ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2016
  • --- M ---
    DIN: Pitești
    ÎNSCRIS: 15.07.14
    JUL-2016

Lungul drum spre Lefkada….

In sfarsit visul meu de a ajunge in Lefkada s-a implinit in acest an, motiv pentru care doresc sa-mi impartasesc impresiile despre aceasta vacanta superba, impresii pe care le voi imparti in mai multe parti, respectiv despre traseul parcurs, cazare, croaziere, insula.

Sa incep cu traseul parcurs pana pe insula Lefkada, aceasta adevarata bijuterie a marii Ionice, cu apele sale de smarald.

Dupa indelungi cautari pe internet privind posibilele rute de parcurs, si punand in balanta costurile totale privind fiecare ruta, am ales sa plecam pe ruta clasica, Pitesti-Bucuresti-Giurgiu-Pleven-Sofia-Kulata-Thessaloniki-Ioannina-Lefkada, cu noapte intermediara la Thessaloniki.

Am plecat din Pitesti la orele 5 dimineata, drumul pana la Giurgiu fiind destul de monoton, facandu-l de cateva ori anul acesta. Am platit taxa de trecere pod (13 lei pentru autoturisme) si in 20 minute eram in Bulgaria. Lucrarile pe pod nu sunt inca finalizate, mai este o portiune de vreo 50 metri unde se circula pe un singur sens.

Cum am intrat in Bulgaria, la primul sens giratoriu (o baraca pe dreapta deschisa Non-Stop), am cumparat vigneta pe 30 zile (30 Leva), am traversat rapid Ruse si ne-am indreptat spre Sofia pe ruta Byala-Pleven-Lukovit. Dupa Lukovit am intrat pe autostrada A2 si am ajuns fara probleme la Sofia.

In legatura cu parerile impartite legate de traversarea Sofiei sau ocolirea orasului, am folosit la dus centura de sud, foarte aglomerata si plina de gropi, iar la intors centura de nord, moderna, tip autostrada, aproape de finalizare (mai au de lucru la aproximativ 7-8 km). Solutia ideala este de a alege centura de nord la o ora cand traficul nu este prea aglomerat pe tronsonul unde se lucreaza, aceasta facand trecerea direct pe autostrada A3, spre Grecia. Dupa ce am intrat pe aceasta autostrada s-a putut merge intins pe ruta Blagoevgrad-Sandanski-Kulata, autostrada terminandu-se undeva pana in Sandanski.

Vama din Kulata era pustie, nu ne-a intrebat nimeni de vorba, grecii nici macar nu au vrut sa vada pasapoartele, trecand prin vama in cateva minute. Minute pe care le-am pierdut asteptand sa ne intrebe cineva de vorba 

De aici am mers numai pe autostrada pana la Salonic, unde am ajuns in jurul orelor 15.00, dupa un drum de 11 ore si 810 km. Pana la Salonic este un singur punct de taxare pe autostrada de 2,4 Euro pentru autoturisme, imediat dupa intrarea pe autostrada greceasca.

Dupa o noapte de odihna binemeritata la Salonic, dimineata ne-am continuat drumul spre Ioannina, intai pe A1, traseu comun spre Atena, iar apoi dreapta pe Egnatia Odos. Pana la Ioannina se merge doar pe autostrada, trecand printr-o multitudine de tunele, carora le-am pierdut numarul. Imi amintesc doar ca cel mai lung tunel avea 4,6 km lungime, toate tunelele fiind foarte bine iluminate si ventilate.

De la Salonic si pana la Ioannina sunt 3 puncte de taxare pe autostrada, unde veti plati pentru autoturisme 1,2 Euro, 2,4 Euro si respectiv 2,4 Euro.

Pana la intrarea in Ioannina, am iesit de pe autostrada (un mare nod rutier), unde am virat la stanga indreptandu-ne spre Preveza. De aici, drumul este foarte pitoresc, prin munti, pe marginea drumului fiind liziere de leandri, o incantare a ochiului. De la Preveza ne-am continuat drumul spre Aktio, unde am platit taxa de 3 Euro de autoturism pentru a putea trece prin tunelul subacvatic.

De aici, am continuat spre Lefkada, admirand livezile de portocali si lamai, inca necoapte din pacate . Am observat ca unele portocale erau coapte, dar cand am verificat, am realizat ca acestea ramasesera in pomi neculese de sezonul trecut, putrezind langa portocalele verzi gata de mancat peste cateva luni.

Din Salonic am parcurs distanta de 420 km pana in Lefkada in 5 ore, ajungand la destinatie in jurul orelor 14.00, tocmai bine pentru a ne putea caza.

Si acum cateva date tehnice:

-distanta parcursa Pitesti-Lefkada pe sens 1230 km;

-costuri obligatorii, taxa pod Giurgiu 13 Lei/2 Euro la intoarcere, 30 Leva vigneta pe 30 zile (15 Leva pe 7 zile), taxe autostrada in Grecia pe sens 8,4 Euro (+3 Euro taxa tunel Aktio);

-nu alimentati din tara daca aveti auto pe motorina, costul la carburanti in Bulgaria si Grecia fiind mai mic ca in Romania (2,15/2,25 Leva in Bulgaria si 1,09/1,14 Euro in Grecia). Atentie mare insa daca aveti auto pe benzina, in Grecia pretul la pompa fiind de minim 1,50 Euro /litru), in Bulgaria fiind de 2,20/2,30 Leva litrul). Pentru cei interesati, pretul la gaz in Bulgaria era de 0,75 Leva iar in Grecia de 0,70/0,80 Euro.

Sper ca acest review sa ajute pe cei care doresc sa ajunga in Lefkada cu autoturismul, ceea ce pot sa va spun este ca drumul a meritat din plin, Lefkada fiind una din destinatiile care mi-au ramas in suflet. Va urma…

Trimis de wolf2001* in 18.07.16 18:49:58
    Validat / Publicat: 18.07.16 19:25:17
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 23053 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (wolf2001*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.07.16 19:24:59]

@wolf2001 -

Dupa o noapte de odihna binemeritata la Salonic,

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[18.07.16 19:29:13]

Anterior am mai citit un articol privind drumul spre Grecia si am avut placerea primului vot ca si aici. Mi se pare foarte util ca turistii sa impartaseasca si celorlalti traseul urmat precum si alte informatii utile. Felicitari.

Floryn81
    [18.07.16 19:50:46]

@wolf2001 - Un articol ce anunță o serie frumoasă despre o destinație splendidă. Nu am fost acolo, însă din fotografiile și impresiile altor useri mi-am făcut o părere destul de clară despre acest colț de rai.

Informațiile din prezentul articol pot fi utile celor care vor parcurge drumul spre Lefkada în perioada următoare; eu aștept cuminte ca autorul să găsească timpul și inspirația pentru celelalte articole promise + poze (doar nu credeai că scapi numai cu scrisul ).

Până atunci, un vot pentru un articol util!

[18.07.16 19:54:11]

@Crazy_Mouse: Ne-a spus ca va urma, asa ca o sa asteptam cuminti sa-si aseze gandurile si pozele ????

[18.07.16 21:39:27]

@Crazy_Mouse - Multumesc! Saptamana aceasta va voi incanta si cu articolele despre frumusetile insulei si cu niste fotografii bestiale

[18.07.16 21:42:39]

@webmaster26 - In regula. Voi posta si impresii despre cel de-al doilea oras ca marime din Grecia, unde am petrecut 2 zile, cat si despre hotelul unde am fost cazati.

[19.07.16 06:38:39]

Te felicit si eu pentru articol, am parcurs inca odata drumul spre Lefkada alaturi de randurile tale. Salut si eu ideea de a face acest drum obositor din 2 parti cu cazare intermediara. La Ruse noi am dat 18 E pentru vinieta pe 2 saptamani.La Sofia am mers si noi incolo pe centura de sud, drum f. aglomerat si pt. care am pierdut cel putin o ora in trafic, am mers bara la bara si inapoi am venit pe centura de nord, un drum f. bun chiar daca are acea portiune in lucru.

In ceea ce priveste alimentarea cu motorina, cand am mers incolo am luat de la Sandanski de la Shell fiindca la OMV era inchis pentru alimentarea benzinariei.Si pentru intoarcere am luat de langa Nidri, cam la 4 km pe drumul spre Vasiliki, de la un Revoil unde am gasit cel mai bun pret din zona. Dar ce vreau sa spun este ca de fiecare data noi am facut plata cu cardul Visa, deci nu am avut leva deloc si nici nu am cautat sa cumparam. Astept si eu continuarea vacantei.

andrei_boaca
    [19.07.16 11:11:59]

@wolf2001

Buna ziua. As dori sa incep prin a va multumi pentru descrierea traseului facut de dumneavostra. In August, merg si eu acolo si as avea cateva intrebari legate de traseul facut de dumneavoastra:

1. Rovinieta pentru Bulgaria ati luat-o din Romania sau din Bulgaria?

2. De unde ati alimentat masina dumneavostra (conduceti masina Diesel sau benzinar)? Daca ati alimentat din Bulgaria, ati avut "Leve Bulgaresti" sau ati platit cu Euro (card sau cash-am inteles ca ar fi de prefarat cardul deoarece paritatea facuta de cei din Bulgaria e foarte dezavantajoasa)?

Va multumesc inca o data!

@adryana: Saru'mana.

Am vazut ca ati facut si dumneavoastra acelasi traseu ca si domnul wolf2001 . Exista si posibilitatea de a cumpara rovinieta pe 2 saptamani(am vazut doar o saptaman, o luna sau un an)? O putem lua si din Romania pe 2 saptamani sau doar din Ruse? In Ruse, mai exact de unde ati cumparat rovinieta(dupa ce ati trecut podul)? Pentru a ocoli Sofia, putem merge la dus pe Centura de Nord sau e o ruta doar pentru drumul de intoarcere? Are vreun numar gen Exx sau? Daca ma uit pe Google Maps, imi arata sa ocolesc Sofia pe E80, apoi pe A3, dar pe E80 nu este pe partea aceea aproape de Novi Iskar ci pe partea care e sub Kubratovo...Pe care ar trebui sa merg ca sa pot evita aglomeratia de care spuneti dumneavoastra?

Multumesc!

[19.07.16 11:49:53]

@andrei_boaca - Vigneta bulgareasca o cumparati imediat dupa vama, este un mic sens giratoriu, iar pe dreapta este o ghereta deschisa non-stop de unde puteti cumpara vignete, leva, euro, etc. Vigneta puteti cumpara pe o saptamana (15 Leva), o luna (30 Leva). Eu fiind plecat 12 zile, am cumparat pe o luna. Obligatoriu vigneta lipita in coltul dreapta jos al parbrizului (astfel e nula), trebuie sa pastrati baza vignetei si chitanta. Eu am un Logan diesel. Am alimentat in Bulgaria de la benzinarii OMV si Shell, iar in Grecia de la Shell si Aegeus (parca asa se chema). Am platit in Bulgaria numai cu Leva, iar in Grecia cu Euro. Leva cumparati din vama sau de la sucursalele BCR mari din tara pana plecati.

[19.07.16 13:43:47]

@andrei_boaca - buna, vinieta am luat-o din Ruse, de la o ghereta aflata la sosea, am platit 18 Euro. Noi nu am avut deloc leva la noi. Deci vinieta am luat-o din Bulgaria, este 9 E pe saptamana si noi daca am stat 9 zile a trebuit sa cumparam vinieta pt. 2 saptamani, adica am platit 18 E. Nu stiu de unde poti lua vinieta de la noi dar nu merita sa te complici, centre de unde poti cumpara vinieta gasesti langa sosea pe dreapta drumului tau, nu trebuie nici macar sa traversezi sau sa mergi nu stiu unde. In Bulgaria am alimentat la un Shell in Sandanski, oras aflat langa granita cu Grecia unde alimenteaza cei mai multi. Si pe urma pt. intoarcerea spre casa am alimentat langa Nidri, in Lefkada, la o benzinarie Revoil, cum am scris si in ecou mai sus. Am platit la benzinarii cu cardul Visa fara alte complicatii. Simplu si rapid.

Iar acum lucrul cel mai important : Sofia. Daca ai un GPS reactualizat pe 2016 trebuie sa stii ca in luna aprilie 2016 s-a deschis un drum nou, tangenta de nord a Sofiei. Este drumul pe care ne-am reintors acasa din Grecia. Daca nu ai un GPS cu cele mai noi harti, am pus mai jos un punct internediar si GPS-ul trebuie sa te scoata pe drumul cel bun prin acest punct.

Deci sa incepem cu inceputul. Din Ruse mergi pe E83 spre Byala, centura Plevna, Lukovit, iar langa Yablanitsa intri pe A2, E83 in punctul N 43,03437698071 / E 24,1181445121), mergi in continuare pe langa Botevgrad. Acum urmeaza intrarea pe aceasta tangenta a Sofiei intrand pe A2, E 80 in punctul N 42,7083869098/E 23,44063997268, se cheama bd. Botevgradsko Shose. In continuare ca sa te scoata spre drumul bun dai GPS-ului punct intermediar acesta N 42,756436085502/ E 23,2646656036. Mergeti in continuare si la sensul giratoriu se intra pe A3, E 79 in punctul N 42,71124074833/ E 23,22577357292. Practic aici se termina aceasta tangenta a Sofiei. De aici se merge in continuare pe A3, E 79 pana in punctul N 42.00729738680 / E 23,0492171645 din zona Blagoevgrad. Toata A3 are 90 km.Mai departe urmariti indicatorul spre Kulata. Acest drum nou are o portiune in lucru cum vii dinspre Blagoevgrad spre casa, pe prima parte a soselei dar pe urma drumul este f. bun.

Inapoi spre casa la iesire de pe tangenta Sofiei urmariti indicatorul spre Botevgrad. Cam asta ar fi.

andrei_boaca
    [19.07.16 14:09:21]

@wolf2001 - Multumesc frumos pentru toate informatiile oferite!

@adryana- De asemenea, multumesc pentru informatii! Coordonatele oferite de dumneavoastra coincid cu ruta pe care vroiam sa merg(e cea sugerata de Google Maps). O sa imi actualizez harta Bulgariei(folosesc Here Maps) si o sa ocolesc Sofia conform indicatiilor.

Va multumesc inca o data amandurora! Sa aveti o zi minunata!

calatorul
    [19.07.16 15:51:27]

@wolf2001 - Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta in minunata insula Lefkada, de care imi amintesc mereu cu placere. Si drumul pana acolo e frumos pe noua autostrada Egnatia care are deja cativa ani de cand au deschis/o. Sa fi vazut cum e drumul pe vechea sosea, prin pasul Metsovo, un fel de Transalpina permanenta, de la Trikala sau Grevena la Igoumenitza, nu cred ca am mers mai mult de 3 metri in linie dreapta. DEsigur, drumul e la locul lui, dar cine mai ocoleste acum, cand are fabuloasa Egnatia Odos in fata parbrizului, iar la capatul drumului il asteapta o insula cu ape azurii si plaje fabuloase? Frumoase locuri, frumoase plimbari, vacante frumoase!

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [19.07.16 23:49:06]

@andrei_boaca - Întrucât informațiile pe care le-ai primit mai sus nu sunt foarte clare, din punctul meu de vedere, am să vin cu ceva precizări

1. colegul @wolf2001 a greșit dacă a luat vignetă pentru o lună și a stat doar 12 zile. A plătit bani în plus...

Pentru că...

2. @adryana a cumpărat 2 vignete de o sătămână, una în prelungirea celeilalte... părerea mea! Nu a luat o singură vignetă pe două săptămâni pentru că nu există... Sau, dacă s-o fi schimbat regula, o rog să precizeze...

[20.07.16 06:23:27]

@johnnyredlabel - Nu am gresit cu absolut nimic. Vigneta pe o saptamana de anul acesta este 15 Leva, iar cea pe o luna este 30 Leva. Vigneta pe 2 saptamani nu exista, trebuie cumparate doua, asa ca pentru mine ideal a fost sa o cumpar pe o luna. Multumesc

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [20.07.16 06:38:20]

@wolf2001 - Corect. Nu am avut cunoștință de scumpirea vignetei.

E logic, în condițiile noilor prețuri pe care le spui mai sus, să iei vigneta pe o lună.

[20.07.16 06:50:06]

@johnnyredlabel - buna dimineata, asa este, am luat 2 viniete de o saptamana, una in prelungirea celeilalte, deci impreuna acopereau perioada de 2 saptamani si le-am lipit pe rand pe parbriz.

bogdan74
    [11.07.17 12:58:26]

foarte detaliat, felicitari, multumesc!

adryana, andrei_boaca, bogdan74, calatorul, mishu, wolf2001*
    Alte impresii din această RUBRICĂDrumul cu mașina spre Lefkada: