Therme Bucureşti - aquapark & welness [Baloteşti]

înscris/ă în 03.03.08
MEMBRU: CONSUL
JUL-2016

Et in Elysium io...

... dar evident, nu singur, ci cu jumătatea mea. Aia mai bună...

Am decis să alegem o zi din săptămână; evident - pe seară, după orele de program la serviciu.

Și a fost luni. Pe la 19:15 am ajuns în parcare; locuri - destule. „Semn bun” îmi zic io în gând, înseamnă că prin interior nu e lume prea multă.

La case, deși erau cam două trei grupuri maximum la fiecare „coadă”, am stat cam multișor, în opinia mea. Mi se pare de-a dreptul jenant să aștept după o casieră să alerge cu 50 de lei în mână pe la colegii ei să obțină bani mărunți pentru rest. Dar, cum ziceam - din fericire erau puțini clienți la ora asta, așa că în total nu am așteptat prea mult. Am primit vestita brățară, ceva instrucțiuni și... hai!

Am intrat la vestiare, ne-am schimbat, am aruncat în dulăpioare rucsacul și bocancii (cam micuțe mi se par dulapurile alea pentru cei care vin echipați ca lumea, iarna - dar asta e altă discuție) și apoi am trecut prin dușuri și... puf! iată-ne în mijlocul pădurii cu palmieri.

Am urcat la etaj și am dat o tură rapidă de recunoaștere pe-acolo, apoi am coborât la piscină și ce credeți? Chiar am făcut baie! că doar de aia am ajuns acolo nu?

Apa e perfectă pentru gustul meu, cu un foarte ușor iz de minerale (NU de clor) și foarte limpede.

Nu prea mi se pare OK faptul că la pool-bar se pot primi băuturile în pahare de sticlă pe care nu te întreabă nimeni de ce / dacă le plimbi pe urmă peste tot prin bazin. În fine...

Excelentă și partea exterioară (mai fierbinte - deși vara nu cred că e chiar așa necesar), cu dușurile cervicale și jacuzzi. Să te tot răsfeți.

Am văzut că mai e și o piscină exterioară (separată de asta), foarte mare dar în care nu era nimeni. N-aș ști să vă dau alte amănunte despre ea și nici n-am întrebat ce e cu ea.

Locuri pe șezlonguri sau canapele - câte vrei, și unde vrei.

În saunele umede nu am intrat, dar am fost în schimb în câteva dintre cele uscate - Himalaya (cu sare) cu o temperatură „blândă” de doar 45 grade, Sauna Hollywood, cu ecranul de cinema și o temperatură de cca 60 grade (doar că n-am înțeles de ce nu se putea auzi decât fondul sonor al filmului, nu și comentariul, acesta fiind doar titrat), Sauna Bavareză la 90 de grade Celsius (aici am intrat și nu știam cum să fug mai iute! dar iubi a mai luat o porție, pentru că a vrut și „tratamentul special”, cu ierburi aromate, alea-alea... cică a fost foarte mișto, dar nici ea nu a putut să sta chiar tot intervalul), apoi Sauna Alhambra cu aspect, arome și muzică orientale, iar după fiecare, o reîmprospătare la „Calla shower”.

După o scurtă repriză de ploaie, ieri după-amiază, norii s-au mai risipit și a fost un apus superb, pe care l-am admirat de pe terasa exterioară și din restaurant.

Apropo de restaurant - toate bune și frumoase acolo, personalul amabil, serviabili, OK, dar... pentru o salată Cesar (cu curcan) și o porție de penne am așteptat ceva mai mult de juma' de oră... Jenant, aș spune eu, în condițiile în care mai erau doar vreo trei mese ocupate la ora aia. Probabil curcanul era sălbatic și nu s-a prea lăsat prins și jumulit cu ușurință. Dacă mai merg pe-acolo și fac la fel, o să le sugerez să angajeze alt vânător.

Ce să vă mai povestesc? În afară de faptul că eram mai rău decât copiii mici, dacă nu am fi fost rupți de foame să facem o pauză de masă, n-am mai fi ieșit din bazine. Iar de la ora 10 seara am considerat că e momentul să trecem „la nebuni” (în zona Galaxy), că s-o fi micșorat suficient numărul de kinderi ca să ne simtem și noi ăștia mai bătrâni bine.

Și așa a fost; din păcate, o oră a trecut pe nesimțite și a trebuit să ne retragem - deja se anunța la megafoane că programul e aproape gata și ne roagă să plecăm naibii acasă, să meargă și ei la nani.

Am mai dat vreo 80 de lei pe ce am consumat extra, am predat brățările și pe-aci ne-a fost drumul. O plăcere să mergi prin București după 11 și ceva seara. :))

La miezu' nopții dormeam ca pruncii...

;)

Mie mi-a plăcut și vom mai merge. Poze n-am făcut (să nu-mi cereți!) că cică nu e voie și nici frumos. Unii mai trăgeau câte un selfie, dar noi am preferat să respectăm regula. Pe de altă parte, nu ar mai fi fost amuzant să am mereu grijă ce fac cu aparatul foto când nu l-aș fi folosit și nici să-l port mereu cu mine prin bazine / saune, n-avea rost.

Impresii încărcate de Dragos in 19.07.2016 14:50:20

Validat / Publicat: 19.07.16 14:55:22

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (Dragos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  31700 PMA (din 34 voturi) nota2

- mishu
[19.07.16 17:42:17]

Mi-aduc aminte cu drag de 8 Martie cand am fost acolo ca si cadou din partea companiei si cu bratara incarcata cu 100 lei pentru consumatie, asa ca am citit acest review cu foarte mare placere si pot comenta si eu (Cronica carcotasilor prezentata de Mishu :))

- m-am dat si eu pe tobogane si mi-a placut

- daca tu spui ca ai stat pana u prins curcanu. eu am stat pana s-a facut Berea, ca a durat ceva pana am obtinut-o

- paharele sunt minunate, si eu mi-am spus acelasi lucru, pacat ca dau voie cu ele in piscina, pana cand am vazut cum dupa ce strangeau paharele le aruncau la cos, si atunci am studiat foarte, foarte atent paharele, sunt dintr-un plastic foarte bun. Sa stii ca m-am uitat mai mult decat atent cu inca o colega deoarece nu ne vedea sa credem ca totusi este plastic. Asa ca asta le-o iertam.

Am fost si as mai merge oricand acolo.

- cloverina
[19.07.16 23:09:45]

Iar piscina mare de afară nu e de fapt o piscină lângă piscină, ci un lac :D

Și noi am fost nelămuriți la început, dar am prins discuții din zbor. Nici nu îi înțeleg rostul acelui lac imens în Therme, însă... c'est ça!

- Dragos CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
[27.07.16 22:22:24]

Am revenit ieri - doar la Galaxy și Palm.

Nu prea aș recomanda să mâncați la restaurantele lor (dar nu prea aveți de ales, mai ales dacă nu vreți să dați diferență pentru Elysium).

M-am bălăcit de data asta în bazinele cu săruri și minerale. Plăcut, dar nu cred că folosesc la ceva, dacă nu cumva veniți măcar zece zile la rând doar pentru ele.

De asemenea aș fi apreciat ca volumul muzici să fi fost măcar cu 6 dB mai mic, dar... mna! probabil că nu merge decât de la tare în sus.

La zona Galaxy am mers ceva mai devreme (de fapt, față de prima dată, am ajuns la Therme cu vreo două ore mai repede) și am prins ceva mai multă agitație, dar încă era suportabil.

Rezultat final: tot RECOMAND.

- _Traveller
[31.07.16 17:34:28]

@Dragos - Nu credeam ca se poate construi un loc atat de frumos in zona Bucuresti si ca poate exista un nivel de civilizatie asemanator cu cel din tarile de vest. Mi-a placut foarte mult cand am fost in iarna. Nu a fost deloc aglomerat, fiind in timpul saptamanii.

Felicitari pentru review.