ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2016
single

Hotel Fuchsen in Kirchheim unter Teck

Adresa

Str. Untere Steinstrasse 16, D-73230, Kirchheim, Landul Baden-Wuerttemberg

Distante si durate de deplasare

De la Hauptbahnhof (gara principala). Cu autombilul se recomanda varianta via A8. Se parcurg cei 35 km in maxim 45 minute. Cu mijloacele de transport in comun puteti apela la Regional Bahn (RB) sau la S1 pana la statia Kirchheim (T) si de acolo 3 statii cu autobuzul 144 pana langa hotel. Dureaza circa 1 ora. Daca ajungeti seara tarziu, cum am facut eu pentru ca am fost mai intai sa vziitez Fernsehturm (turnul televiziunii) din Stuttgart, nu va mai circula autobuzul si aveti de facut cateva vreo doua mii de pasi.

De la aeroport. Pe sosea cei 25 km se parcurg in circa 20 minute, alegeti tot varianta via A8. Nu exista varianta sub o ora si jumatate cu mijloacele de transport.

Descrierea hotelului

Hotelul Fuchsen ne intampina pe sigla lui cu o vulpe, Fuchs inseamna in germana vulpe. La ora tarzie in noapte cand am ajuns la hotel (pe la orele 23), luminau cele 4 stele care reprezinta categoria hotelului unde urma sa fiu cazat pentru 3 nopti. Hotelul este deopotriva adecvat pentru scopuri de business, cat si private.

Hotelul are o capacitate de 80 camere dispuse pe 3 etaje. La parter este receptia, restaurantul Kueblers, barul si sauna.

Obiective

In apropiere se poate vizita centrul si zona pietonala din oraselul Kirchheim am Teck, cu multe barulete si restaurante, dar si castelul orasului. Daca privim si in imprejurimi ne putem indrepta spre castelul Hohenneuffen sau spre Stuttgart, despre care am postat mai multe articole vezi impresii.

Servicii

La sosire am fost intampinat de o receptionera, care mi-a spus ca am avut noroc ca am gasit-o la post, pentru ca se pregatea de plecare, asta pentru ca peste noapte nu se asigura serviciul de receptie, abordare intalnita la mai multe hoteluri de familie din Germania. Amabila, mi-a prezentat informatiile necesare si mi-a inmanat cheia camerei, cheie obisnuita, clasica. Tot receptionera era cea care acoperea serviciile de la barul unitatii. Astfel in seara cand am vizionat in hotel prima semifinala a Campionatului European de fotbal dintre Portugalia si Tara Galilor, am savurat berea la draft servita aici, iar din partea casei am primit alune si crantanele. Intrucat la plecare urma sa parasesc hotelul la orele 5:30, in afara orelor de program ale receptiei, am fost instruit unde sa las cheia si pe ce cale se poate iesi din hotel la acea ora, intrarea principala fiind inchisa. Am platit cu o seara inainte cu cardul, am primit factura.

Parcarea hotelului este deosebit de spatioasa si aerisita. Si bineinteles amenajata corespunzator.

Restaurantul Kueblers are si o gradina unde in zilele placute de vara, precum cele in care am fost gazduit aici, se poate servi la racoare un pahar de ce vreti Dumneavoastra si cat timp bucataria este deschisa se poate servi si masa, meniurile acoperind bucataria internationala clasica.

Micul dejun este oferit in regim bufet in cateva saloane special destinate, cu iesire in gradina, atunci cand vremea permite. Variat si gustos.

Pe casa scarii sunt perii electrice pentru incaltaminte.

Camera

Camera mea situata la etajul al doilea a fost spatioasa, mochetata, avea un pat matrimonial, era curata. In camera pe o perioada definita (48 ore in 2,5 zile de cazare) am beneficiat de wi-fi gratuit. Calitatea semnalului medie spre modesta.

Spatiu generos era atat in dormitorul propriu-zis cat si in camera de baie. Mobilierul din camera, placajul ceramic din baie aratau impecabil. Nu am avut balcon. Patul a fost comod, chiar daca nu si foarte lat. Minibarul era completat zilnic. Curatenia se facea zilnic. Exista un sistem central de activare a iluminatului in camera.

Baia foarte ok cu toate accesoriile necesare, cu cada, dus modern. Apa venea cu presiune peste medie, ceea ce mi-a placut mult, asigurand simultan cu dusarea un masaj revigorant. Un amanunt ciudat si nemaintalnit de mine, partea din spate a cazii era inclinata mai mult decat obisnuit, ceea ce prezinta pericol de alunecare dupa dus.

Camera linistita si cocheta. Desi simpla, avea 2 scaune decorative, o masuta pitica cu geam din sticla, un birou, 2 noptiere, mai multe veioze. Un mare plus dupa gustul meu: lumina foarte buna.

Recomand.

Trimis de Dan&Ema in 15.07.16 20:07:23
Validat / Publicat: 15.07.16 20:58:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 1602 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P17 sala de mic dejun
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 119.00 EUR pe cameră

[15.07.16 20:57:06]

Bună, completă recomandarea

Mutat în rubrica "Fuchsen Hotel [Kirchheim unter Teck], STUTTGART" (nou-creată pe sait)

Dan&EmaAUTOR REVIEW
    [16.07.16 14:46:31]