ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.07.2016
ÎNSCRIS: 22.04.14
JUL-2016
2 AD. + 1 COPII

Domeniul Valtice-Lednice, un loc incantator

Pentru o vacanta nu foarte lunga si nici departe de Romania am ales cateva zile in Slovacia si Cehia. Am sa incep povestea cu Cehia pentru ca in aceasta zona de la granita cu Slovacia, dar si Austria se poate ajunge usor si chiar sunt locuri ce merita vazute, daca tot te afli prin preajma. E vorba de Castele din Valtice si Lednice si frumoasele gradini amenajate in jurul lor, aflate la aprox. 50 km de Brno.

Prima plimbare am facut-o la Valtice unde am vizitat apartamentele castelului si gradinile sale. Povestea lui incepe de la achizitionarea zonei de catre ducele de Lichtenstein, care a ales sa-si stabileasca aici resedinta, iar celalalt castel (Lednice), aflat la vreo 8 km sa fie doar casa de vacanta. Detalii tehnice: castelul se poate vizita doar cu ghid, tururile incep cu ora 10 si pana la 18; ghidul este doar in limba ceha, dar primiti material tiparit in engleza, franceza sau germana. Exista un singur tur, iar pretul biletului este 160 coroane adulti; 110 copiii (de la 6 ani) sau 430 coroane bilet de familie; de asemenea sunt reduceri si pentru seniori (peste 65 ani- 110 coroane); exista parcare pentru masini chiar in fata castelului-20 coroane/ora (cred); se poate ajunge si cu bicicleta in zona fiind amenajate foarte multe trasee de bicicleta.

Vizitand castelul am descoperit colectii de tablouri, portelanuri si mobilier bine pastrate si povesti interesante despre cei carora le-au apartinut. Mi-a placut atmosfera linistita si lipsa aglomeratiei specifice obiectivelor foarte vizitate, aici erau doar cehi, majoritatea cu copii, probabil si pentru ca se putea sta la aer in gradinile din spatele castelului. Gradinile le-am admirat si noi, dupa care am pornit spre celalalt castel-Lednice, mai mare si mai bine intretinut, acesta bucurandu-se si de mai multi vizitatori.

De la intrarea in zona am observat cat de pline erau parcarile, dar am gasit locuri pentru ca erau bine organizati si te directionau spre zona cu locuri libere. Pretul era rezonabil, se taxa pe toata ziua nu pe ora. Din parcare am ajuns repede la portile, am mers la casa de bilete, am ales turul dorit si am inceput „explorarea”. Sunt mai multe variante afisate la la intrare, iar personalul de la bilete va ofera informatii suplimentare (orele la care incep tururile, locul de unde se porneste, ce contine fiecare tur). Noi am ales turul cu vizitarea parterului care cuprindea sali cu trofee de vanatoare, sala de dans, biblioteca- aici se afla „piesa de rezistenta”a castelului- scara din lemn masiv sculptata dintr-o singura bucata, care arata minunat si alte incaperi in care-si perteceau vremea proprietarii si oaspetii lor. Ne-a placut tot ce am vazut: tapiserii, mobilier, piese orientale, tablouri, candelabrul urias din holul de la intrare si alte minunatii ce denota eleganta si bun gust.

In afara de castel pe uriasul domeniu se pot vizita si alte obiective raspandite prin gradina imensa ce porneste de la poarta sa si acopera hectare intregi de teren: serele aflate chiar langa palat; minaretul oriental la care se poate ajunge inconjurand lacul pe aleile amenajate si marcate pentru a nu te rataci, grota, ruinele, etc. Pentru acestea se platesc separat bilete in functie de ce alegi sa vezi. Am fi vrut sa vedem mai mult, dar pentru ca gradinile ne-au „furat” mult timp am ajuns doar la Minaret de unde am admirat intregul domeniul si am ramas fara cuvinte. Asa ca in loc de vorbe vor fi fotografii.

In concluzie un asfel de loc iti poate ocupa o zi intreaga fara sa obosesti sau sa te plictisesti- exista terase si locuri de luat masa, zone de relaxare, posibilitatea de a te plimba cu vaporasul pe lacul amenajat si bineinteles locuri de vizitat dupa pofta inimii.

Trimis de Gabi Georgeta in 17.07.16 16:28:12
Validat / Publicat: 17.07.16 17:34:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CEHIA. A mai fost în/la: Praga

VIZUALIZĂRI: 4735 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Gabi Georgeta); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P11 Castelul si gradinile vazute din turnul Minaretului

mishu [17.07.16 21:29:09] »

O destinatie foarte placuta si niste poze minunate. Felicitari, votat cu placere.

traian.leuca † [18.07.16 07:51:03] »

Am citit cu plăcere descrierea castelului Lednice, pe care l-am vizitat şi eu la sfârşitul lunii iunie. Sper să găsesc timpul necesar să-l descriu şi eu într-un articol.

Gabi Georgeta [18.07.16 12:10:20] »

@mishu - multumesc frumos pentru aprecierile dvs.

maryka [18.07.16 17:58:55] »

Foarte frumoasă destinație, articol și niște poze superbe. Felicitări!

Gabi Georgeta [19.07.16 12:18:06] »

@maryka - multumesc, daca ajungeti pe acolo veti vedea ca realitea intrece orice fotografie.

traian.leuca † [19.07.16 13:09:16] »

@Gabi Georgeta - Ieri am votat pozele şi am uitat să votez reviewul. Acum am observat şi cum "tot raul e spre bine", am nimerit votul cu superbonus!

Felicitări pentru articol şi destinaţia aleasă!

Gabi Georgeta [19.07.16 13:14:46] »

@traian. leuca - multumesc frumos, mi-au placut locurile si am dorit sa afle si ceilalti despre ele si de aceea am scris cateva ganduri. Voturile conteaza mult mai putin, bucuria de a oferi informatii utile cum fac toti din aceasta comunitate este cu mult mai mare.

traian.leuca † [19.07.16 14:10:01] »

@Gabi Georgeta - În sud-estul Cehiei sunt foarte multe locuri interesante de vizitat, oraşe mai mici sau mai mari, aproape în toate găseşti o zonă a oraşului vechi, biserici (catedrale) impunătoare, monumente ale ciumei şi castele.

Pe lângă Lednice mi-au plăcut tare mult Cesky Krumlov, Hubloka, Konopiste, Kutna Hora, Podebrady, Litomysl şi Mikulov.

Din păcate timpul (şi bugetul meu de pensionar ) nu mi-au permis să vizitez toate locurile pe care le bifasem înainte de plecarea în vacanţă ("socoteala de acasă... ") şi unele obiective din interior.

Cred (şi sper) ca în viitorul apropiat să mai ajung în această zonă frumoasă şi interesantă a Cehiei.

Gabi Georgeta [19.07.16 14:42:54] »

@traian. leuca - aveti mare dreptate si as fi vrut sa avem mai mult timp si un buget cat mai maaare.

Gabi Georgeta, maryka, mishu
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Brno şi împrejurimile: