SUS

JUL-2016
+ COPII: 2 -- varsta: 11-17

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

Cernauti, oras superb

M-am hotarat sa relatez cateva impresii in urma vizitei ce am facut-o cu familia in luna iulie 2016 in orasul Cernauti, urmare a faptului ca inainte de a pleca am vizitat acest site si am obtinut informatii utile iar acum vin cu, completari.

Astfel, cazarea am facut-o prin booking la hotelul Turist Cernauti, hotel pozitionat relativ in centru si am platit o camera cu 50 lei/noapte.

Preturi:

- motorina si benzina in jur de 3,5 lei/litru,

- tigari de la 3 la 5 lei, de ex Kent 4 lei, o bere cam 3 lei,

- o calatorie cu autobuzul 0,3 lei sai 0,5 lei, cu precizarea ca moneda lor nationala este grivna iar paritatea este 27 grivne 1 euro, 24 grivne un dolar sau 5,5 grivne un leu, casele de schimb valutar fiind dese si ok insa nu prea schimbau lei.

Alte informatii utile: nu s-a pus problema de insecuritate, noi simtindu-ne foarte bine, nu am avut probleme la granita, traseu sau in oras, concluzia nu deranjezi pe nimeni, nici ei nu te deranjeaza.

Cernautiul ca atare este un oras extraordinar, insa am avut nevoie de un ghid pe care l-au reomandat personalul de la Institutul Cultural Roman, institut pozitionat in centru pe strada Olga Kobyleanska.

In rest e recomandat sa va faceti temele de pe internet cu privire la istoria Cernautiului.

va urez un sejur placut!

Impresii încărcate de cosmin1975 in 15.07.2016 19:15:05

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 15.07.16 / 20:07:03

VIZUALIZARI: 1646

Nu a fost singura vizită/vacanţa în UCRAINA. A mai fost în/la: cernauti

Alte destinații turistice prin care a fost: bulgaria, grecia, italia, franta, malta, cipru, belgia, olanda, spania, anglia, cehia, germania, ungaria, austria

Notează ca FAVORIT[ ce înseamnă? ] - ales ca "favorit" de 1 useri
NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (cosmin1975); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  4500 PMA (din 10 voturi) nota2

[15.07.16 20:06:43]

@cosmin1975: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 21&ridAnt=70358

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

==

Mutat, la reorganizare, în rubrica "Descoperă Cernăuțiul și împrejurimile sale, CERNAUTI" (deja existentă pe sait)

- iulianic
[17.07.16 10:34:16]

@cosmin1975 - În primul rând, bine ai venit printre noi! Nădăjduim că și în viitor ne vei povesti despre călătoriile tale.

Despre Cernăuți, vechiul oraș românesc pe care tocmai l-ai vizitat, aș fi dorit mai multe amănunte și mai ales poze care spun atât de multe. Nu am fost încă în Cernăuți, dar tare nu-mi dă pace gândul de a ajunge într-o bună zi și acolo. Visez la o călătorie în care să descopăr cetățile și mănăstirile ctitorite de Ștefan cel Mare în vechile granițe ale Moldovei.

- Lutyk
[19.08.16 12:59:47]

As dori mai multe detalii despre trecerea frontierei. Urmeaza sa ma trec pentru o zi granita la Iordăneşti, regiunea Cernăuţi, la nişte rude şi am auzit o grămadă de poveşti: că trebuie să ai 400€ de persoană (noi suntem 2 adulti si un copil de 10 ani), că trebuie asigurare medicală şi să dovedeşti ca ai făcut vaccin anti-polio. De asemenea am înteles ca ar trebui completate niste declaratii vamale pentru maşina personală şi bunurile aflate în ea. Sunt doar în ucraineană?

Tot pe net lumea spune ca trebuie sa "ungi" fiecare vames ucrainean si sunt 4-5.

- cosmin1975
[19.08.16 17:57:59]

@Lutyk - toate sunt legende. Noi suntem din Alexandria si am ajuns intamplator in Ucraina, dar nu a fost nicio problema din cele enumerate de tine. o sa va lamuriti.