-balansoar din acelea mari de lemn unde m-am si retras la un moment dat sa il dau pe bebe in leagan (tinut in brate, nu era special de copii).

Iarasi ca si o mica atractie pentru copilasi, era un fel de lac mic interior in care se distra singura plutind o gasca, pe care am atras-o cu paine si covrigi, spre bucuria piticului.

In rest, mesele erau aproape toate pline intr-o seara foarte placuta de iulie, sub lumina felinarelor; chelnerii au venit repede si am comandat cate ceva din meniul pescaresc: icre de crap, calamari, biban la gratar, udate cu o carafa de vin rose. Nu a fost ieftin, nici nu ne asteptam;

Totul a fost gustos, proaspat si bun; am cutezat chiar sa ii dau carnita de peste si juniorului, care a apreciat.

Am incheiat cu o plimbare prin jurul restaurantului, adica prin curtea hotelului, care cum am spus seamana cu un parc pe malul lacului. Am respirat aerul proaspat al serii de iulie, am admirat luminitele care se vedeau in departare pe malul marii, observand multumiti ca bebelusului i se face somn, si am plecat linistiti spre camera de hotel din statiune.

Impresii încărcate de FrancescaClara in 19.07.2016 16:33:30

Validat / Publicat: 19.07.16 17:18:05

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (FrancescaClara); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4950 PMA (din 7 voturi) nota2
  • Ai fost acolo? - Scrie impresii DE CĂLĂTORIE
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de FrancescaClara? - folosește rubrica Ecouri (mai jos)