ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2016
ÎNSCRIS: 11.06.15
JUL-2016

My Hotel - Paralia Katerini

Anul acesta am ales statiunea Paralia Katerini pentru a treia oara de cand mergem in Grecia pentru mare. Niciodata nu a dezamagit in materie de atmosfera, locuri de luat masa, magazine etc. Statiunea are preturi mai mult decat acceptabile, avand LIDL si CARREFOUR in care gasesti orice iti este necesar, la preturi foarte foarte mici.

Cazarea la acest hotel nu a fost ireprosabila, comparand cu celelalte cazari pe care le-am avut pana acum.

As incepe cu lipsa apei in decursul a mai multor zile, si anume a apei calde, care efectiv se termina la robinet in anumite intervale! Am pus acest lucru pe seama faptului ca in anumite ore, cei mai multi vin de la plaja si folosesc "rezervorul' de apa, insa ni s-a intamplat sa ramanem fara si in afara acelor ore, si mai ales in ziua in care am ajuns, obositi fiind de pe drum. De asemenea, atunci cand intr-un final era apa calda, deseori venea apa fiarta si este greu sa fie reglata astfel incat sa nu ajungi sa faci baie ori in apa rece ca gheata, ori in apa fiarta de-a binelea. Apa calda se gaseste doar la dus, la chicineta si la chiuveta din baie, ea fiind oprita. Baia de asemenea nu are nicio cadita, astfel ca intreaga baie poate fi considerata o cada. Apa ajunge peste tot, este foarte greu sa te misti fara sa atingi WC-ul si peretii baii. Mie mi-a displacut total acest aspect.

Proprietarul parea a fi tot timpul cu ochii pe turisti, niciodata nu saluta, lucru care pana acum nu ni s-a intamplat in 8 ani de vacanta in Grecia, ceilalti fiind foarte prietenosi.

De asemenea, un alt lucru pe care nu l-am mai intalnit a fost sa nu avem prosoape in camera.

Internetul foarte slab chiar si la primul etaj (am presupus ca router-ul este localizat undeva la parter, intr-o camaruta a proprietarului), si, asa cum a mai comentat cineva pe acest site, in ultimele 3 zile a fost aproape inexistent.

TV-ul continea doar TREI programe, dintre care unul romanesc (TVRi), unul polonez si unul unguresc. Bineinteles, nu a fost atat de important, insa pentru dupa-amiezile obosite dintre doua sedinte de plaja, nu prea aveai ce urmari pe programul romanesc.

Atat cu dezavantajele.

Localizarea este excelenta, foarte aproape de plaja, 5 minute maxim, plaja din dreptul hotelului este lata (mai lata decat alte parti de plaja din Paralia), curata, cu zona de prosoape, dar si pentru sezlong (mergand pe plaja dupa biserica am observat ca zona de prosoape pe plaja era aproape inexistenta, iar plaja foarte foarte ingusta si aglomerata). Foarte aproape de LIDL, in jur de 10 minute sau chiar mai putin. Drumul catre LIDL de la hotel este drept, insa daca nu doriti sa mergeti prin soare pe soseaua principala, nu ar fi rau sa o luati pe stradute, pe la umbra, pana la strada principala din Paralia, cea dinspre LIDL spre biserica.

Camerele sunt foarte mari si spatioase, cu paturi foarte bune si confortabile.

Trimis de ClauuD in 17.07.16 23:18:10
Validat / Publicat: 17.07.16 23:48:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Parga, Corfu, Asprovalta, Thassos

VIZUALIZĂRI: 3446 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ClauuD); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[17.07.16 23:35:02]

La primul review încărcat pe sait, să-i spunem lui @ClauuD: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 10&ridAnt=70425

[18.07.16 07:57:53]

@ClauuD - rog aruncă o privire peste următorul link goo.gl/maps/sw5PxFwDfsT2.

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • ClauuDAUTOR REVIEW
    [18.07.16 17:50:02]

@webmaster26 - 40.272108,22.595830

MyHotel, Spyrou Loui, Paralia 601 00, Grecia

[18.07.16 19:22:48]

@ClauuD - Am setat coordonatele GPS conform indicațiilor, rezultând următoarea poziționare pe harta interactivă AFA.

Am adnotat, deasemenea, aceste coordonate ca fiind confirmate.

flaviana77
    [08.08.16 13:59:02]

mie chiar imi este dor de Paralia desi multa lume spune ca nu se merita sa mergi acolo ca iti strici concediul.

Paralia a fost prima mea destinatie in Grecia si prilejul de a ma indragosti iremediabil de aceasta tara, asa ca m-as intoarce oricand acolo mai ales ca sunt destui ani in care nu am mai fost si sunt convinsa ca as vedea cu alti ochi statiunea acum.

ClauuDAUTOR REVIEW
    [08.08.16 17:10:54]

@flaviana77 -

Paralia este departe de a fi o statiune in care ti-ai strica vacanta. Este intr-adevar, mai aglomerata, insa farmecul ei este usor de descoperit. Plajele, atmosfera, oamenii, toti participa la imaginea de statiune numai buna de a-ti petrece concediul acolo.

Daca cineva isi doreste o vacanta linistita, departe de agitatie, e liber sa isi aleaga o statiune mai putin cautata de turist, Grecia avand numeroase astfel de locatii. Paralia este pentru cei care vor muuulte magazine, agitatie placuta in jur, muzica pe strada de la toate tavernele, plaja foarte buna.

flaviana77
    [09.08.16 08:58:12]

@ClauuD - sunt total de acord cu tine, in plus statiunea este atat de mare incat nu vad cum ai putea sa te plictisesti.

ce mi-a placut mie si nu am intalnit de exemplu nici in Corfu cand am fost (cu siguranta sunt dar nu le-am descoperit noi) este varietatea de taverne unde poti sa iei masa cu deschidere spre malul marii si cu mese si scaunele asezate chiar pe nisip si cu muzica greceasca eventual live, o minunatie.

de aceea cand plecam nu luam niciodata all inclusive tocmai pentru a ne bucura de o seara petrecuta la o taverna cu muzica live si daca mai e si pe malul marii este perfect.

chiar imi este dor parca si vad acele tavernute si sigur stii despre ce anume vorbesc, ma refer la cele situate in stanga bisericii un sir lung pe alese de tavernute micute si dragute.

dborsanu*
    [12.08.16 18:40:14]

@flaviana77 - Si pentru mine Paralia a fost prima iesire in Grecia, acum muulti ani. Mi-e dor, desi ezit daca sa ma intorc sau nu. Poate ca merita macar pentru o fuga la Salonic sau la Olimp. La acea vreme am facut cam toate optionalele, cu exceptia Atenei, pe care am vazut-o cativa ani mai tarziu. Pentru cei care merg prima data in Grecia as recomanda Paralia ca plecare, sau zona continentala iar insulele de descoperit apoi, incet-incet

ClauuDAUTOR REVIEW
    [12.08.16 22:35:24]

@flaviana77 -

Acest lucru mi-a placut si mie cel mai mult aici. varietatea de "locuri de distractii" de pe malul marii. Taverne, terase, pizzerii, cluburi, mai nou. Chiar nu ai cum sa te plictisesti aici!

In acelasi ritm am descoperit si eu Grecia. Am inceput cu Paralia acum multa vreme, iar insulele le-am descoperit ulterior.

ClauuD, dborsanu*, flaviana77
    Alte impresii din această RUBRICĂVilla My Hotel: