ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.02.2010
FEB-2007

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • ARTICOL ARHIVAT

Roma-Caput Mundi-Capitala Lumii

Am fost citeva zile in Roma in februarie 2007.

Am prins o vreme atipica pentru acesta perioada a anului - temperaturi in jur de 15 grade care n-au permis sa vizitam multe obiective turistice.

Mergind in istorie, conform legendei, Roma a fost întemeiată de gemenii Romulus şi Remus in 753 î. Hr. şi dovezile arheologice sprijină teoria conform căreia Roma s-a dezvoltat pornind de la aşezări pastorale pe Dealul Palatin.

Unul dintre simbolurile Romei este Colosseumul (70-80 d. Hr. ), cel mai mare amfiteatru construit vreodată în Imperiul Roman si unul din cele mai mari ale lumii antice... Având iniţial o capacitate de 60. 000 de spectatori, a fost folosit pentru lupte între gladiatori sau intre gladiatori si animale salbatice.

El a fost construit se spune doar in 7 ani deoarece multe din partile componenete au fost aduse la locul constructiei doar pentru asamblare.

Pe lista monumentelor importante se afla Domus Aurea, Panteonul, Columna lui Traian si zona catacombelor.

Impresionat este Dealul Capitoliului si Forul Roman care a fost centrul guvernului vechii Rome si este centrul geografic al orasului de azi.

Foarte aproape este Columna Lui Traian si piata lui Traian. Aici se spune ca ar fi si mormintul lui Traian.

O alta minune arhitectonica este Pantheonul care cu proportiile sale perfecte era considerat in antichitate drept "Miracolul Romei". El este o exmplificare a uneia dintre cele mai mari inventii romane: domul. El a fost ridicat datorita altei inventii: betonul (de fapt piatra ponce amestecata in beton care il face foarte usor).

Un review separat trebuie facut Vaticanului si Catedralei Sf. Pietro.

De asemennea trebuie amintite macar superbele fantini: Fontana di Trevi -Fantina Dorintelor si Fontana dei Quattro Fiumi (Fantana celor patru fluvii) din Piazza Navona.

Intr-un cuvint o vacanta reusita! Ne vom intoarce cu siguranta!

(Precizez ca o parte din in formatiile istorice le-am luat de pe http://www.turistik.ro)

Trimis de Traveller in 23.02.10 11:45:49
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 2133 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Traveller); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 ruine din zona Capitoliului

Costi
    [23.02.10 12:16:15]

@Traveller

Un review separat trebuie facut Vaticanului si Catedralei Sf. Pietro.

S-a făcut, uite aici.

De asemenea, şi despre vestigiile antice, aici.

webmasterXY*
    [23.02.10 12:29:03]

Traveller, dar asta nu inseamna ca nu poti face si tu reviews-uri despre aceste obiective. Probabil Costi a vrut sa te ajute sa gasesti sectiunea unde poti scrie propriul tau review.

Totodata, este bine de reamintit (sau de stiut) ca primesc cele 1000 de PMA-uri standard doar primele 3 reviews-uri despre Roma scrise de tine, restul "sunt in folosul comunitatii AmFostAcolo", dar pe care o poti convinge prin utilitatea impresiilor sa ti le voteze!

TravellerAUTOR REVIEW
    [23.02.10 15:45:28]

@Costi:

Multumesc pentru linkuri; citisem si eu aceste impresii; ideea era ca eu sa incerc sa scriu despre asta dupa ce voi rasfoi cutiuta cu amintiri (poze etc)

Costi
    [23.02.10 21:42:32]

@Traveller

Atunci aştept cu nerăbdare impresiile, să văd şi alte puncte de vedere.

Mai ales că, în mod surprinzător pentru câţi români ajung la Roma, numărul postărilor despre acest minunat oraş sunt foarte puţine.

Dragoș_MD
    [23.02.10 22:08:11]

am fost acolo dar ultima data prin secolu' trecut, asa ca m-am multumit sa scriu ecouri, ici-colo, la alte impresii de calatorie, adaugand din amintirile mele.

@traveller: ai citat si din Wikipedia, dar nu-i bai...

cel putin, cauta sa "egalizezi" formatarea textului (cu/fara diacritice) - astfel devine mai putin evident locul "lipiturii".

Costi, Traveller
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: