ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2010
3 adulti AD. + 1 copil COPII

Foarte nemulțumit
Către satisfăcător

Mai bine NU !

Suntem in concediu pe litoralul romanesc - Eforie Nord, Vila Ambiance ; rezervarea se face in prealabil cu plata unui avans si este afacerea unei tinere familii de bucuresteni.

De ajuns la acesta vila se ajunge realtiv usor... este situata in zona hotelului Steaua de Mare, in partea de nord a statiunii. Acolo s-a dezvoltat un intreg cartier de vile, magazine micute, cateva localuri unde sa poti lua masa, dar... cam atat (! ). Daca vrei sa ajungi la plaja aceasta e destul de departe (pe site scria atunci ca sunt 400 m - dar am constatat noi ca doar daca mergi in linie dreapta, ca o fantoma, prin zidurile altor vile) ; in fapt sunt cam la 600 m si chiar peste, daca visezi la o plaja cat de cat mai acceptabila - zonele Bega si Europa. Cum noi eram cu un copilas de 1, 5 anisori, e de la sine inteles ca aceasta distanta am parcurs-o zilnic cu masina... o experienta pe care m-am jurat ca nu o mai repet in viata mea... ; la dus gaseam greu loc de parcare si ne enervam... iar daca masina ramanea pana in zona pranzului la soare, la intoarcere ne topeam de cald la o temperatura de peste 45 grade...

Am avut cazare la apartamentul situat la parter. La capitolul amenajare, dotare, gandire arhitectonica, apartamentul merita cu succes nota 10; o bucatarie complet utilata apartinand unui living cochet... ; dormitorul si el mare si frumos... , baia la fel... , pe hol un dulap incapator.

Primul impact dupa cazare a fost unul pozitiv, dar...

1. Nu ne-a fost schimbata niciodata lenjeria pe parcursul unui sejur de 10 zile;

2. Gunoiul ni-l duceam noi zilnic in pungile avute la noi.

3. Nu s-a facut niciodata curatenie pe intreg parcursul sejurului; cand am cerut o matura ne-a fost insa inmanata rapid...

4. Am avut hartia igienica doar de la cazare... in rest ne-am cumparat-o singuri.

5. Doua zile din sejurul nostru nu ne-am putut odihni dupaamiaza pentru ca incepand cu ora 15 gazdele tundeau iarba din curte.

6. La o telecomanda apartinand uneia din cele doua televizoare s-au descarcat bateriile si astfel a fost nefunctionala; cand am anuntat gazdele si am cerut baterii sau o alta telecomanda ne-am lovit de un refiz categoric.

7. Am fost lasati sa parcam masina in curte doar 3 zile (parcare relativ mica - intrau 4 masini - pe site se anunta ca au parcare gratuita de 5 locuri) ; de la obraz am fost poftiti ulterior sa ne parcam masina in strada... ; de mentionat ca 2 din acele locuri de parcare erau zilnic ocupate de masinile gazdelor; jignitor.

8. Lemnele pentru gratar le-am cumparat de la un PECO intrucat nu am fost lasati sa le folosim pe cele din curte unde erau suficiente.

Sejurul per ansamblu a fost unul ratat pentru noi ca adulti; doar baietelul nostru a fost fericit ca a rusit sa se balaceasca in apa... primul lui contact cu apa marii.

Nu mai insist asupra faptului ca am dat spaga la serlonguri ca sa stam mai in fata, ca daca am vrut sa stam pe cearceaf mi-au suflat "milioane" de turisti in ceafa. -- era o aglomeratie de nedescris..... , ca apa era plina de alge si din acest motiv sotul a fost foarte nervos ca nu a putut intra in apa, el fiind un mare iubitor de inot, ... ca urlau manele pe plaja, ... la terase era o inghesuiala de nedescris si ca sa mancam onorabil, fara impunsaturi de coate... luam masa undeva in centrul statiunii la un local de 3 stele in care efectiv am fost jupuiti de bani...

Mai multe impresii despre Eforie Nord - la cea postata deja separat in acest sens - Despre Eforie Nord si Eforie Sud.

Acum cand scriu aceasta impresie am luat deja contact si cu litoralul altei tari iar gustul amar revine instantaneu numai cand pronunt numele acestor statiuni romanesti! Pacat.

Concluzia?

Nuuuuuuuuuuuuu veniti aici!

Trimis de mirelutza in 23.02.10 12:49:39

VIZUALIZĂRI: 1977 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirelutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vila Ambiance - Eforie Nord.

cosminp
[23.02.10 13:16:18]

mirelutza, asa-ti trebuie daca mergi pe litoralul romanesc si ai pretentii.

cat priveste autogospodarirea, sa stii ca se practica cam peste tot unde mergi la vile.

mirelutzaAUTOR REVIEW
[23.02.10 13:46:50]

Fals... am fost la vila andreea 3 stele in eforie sud si zilnic se schimbau prosoapele, se matura, puneau hartie igienica la baie si de doua ori in 10 zile ne-a fost schimbata lenjeria... ; aici NIMIC. E de la sine inteles ca noi spalam aragazul, farfuriile si stergeam masa dupa ce mncam dimineata, dar sa cumparam noi sacii de gunoi... , sa maturam... asa ceva poate doar la 1-2 slete... nu la pretentii de 3.

De litoralul romanesc m-am invatat minte DEFINITIV; sti cum se spune - orice sut in fund e un pas inainte... si am "inaintat" in Bulgaria!

krondia*
[24.02.10 16:59:20]

Cred ca ai avut si ghinion... Eu am stat acum 2 ani la 2 stele in Eforie Sud 4 nopti (am scris review) si s-a facut curat zilnic: sters podele, dus gunoiul, igienizat baia. Personalul foarte serviabil, chiar nu am avut ce reprosa. Vorbesc strict de confortul in pensiune, lucruri care stateau in putinta proprietarului, nu de statiune. Mentionez ca am platit atunci 50 lei/noapte pentru camera dubla care avea baie proprie, TV + frigider inclus in pret. Am avut totodata acces la bucataria complet utilata unde tot personalul angajat se ocupa de curatenie. Eu chiar am fost multumita. Nu era lux dar au fost conditii mai mult decat decente la un pret foarte rezonabil.

magdalena
[24.02.10 17:24:07]

Si eu m-am lamurit cu Romania la capitolul concedii la mare....O sa ajung sa le spun nepotilor: acum 20-30 de ani cand am fost la mare in Romania ultima oara....

Toate serviciile astea difera de la vila la vila. Cred ca depinde atat de proprietar, cat si de managementul hotelului.

Si eu am fost la vilute unde noi ne ocupam de tot, la altele unde se ocupau ei.

cosminp, krondia*, magdalena, mirelutza
Alte impresii din această RUBRICĂVila Ambiance: