ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.07.2016
DIN: Ploiesti
ÎNSCRIS: 10.07.12
JUL-2016

Super hotel, condiţii spre 4 stele!

Avenue Deluxe Hotel l-am rezervat în ultima clipă, pe 6 iulie, iar pe 7 am fost la hotel. Nu e foarte greu de găsit, dacă studiezi puţin pe google map. Se află la ieşirea spre Nessebar, pe dreapta străzii principale din Sunny Beach (la doar 50 de metri), cam în dreptul hotelurilor Trakia şi Pomorie. Este vizibil din stradă.

Am ajuns la hotel pe la ora 13.30 şi după ce am prezentat buletinul am primit direct cheia, toate formalităţile fiind deja făcute de ei. Am avut cameră la parter, pe spate, cu multă umbră în marea majoritate a zilei. Camera este mare, cu mobilă modernă, pat matrimonial, TV LCD, aer condiţionat, baie modernă, cu cabină de duş, foen, totul nou. Balconul mare, jucai tenis de masă pe el. Servicii bune, prosoapele fiind schimbate la două zile.

Piscina este mare, în primele zile destul de liberă, apoi cam ocupată şi cu multe prosoape puse pentru rezervare încă de la orele 8-9. Cu muzică nu foarte tare, ospătari serviabili şi un bar ok.

Am avut demipensiune, ambele mese fiind foarte bune.

Micul dejun - consistent: ouă ochiuri, fierte, omletă, crenvurşti, 3 feluri de salam, şuncă presată, unt, brânză, brânză topită, caşcaval, ceva legume, maşină de prăjit pâine, vreo 3 tipuri de cereale, bacon la cuptor, fasole pentru cei dornici, gem, miere, cafea (bună), capuccino la dozator, ceaiuri diverse, suc la dozator (acceptabil), ceva prăjituri, clătite (cam era bătaie pe ele, dar suficiente), fructe (pepene - roşu şi galben, caise, piersici). Una peste alta, aveai ce alege. Cam aglomerat restaurantul, dar găseai loc fără probleme.

Cina - la fel de ofertantă - garniturile obişnuite: cartofi prăjiţi, la cuptor, orez cu mazăre şi porumb, legume la cuptor, paste în fiecare zi. Ca fel principal - 2-3 opţiuni zilnic - un fel de tocăniţă cu carne multă, ceafă de porc (într-o zi), pulpe de pui (aproape zilnic), peşte zilnic (nu semipreparat, ci macrou la tavă, la cuptor, şniţel de peşte), pizza de fiecare dată (bună, nu pâine), 3-4 feluri de salate, brânză... 2 feluri de ciorbă de fiecare dată; pâine, focaccia de fiecare dată; 3-4 feluri de prăjituri şi fructe la fel ca la micul dejun.

Foarte atenţi ospătarii şi şeful de sală care stă permanent cu ochii pe ei şi pune şi el mâna să ajute. Restaurantul este unul special, cu fotolii superbe şi frumos colorate.

Hotelul are sală de fitness şi saună, care sunt însă contracost.

Preţuri în staţiune: 10 leva şezlongul sau umbrela. Deci 30 de leva 2 şezlonguri cu o umbrelă. Cam 72 de lei în banii noştri, destul de scump. Cursul euro 1.905 leva. Recomandabil să aveţi euro, nu lei, că ieşiţi mai bine. Evitaţi casele de schimb unde scrie 1.955 leva. Acela este preţul la care vând ei (scrie SELL, dar lumea nu e atentă), iar ei oferă, de fapt, 1.86 pentru un euro. Eu am schimbat mereu la cei de la Crown, că sunt serioşi.

Una peste alta, un hotel foarte bun, spre 4 stele zic eu. Nu ştiu dacă e aşa doar pentru că e inaugurat în 2014 şi ţine un standard ridicat pentru a atrage clienţii, dar important este că am fost foarte mulţumiţi de el.

Pont: puteţi lua doar micul dejun prin contract, iar la masa de seară să plătiţi la hotel - fie preţ normal, 7 euro de persoană, pentru intervalul la care mănâncă toată lumea, 18.30-20.30, fie să plătiţi doar 5 euro de persoană, dacă mâncaţi în "happy hour", adică între 20.30 şi 21.30. Interval în care e aceeaşi mâncare, nu te alegi cu "resturile" de la ceilalţi.

Trimis de dany11 in 19.07.16 14:58:40
Validat / Publicat: 19.07.16 15:51:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2900 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dany11); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂAvenue Deluxe ApartHotel:

• pagină generată în 0.047744035720825 sec