ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2010
ÎNSCRIS: 03.04.09
NOV-2007
2 AD. + 1 COPII

Lacul Bezid - satul scufundat

Am fost la acest lac de mai multe ori, prima data acum vreo 5 ani, ultima data in 2007, toamna. Ceea ce m-a adus in acest loc a fost curiozitatea.

Bezid este defapt numele unui sat, aflat pe ruta Targu Mures – Sovata, cam la 10-15 km de Sovata. Venind dinspre Mures, in Sangiorgiu de Padure este la un moment dat un indicator cu indicatia Bezid. Parca sunt vreo 7 km pana acolo. Inarmati-va cu rabdare, caci pana ajungeti acolo va va lua mult timp. Nu din cauza vreunei greseli de calcul a kilometrilor, ci din cauza drumului. Nu este asfaltata decat portiunea de inceput, ulterior se merge pe drum de tara, in viteza intai sau a doua.

Imediat dupa podetul care va indreapta spre Lacul Bezid, sunt cateva minimarketuri satesti, la care va sfatuiesc sa opriti pentru mici aprovizionari, deoarece la lac nu este amenajat nimic.

Odata ajunsi la lac, veti vedea un baraj, care tine piept unei forte foarte mari a apei. Apa este foarte adanca, dar pe marginea barajului sunt multi pescari curajosi care se chinuie sa prinda peste. Ultima data cand am fost aici si noi ne-am chinuit cu pescuitul, dar in afara de cativa pestisori cat un deget nu ne-am ales cu nimic decat cu o raceala zdravana datorita frigului. Evident, nu ne-am ales bine momentul de a veni la pescuit. Cei care se pricep la pescuit vin aici frecvent si prind pesti mari.

Noi am fost deobicei pentru o iesire la iarba verde, aici se poate face baie gratis, plaja, gratar, deci... locul ideal.

Unul din motivele pentru care multi vin in zona este povestea satului scufundat. Luand-o pe malul lacului, la plimbare (turul lacului dureaza foarte mult, noi am fost doar pana la jumatate), se poate admira peisajul superb, pe o parte, iar pe cealalta parte, lacul. Din loc in loc se vad crescand din apa coroanele unor copaci uscati, care sunt ca si semanati in lac.

Pentru cei care inainteaza, vor vedea in departare turlele unei biserici, restul fiind sub apa. Sentimentul este infiorator la vederea bisericii, iar misterul care vine din aceste locuri face ca acest loc sa fie vizitat de multi turisti.

Cei care doresc sa faca baie, trebuie sa aiba grija, fiindca in apa pot fi diferite buruieni, tufe, care nu se vad la suprafata apei, de asemenea, cei care au o imaginatie bogata ar trebui sa nu intre in apa, deoarece, vazand varfurile bisericii, te intrebi ce s-o fi intamplat aici. Defapt, satenii au fost evacuati si satul inundat, deci nu au fost victime, dar mai sti? ... Curajosii ar putea sa se incumete sa mearga inot pana la biserica si chiar sa intre in ea. Biserica este mai inalta decat alte cladiri, deci s-ar putea crede ca sub ape ar putea fi si alte constructii.

Indiferent care e adevarul, multi vin aici doar pentru plimbare sau pentru o iesire la iarba verde, frumusetea locului e deosebita si e sporita de misterul care inconjoara acest loc, precum si pentru pescuit.

Trimis de biancuta in 22.02.10 23:06:24

VIZUALIZĂRI: 8883 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

david
[22.02.10 23:21:28]

Sigur nu-mi rup masina pana la lacul Bezid?

Interesant review , ai votul meu.

[22.02.10 23:33:08]

Fi linistit, david, nu-ti vei rupe masina, dar trebuie sa mergi cu atentie, drumul din jurul lacului e destul de denivelat, precum si cel care duce de la strada principala din Sangiorgiu de Padure spre lac. Noi ne-am plimbat in jurul lacului pret de o ora si am ajuns cam la jumatate, iar lacul am auzit ca are cam 10-12 km circumferinta. Multi lasa masina mai in fata, unde cred ei de cuviinta si merg apoi pe jos. Daca cu masina se merge cam cu viteza intai sau a doua, inseamna ca si pe jos se poate circula pana unde ne tin picioarele.

Multumesc pentru vot, eu zic ca merita o plimbare pana aici macar din curiozitate. ( Imi amintesc ca intrebai de Sovata in cate zile te plictisesti. Iata ca vizita la Lacul Bezid este inca o idee de a petrece o zi, avand cazare in Sovata).

david
[22.02.10 23:46:51]

Ai intuit foarte bine biancuta, am sa cuplez Sovata cu Bezid si Praid. Cred ca merita.

[22.02.10 23:49:53]

Ma bucur ca-ti sunt de folos, mai am ceva surprize, in viitor.

[27.02.10 17:52:17]

Trebuie sa vin cu o corectie referitoare la distanta: azi am avut un drum spre Sovata si am vazut ca Sangiorgiu de Padure este la 25 km de statiune.

In plus, nu am mai vazut indicatorul spre Bezid, asa cum era inainte, am vazut doar un indicator spre Cristuru Secuiesc, 24 km. Se ia spre Cristuru Secuiesc, se coboara o panta asfaltata, se ajunge la un pod si veti vedea indicatorul Bezid. Dupa pod trebuie sa o luati la stanga. Se vor vedea aici cateva magazine mici, satesti.

sandu.53
[28.11.10 15:14:41]

un loc plin de mister, citisem despre el cate ceva dar am aflat mai multe acum citind review-ul tau! felicitari

CobraSighisoara*
[31.05.11 14:29:34]

Buna tuturor... Buna in special Biencuta... chiar ai dreptate viz-avi de Bezid... acum am citit conversatiile acestea dupa ce am tras un show mortal pe acel lac... nu ai cum sa te plictisesti, referitor la Sighisoara, eu aici locuiesc. Cine este interesat (a) si poate de ce nu sa ne cunoastem cand se vrea a venii la Sighisoara ma poate gasii la urmatoarea adresa de mail... black_ro_cobra[at]yahoo.com imi place sa socializez mult si sa cunosc cat mai multa lume de pretutindeni! VA ASTEPT

biancuta, CobraSighisoara*, david, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂLacul Bezid: