ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2010
ÎNSCRIS: 28.08.09
AUG-2007
3 adulti AD. + 1 copil COPII

O statiune frumusica !

Suntem in concediu pe litoralul romanesc, statiunea Eforie Nord - apartament la vila de 3 stele si intr-o dupaamiaza senina dar cam racoroasa ne gandim sa facem o plimbare prin statiunea Mamaia.

Nu o mai vazusem demult, iar la cata publicitate se facuse in mass media ne-a fost starnita oarecum curiozitatea! Tocmai se inaugurase telegondola...

De cum ajungem la "portile" ei platim taxa de intrare in statiune si incepem sa admiram hotelurile insirate; ce e drept renovate, colorate diversificat, curate, elegante, spatiul verde amenajat, ... intr-un cuvant cochetica! La primul impact - ne-a placut!

Apoi am oprit in zona hotelului Yaki ca sa ne plimbam, am vizitat bazarul din zona, ne-au placut terasele, ne-am plimbat cu telegondola si am admirat de sus Aqua Magic.

Trebuie sa recunosc ca pentru un turist in trecere, statiunea este primitoare, mi-a placut, are un aer occidental ca sa zic asa, curata, cu posibilitati diverse de petrecere a timpului liber... dar, daca patrunzi mai in profunzine, ce descoperi?

1. Cazare ingrozitor de scumpa, exagerata chiar! Am facut imprudenta sa intrebam costul unui apartament la 2 stele - 350 ron/noapte cu mic dejun... cam mult; si asta acum 3 ani.

2. Mancarea la terase la fel de scumpa, iar la retaurante te jefuiesc pe fata!

3. Plaja murdara (cosurile de gunoi erau pline ochi), si cum a mai batut putin vantul, zburau hartiile ca porunbeii!!!

Dar cum mie imi place in general sa vad partea plina a paharului, trebuie sa recunosc ca per ansamplu plimbarea a fost una reusita. Ideia cu telegondola mi s-a parut geniala - sporeste farmecul statiunii, magazinele sunt interesante si ofera produse de calitate - ai de unde alege, pentru copii castele gonflabile si alte chestii distractive, faleza destul de curata, terasele elegante care seara si-au desfasurat in toata plenitudinea lor coloratura tipica fiecaruia in functie de ornamente si luminozitate...

Va las sa admirati pozele!

Mi-as dori un sejur la Mamaia, asa ca experienta, dar ma impiedica preturile... cu bani mai putini am un sejur mult mai frumos in Bulgaria... poate totusi, intr-o zi voi incerca si experienta romanesca!

Concluzia?

Daca aveti cel putin 6000 ron de aruncat in 10 zile la hotel de 3 stele (cat stam noi de obicei la mare), cazare, masa, transport, distractie... duceti-va, cred ca merita! (posibil sa coste mai putin la 2 stele cu mai putine zile, dar pe mine personal si familia mea acest gen de sejur nu ne atrage...)

Trimis de mirelutza in 23.02.10 14:23:33

VIZUALIZĂRI: 1156 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In fata hotelului Yaki - statiunea Mamaia.

david
[23.02.10 14:31:29]

Iti recomand in anul 2045 sa revii pe litoralul romanesc poate se mai schimba ceva la capitolul servicii, mentalitate etc.

Dupa experienta de anul trecut in Mamaia la hotel de 4 stele cu siguranta nu voi mai vizita litoralul romanesc in urmatorii ani.

dannek
[23.02.10 14:50:15]

Cu 6000 ron crede-ma ca am fost in Thassos si am mincat numai fructe de mare 10 zile. Si peisajele si apa sunt mult mai placute.

mirelutzaAUTOR REVIEW
[23.02.10 14:50:37]

Vai David..... !!!! La 4 stele si ai avut surprize negative ? Pai in Bulgaria la 4 stele esti rege.... Am inteles , mersi de sfat ...... numai ca atunci voi avea 74 ani .....si nu stiu cat chef de distractie....dar nu se stie nicionata , nu ?

david
[23.02.10 14:59:36]

Camerele sa zicem ca au fost aproape ok la 4 stele. Problema majora o reprezinta personalul hotelului cu idei prafuite, fixe si putine, restaurantul invechit cu meniu de cantina saracilor etc.

Alb
[23.02.10 21:06:46]

Sincer mie mi se pare litoralul romanesc o mare dezamagire. Foarte scump si servicii proaste, in plus multa mizerie, tigari, gunoi, ambalaje pe plaja, manele la tot pasul... si celebrele alge cu un miros ingrozitor... ..Acum zece ani Mamaia arata mai bine decat acum, desi acum mai exista cateva constructii noi in plus. Dar pretul la hotelurile bune este exorbitant iar la celelalte calitatea lasa la dorit...

Vila prezentata in imagini este draguta si noua, cinste proprietarilor, dar de exemplu hotelurile acelea de la inceputul statiunii Mamaia, sunt o ruina. Nu s-a mai investit nimic in ele, iar preturile sunt fabuloase.

Desi practic si teorectic impartim ACEEASI MARE cu bulgarii, de exemplu, litoralul bulgaresc miroase a munca, a investitii, este Altceva...... Sorry, dar trebuie regandit TOTAL turismul pe litoralul romanesc.

Dar pentru asta trebuie multa vointa si munca sustinuta.

Alb, dannek, david, mirelutza
Alte impresii din această RUBRICĂLa pas prin Mamaia: