ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.07.2016
ÎNSCRIS: 18.07.16
JUL-2016

Un concediu frumos in Ipsos - Corfu

Salutari tuturor,

E prima data cand fac un review pe AFA, tocmai revenit din insula Corfu, cu bateriile incarcate si dar fara chef de munca. Impreuna cu prietena mea am fost cazati la hotel Jason, statiunea Ipsos.

Frumos hotel, urata panta de urcat. S-au mai scris multe despre ea, e dificil de urcat mai ales cu bagaje, dar am traversat insula spre Sud si credeti-ma, sunt altele mult mai rele! Check in-ul s-a facut repede, am ajuns in jur de ora 11 acolo, si am fost cazati imediat.

Camera curata, modesta, cu vedere spre munte si asadar mai racoroasa pe timp de zi. Nu o sa scriu multe despre hotel, dar nu o sa il mai aleg datorita distantei pana la plaja si a grupurilor mari de tineri care vin acolo. Noi am prins un grup mare, galagios, jumatate beti si jumatate drogati, scaune rupte si haine aruncate peste tot. In general e un hotel frecventat de tineri, carora nu o sa li se faca reclamatie deoarece consumatia facuta de ei la piscina sau bar, e pe masura.

Ca locatie, zona e linistita, cam la 10 minute de plaja, dar linistea disparea sub accent nemtesc.

Statiunea Ipsos mi s-a parut cea mai frumoasa din Corfu, dar nu am vizitat decat Paleokastrita si Kavos, plus ce am mai vazut in drum spre Kavos. Kavos a dezamagit, nimic special. Plaja plina de alge si tineri nelinistiti. Paleokastrita rupe la frumusete, fiind un contrast perfect intre stanca si apa, apa de un albastru impecabil si un soare arzator. Dar apa e rece ca gheata, din cauza faptului ca e foarte adanca deja dupa vreo 10 metri.

Plaja din Ipsos mi-a placut foarte mult, desi e acoperita cu pietricele (traiasca papucii de apa luati putin prea tarziu) are o apa foarte calda si curata, care iti permite sa te aventurezi destul de mult in larg fara sa faci "glu gluu in the water". Pe scurt are o culoare frumoasa si pe fund se simte un nisip fin si primitor. Va recomand sa aveti un echipament de snorkeling, sunt pestisori mici si frumosi care se plimba in apropiere de mal, dar si pesti foarte mari daca te apropii de cateva stanci existente acolo.

Am avut doar micul dejun inclus asa ca am mancat in restul zilei in apropierea plajei, cel mai mult la Calypso (preturi bune, fast food), Papagalos (fast food foarte cautat) si in rest la Stathis Taverna (cele mai bune preturi la mancare buna buna, dar compenseaza la bauturi).

Recomand o pizza Special, e foarte buna.

O sa revin cu detalii despre croaziera la Paxi, Antipaxi si Blue Caves.

Trimis de Catalin Mate in 18.07.16 16:20:09
Validat / Publicat: 18.07.16 19:57:52
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 1939 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Catalin Mate); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Plaja Ipsos, apa calda, curata, peisaj perfect

webmaster95 [18.07.16 18:30:46] »

@Catalin Mate: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Jason Hotel [Ipsos], CORFU" (deja existentă pe sait)

Te rog să dai o notă pentru cazare, poți folosi funcția EDIT înainte ca review-ul să fie validat sau poți scrie un ecou după ce acesta va fi publicat.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 91&ridAnt=70454

mishu [18.07.16 20:05:58] »

Bun venit pe acest site si felicitari pentru articol. Sper insa ca anumite parti ale vacantei sa le mai detaliezi intr-un alt articol. Cred ca ai vazut multe lucruri frumoase despre care ai ce sa vezi.

Felicitari, votat cu placere.

adryana [19.07.16 07:03:13] »

felicitari pentru primele impresii, ma bucur ca ti-a placut si tie la Ipssos. Anul trecut am fost si noi in Ipssos si am fost cazati la hotelul Yannis, aflat in dreapta drumului cum urcati voi mai departe spre Jason. Vacanta aceea ramane una deosebita si avem amintiri foarte frumoase din Corfu.

Catalin Mate [19.07.16 08:05:40] »

@adryana: Cum a fost la hotel Yannis? Banuiesc ca era mult mai aproape de plaja in comparatie cu Jason

webmaster95 [19.07.16 08:10:51] »

@Catalin Mate - Revin cu rugămintea de a ne indica o notă pentru cazare.

Mulțumesc!

Catalin Mate [19.07.16 08:14:56] »

@webmaster95: Nota pentru cazarea la hotel Jason, 7/10.

webmaster95 [19.07.16 08:18:02] »

@Catalin Mate - Mulțumesc, am adăugat nota pentru cazare în caseta tehnică.

adryana [19.07.16 10:06:44] »

@Catalin Mate - la Yannis a fost f. bine mai ales ca si pretul a fost infim, aproape gratis. Vezi ca am scris impresii. A fost chiar mai buna cazarea si masa la Yannis decat am avut anul asta in Lefkada, la hotel Poseidonio, mult mai buna, dar Lefkada ramane Lefkada si nu am intalnit in Corfu culoarea aceea a marii ca si in Lefkada.

calatorul [19.07.16 15:56:52] »

@Catalin Mate - Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca petrecuta si multumim pentru impresiile impartasite, similare cu amintirile noastre despre minunata Kerkira. POate nu ar strica si cateva fotografii postate ale locurilor descrise, ca sa ne facem o imagine completa despre ele. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

Catalin Mate [19.07.16 16:19:26] »

@calatorul: Am adaugat cateva poze, cele mai reprezentative. O sa incerc sa mai adaug, cu urmatoarea ocazie. Superba Insula!

webmasterX [19.07.16 16:27:40] »

@Catalin Mate - Mulțumiri şi pentru amabilitatea cu care ai dat curs solicitării de a încărca fotografii.

calatorul [20.07.16 09:01:39] »

@Catalin Mate - Am gasit pozele, multumim. Vazut, placut, votat.

flaviana77 [25.07.16 12:05:11] »

si eu am fost acolo anul trecut am scris si impresii de altfel.

ma bucur ca v-a placut plaja din Ipssos si noua chiar foarte mult a fost superb si apa incredibila ne e dor de acea apa turcoaz.

ipssos si noua ne-a placut mult ca si statiune si pentru peisaj dar si pentru legaturile cu toata insula prin Green Bus cu care am mers cam in fiecare zi.

Catalin Mate [25.07.16 12:11:57] »

@flaviana77: Si noi am mers spre Kavos, paleokastrita si corfu town. Nu am mers in fiecare zi pentru ca era foarte obositor, dar conteaza mult sa sti cum circula Green Bus si Blue Bus. Poti vedea cam toata insula, daca ai timp. Personal, data viitoare o sa optez pentru inchirierea unei masini. CORFU merita vazuta de la cap la coada

flaviana77 [25.07.16 12:44:11] »

@Catalin Mate - sa stii ca nu am ajuns in Paleokastrita tocmai pentru ca era foarte foarte cald si am tot amanat pana cand nu am mai ajuns, in schimb am vazut alte locuri frumoase am fost la palat la Sissi am fost aproape in fiecare zi prin Kerkira am fost la Kanoni am vazut avioanele cum aterizau etc.

adryana, calatorul, Catalin Mate, flaviana77, mishu
    Alte impresii din această RUBRICĂJason Hotel: