ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2016
ÎNSCRIS: 29.08.09
JUN-2016

Drumul spre Grecia prin Kulata (2016)

Inainte de plecare (destinatia Riviera Olimpului) am incercat sa iau o decizie in dilema Bucuresti – Salonic, via Bulgaria. Am incercat sa dau cu banul, a iesit Makaza, am pus pe 2 GPS-uri diferite (IGO Mobile si Google Maps) a iesit Kulata. Drumul pe Makaza il stiam, toata lumea il recomanda, dar in urma unor ecouri de pe aici, cum ca s-ar circula foarte bine in zona centurii Sofia, am luat decizia: Kulata.

Am pornit la drum din minunata noastra Capitala, la 01.00, am luat 2 gropi inainte de intrarea in Vama Giurgiu (de ramas bun), am stat 1 ora inainte de pod (avansarea se facea cu o pauza stationara de 11 minute), am trecut in Bulgaria, vigneta si pornit la drum.

Traseul dictat de GPS:

•Ruse – Byala (am facut dreapta inspre Sofia/Pleven) – Pleven - Botevgrad (fara intrat in oras - autostrada) – Sofia (centura Nord, am facut dreapta inainte sa trecem pe sub pod, am dat peste zona unde se lucreaza (cred ca am avut noroc pe sensul nostru stand doar la 2-3 semafoare, am mers dupa indicatoarele de Kulata si am iesit pe autostrada). Pe celelalt sens coada avea cca. 1-2 km.

•Centura Sofia – parti vechi (prima parte), parti noi (care erau de fapt ocolitori prin santier, temporare in opinia mea – GPS-ul dedicat nu le vede, cel de la Google le vede partial, dar nu sunt posibilitati de ratacire, sunt indicatoare clare spre Kulata) si autostrada la sfarsit.

•Sofia – Blagoevgrad – Sandanski (alimentat OMV) – Kulata. Aici am avut parte de distractie in sensul negativ al cuvantului (la ora 10.00), cca. 2 ore de stat pentru trecere (aglomeratie, nervi, dar am rezistat, am zis ca trece si asta).

•Kulata - Salonic (nu mai detaliez), inceput taxe de autostrada, ocolit Salonic prin partea de Nord (indicatoare de Athena/Larissa – A2), alte taxe de autostrada, s-a terminat autostrada in zona Leptokaria (dupa alte taxe) si am ajuns la destinatie. Timp total cca. 13 ore (pauze mici).

•In concluzie, daca as mai avea de ales intre cele 2 variante, as alege Makaza cu o singura mentiune (sa nu ajung in vama in intervalul 08.00 – 15.00 si nu in w. e.). Deductia a venit din analiza drumului la intoarcere (ce am constatat pe contra-sens) si din impresiile unor prieteni (care au traversat Makaza in perioade diferite, atat inaintea mea cat si dupa – sfarsit de Iunie, inceput de Iulie).

•La intoarcere (intre timp am ajuns pe Thassos) am venit pe traseul Keramonti – Komontini, Makaza (cca. 10 min) – Dimitrovgrad – Gurkovo (Pas Republika) – Veliko Tarnovo – Ruse (Timp total 8 ore). Coada din vama pe contrasens era de cca. 2 km (ora 12.30 - joi).

Vacanta si detaliile… asta e alta poveste (sa nu amestecam impresiile bune cu celelalte).

Drum bun!

PS: posibil sa fi ratat ceva detalii, dar daca sunt intrebari, apelez la copilot :)...

Trimis de callmevaly in 18.07.16 18:14:39
Validat / Publicat: 18.07.16 19:23:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 13803 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (callmevaly); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[18.07.16 18:42:58]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Drumul cu mașina spre Katerini, #EXCURSII şi CĂLĂTORII" (deja existentă pe sait)

[18.07.16 19:26:00]

Un prim vot acordat unui articol care mi se pare util in luatea unei decizii privind drumul spre Grecia. Felicitari.

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[18.07.16 20:17:02]

@callmevaly - N-am înţeles: s-au introdus taxe de autostradă între Kulata şi Salonic?

callmevalyAUTOR REVIEW
[18.07.16 22:55:08]

@mishu - multumesc, eu am incercat sa fiu cat mai obiectiv.

@Carmen Ion - Sincer, la cat de buimac am fost dupa drum, nici nu am mai retinut acest detaliu. Astfel, cele 2 sau 3 puncte de taxare pana la destinatia noastra, coroborate cu deplasarea inspre Meteore din alta zi (inca 2 puncte de taxare dus, 2 intors) mi-a intiparit ideea ca am trecut peste destul de multe sau enervant de multe "tools" - de aici si exprimarea din review. Nici copilotul nu-si mai aminteste f. exact, dar, pentru asta exista site-ul asta, sa adunam informatiile

Multumesc pentru intelegere.

calatorul
[19.07.16 15:44:48]

@callmevaly - Multumim pentru informatiile utile si impresiile impartasite, inclusiv detaliile despre traseele strabatute de atatia dintre noi succesiv. Inteleg ca ramane in asteptare deschiderea portiunii de autostrada dinainte de Kulata si a centurii, care ar reduce binisor timpul pe traseul pe langa Sofia. Dar daca il compar cu ce avem acasa, ce sa mai zicem de catastrofa de pod de la Giurgiu sau soselele noastre nationale. Eu prefer traseul prin Sofia / Kulata pentru ca e mai drept si deci mai rapid, desi mai lung decat varianta Makaza, pentru care trebuie traversati muntii pe serpentine. Frumos drumul de la Veliko Tarnovo la Stara Zagora, dar nu pentru tranzit, ci doar pentru plimbare, mai ales daca prinzi ploaie si o ceata de nu vezi la cativa pasi. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

rolandgabriel
[12.04.17 18:55:20]

Se circula pe autostrada centura a Sofiei este terminata, am fost in dec. Dupa Kulata se plateste taxa parca2.40

calatorul
[13.04.17 00:13:20]

@rolandgabriel: Multumim pentru informatie, am aflat deja despre centura de nord a Sofiei si se pare ca drumul e chiar foarte bun.

rolandgabriel
[13.04.17 10:33:00]