ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.07.2016
ÎNSCRIS: 24.01.10
JUL-2016

Placut si relaxant

Va spuneam in prima parte a impresiilor despre Lefkada ca anul acesta am avut cateva dificultati in ceea ce priveste gasirea unei cazari pe insula. Am solicitat pret catorva agentii si cand sa dam avansul aflam ca de fapt pretul e altul, mai mare. Asa ca am intrat si pe booking.com unde am gasit o oferta speciala si imediat am facut rezervarea. Deci anul acesta pentru Lefkada am avut noroc cu booking com dar asta nu ramane o regula, intre timp am vazut ca si agentiile au mai avut oferte speciale si au aplicat unele discounturi.

Se stie deja ca preturile de cazare depind mult de perioada, de exemplu in lunile mai, iunie sau septembrie preturile sunt mai mici. Nu la fel stau lucrurile in lunile de varf- iulie sau august cand preturile sunt cele mai mari si nici cazari nu prea se mai se gasesc. Deci ideea cea mai importanta ramane aceea ca sa va faceti din timp rezervare mai ales pentru iulie sau august, rezervand din vreme din ianuarie chiar, februarie sau cel tarziu martie, aveti toate sansele sa prindeti reduceri considerabile la tarife.

Recunosc ca anul acesta m-am decis tarziu sa merg in Lefkada, era inceputul lunii mai deja si am gasit greu cazare. Am cautat de la inceput un pret cat mai acesibil si fiindca avem si 2 adolescenti in familie, am dorit ca hotelul sa aiba si piscina, pentru ca stiam ca se vor bucura. Dar asta nu este neaparat o necesitate, sunt hoteluri dragute si fara piscina. Si cel mai mult am dorit sa gasesc o cazare in Nidri sau macar f. aproape si pana la urma am gasit.

Perigiali este o localitate pitoreasca dar micuta, fara plaja, fara cluburi, magazine, nu ai nimic ce sa faci seara, daca nu ar fi Nidri aproape ai muri de plictiseala. Deci singurul ei mare avantaj ramane acela ca se afla foarte aproape de Nidri, la doar 2 km. Si mai are un avantaj, cum dealtfel au cam toate localitatile de pe partea estica, acela ca intreaga zona este deosebit de pitoreasca, in spatele localitatilor sunt niste munti frumosi, efectiv te simti ca intr-o statiune la munte. Asa este asezat si hotelul la care ne-am cazat noi, simti ca esti si la mare si la munte in acelasi timp.

Munti inalti sunt si in spatele hotelului dar si in fata, in departare, unde se vad niste munti superbi,iar cand ai si cateva insule alaturi, marea albastra si barci albe care se plimba incet, spectacolul este unul deosebit.

Cele mai multe locuinte de pe insula sunt situate pe versantii abrupti ai muntilor, tocmai de aceea ai senzatia ca acele case sunt ,,agatate’’ cu ceva de stanci. Am privit niste case pe unde am ajuns. Fiecare localnic si-a facut un drum de acces in curte ca sa poata intra cu masina. Nu am vazut vreun drum drept, adica la orizontala, dimpotriva, fiecare drum de acces este de fapt o panta abrupta. Si asa este si la hotel, din soseaua principala drumul spre parcarea hotelului este abrupt si este dificila atat urcarea cat si coborarea. Am observat ceva interesant la casele din Perigiali : nu au cablu TV, fiecare casa are antena proprie sus pe acoperis, nu din aceea parabolica ci din aceea cu elementi cum aveau bunicii nostri pe casa, stiti la ce ma refer.

In Perigiali am gasit acest hotel Poseidonio A pentru care am citit impresiile scrise pe AFA, am studiat hotelul, am vazut pozele si pentru pretul gasit ne-am decis ca acesta sa fie locul de cazare.

Pretul cazarii noastre

Noi fiind 4 adulti, am gasit pe booking.com o promotie (care apare si acum dealtfel) si ne-am rezervat camera pentru perioada 28 iunie-6 iulie 2016, o camera cvadrupla, iar pentru cele 8 nopti de cazare cu mic dejun inclus am platit 513 E, pret total care a inclus si toate taxele de statiune si aerul conditionat. Insa pentru luna august sa stiti ca nu acesta este pretul, el fiind mai mare, peste 800 E, pretul crescand chiar din perioada imediat urmatoare, dupa 8 iulie.

Dupa ce am facut rezervarea care a trebuit garantata cu cardul, a trebuit sa le trimitem proprietarilor un mic avans de 155 E pana la o data stabilita, o luna inainte de cazare adica 28 mai, ca sa nu pierdem camera. Cea mai ieftina metoda s-a dovedit a fi posta romana care au niste formulare tip Euro-Giro pe care le completezi cu datele destinatarului : trebuie sa stiti nr. cont Iban, numele complet si adresa bancii unde trimiteti banii, numele complet al destinatarului. Taxa postala a fost de 22 Ron in comparatie cu banca unde ni s-au cerut 20 E pt. tranzactie.

Asadar dupa ce am trimis banii (euro) prin posta, le-am trimis proprietarilor hotelului un mail in care am atasat chitanta doveditoare a platii si apoi am tinut legatura cu ei pana ce ne-au confirmat plata. Si asta nu fiindca ne-ar fi cerut-o ei ci asa am decis noi ca e mai bine. Inainte insa de a ne confirma ei plata, rezervarea fiind facuta prin booking.com am fost sunati de cei de la booking si asigurati ca totul este in regula.

Sa stiti ca am intalnit aici niste gazde foarte dragute, amabile, mereu cu zambetul pe buze, ospitaliere, vorbeam zilnic cu ei, ne intrebau daca totul este in regula apoi le spuneam pe unde ne-am plimbat, ce am mai vazut.

Descriere si detalii :

Hotelul Poseidonio A este un hotel de 3 stele, chiar daca pe booking.com apare doar cu 2. Este format din 2 corpuri de cladire, cel de culoare galbena este corpul A in care am fost noi cazati si mai exista o cladire de culoare rosie care este inchisa acum.

Sincera sa fiu va spun acum ca numai noi si inca 6 femei, pensionare, plus o familie de greci am fost cazati in toata cladirea, chiar nu inteleg de ce atat de putina lume si mai ales nu inteleg de ce un corp intreg de cladire este inchis. Stiu multi prieteni care cauta cazare acum in Lefkada si nu gasesc. Intre timp doamnele au plecat acasa cu autocarul si noi am ramas cam singurei.

Hotelul are cateva etaje de aceea este prevazut si cu lift. . Chiar daca nu are restaurant totusi micul dejun se poate lua intr-o sala in care este si receptia. Citisem pe internet ca se poate lua si cina la hotel dar nu este asa. Acasa eram linistita ca problema cinei este rezolvata contra cost, binenteles, dar sa stiti ca nu si pana la urma ne-am descurcat pe cont propriu cu pranzul si cina.

Micul dejun se serveste dimineata intre orele 8-10. El este foarte simplu, poate chiar cel mai simplu mic dejun de pana acum din Grecia, dar chiar si asa nu am murit de foame si ne-am descurcat. In cele 9 zile am avut exact acelasi mic dejun tip bufet care a fost format din : un fel de sunca, un fel de telemea, unul de cascaval, rosii, castraveti, cereale, gemuri, lapte, unt, miere, cafea, ceai, felii de piersica, un fel de iaurt si oua doar fierte tari, fara ochiuri sau alt preparat. Mai erau niste cornulete care se serveau calde si cam atat. Nu puteai praji paine.

Sunt realista ca daca doream poate alte mancaruri, eventual caviar, fructe de mare, trebuia sa scot bani grei din buzunar, insula avand si hoteluri de 4 sau chiar 5 stele, asa ca m-am multumit cu ce am avut.

Camera noastra a fost una cvadrupla, cu un pat matrimonial si 2 paturi single. A fost o camera curata, destul de spatioasa, cu peretii curati semn ca au fost proaspat zugraviti. Am avut o toaleta cu oglinda si sertare, intr-unul din sertare am avut un uscator de par intr-o punga, deci nu din acela profesional. Pe acesta nu l-am folosit, era atat de cald ca ne uscam la par imediat. Fiecare pat avea noptiera lui. In camera mai este un dulap destul de simplu, am mai avut un frigider din acela mic, era curat inauntrul lui si a mers f. bine. Mai este un TV LCD micut si fixat pe perete si am avut aer conditionat. Deci per ansamblu am avut doar strictul necesar dar nici nu am fi dorit mai mult. Apa calda si rece am avut tot impul, fara probleme. In legatura cu aerul conditionat, daca faceti rezervare intresati-va dinainte daca pentru acesta se plateste separat sau nu si ce taxe mai sunt de platit.

Am primit camera nr. 107, prima pe stanga imediat dupa receptie. Este o camera cu vedere la mare situata la etajul 1. A fost si norocul nostru sa fim cazati la etajul 1 fiindca cei cazati la parter nu se pot bucura de mare, nu au cum sa o vada.

Din camera se iese intr-un balcon incapator prevazut cu uscator de rufe, masa si 4 scaune. Spre camera sunt si zavoare, poti face umbra cand doresti. Nu exista plasa de tantari. Din balcon se vede curtea cu piscina, gradina si in zare se vad muntii, marea si cele cateva insule din apropierea portului din Nidri.

Baia a fost si ea destul de mare, prevazuta cu cada si perdea, a fost curata si ea, fara mirosuri suspecte. Cand aprindeam lumina la baie, pornea si un ventilator care elimina aburii.

Si totusi au fost 2 aspecte care ne-au deranjat putin si anume a) prezenta mustelor si a tantarilor noaptea. Cand am primit camera am primit-o cu tot cu pastile si aparat de tantari din acela de pus in priza, semn ca gazdele cunosteau problema. Iar muste, chiar nu stiu de unde veneau atat de multe dar in camera mereu am avut muste. b) a doua problema am avut-o cu luarea gunoiului din baie de catre femeia de servici. Daca ramanea cineva in camera, femeia nu mai intra deloc toata ziua pe motiv ca nu vrea sa deranjeze, asa cum ne-a spus chiar ea. De aceea s-a intamplat de 2 ori sa cautam femeia si sa o chemam sa ia gunoiul din baie. Dar cand plecam cu totii din camera si nu ramanea nimeni, femeia intra si facea curat, astfel ca la intoarcerea noastra totul era curat, asternuturile aranjate frumos, era ordine si curatenie.

In legatura cu internetul, hotelul are WI-FI gratuit, parola o primiti de la receptie, nu am avut probleme cu internetul.

Curtea hotelului este destul de micuta dar chiar si asa incap in parcare cam 5--6 masini. De la sosea se urca o panta destul de mare pana sus in curte.

In curte mai exista si o piscina cu apa curata, apa se curata zilnic. De piscina ne-am bucurat de cateva ori, mai ales ca pana la ora 8 seara puteam sa stam la piscina. Langa ea sunt cateva sezlonguri si 2 umbrele cu care poti sa iti faci umbra cum doresti. Intr-un capat al piscinei apa atinge 3m, iar pentru copiii mici sa stiti ca nu exista piscina delimitata.

In spatele piscinei exista o mica gradina, un mic colt de paradis, cu multe flori, in special Bougainvillea, un bananier, un brad inalt si multa iarba.

De la hotel sunt 100 m pana la mare, se coboara usor, se traverseaza soseaua si se ajunge intr-un mic port pescaresc in care sunt barcute si cativa pescari ce asteptau sa le surada norocul. La unii chiar le-a suras si am vazut o micuta caracatita prinsa dar si cativa pesti tipura.

Va spuneam ca nu exista plaja in Perigiali in zona hotelului nostru dar sa stiti ca intre Nidri si Perigiali, in fata apartamentelor Dimosthenis exista o plaja, e drept ca e mica, dar exista.

Din Perigiali sunt doar 2 km pana in Nidri-statiunea cea mai animata, cea mai frumoasa, inima insulei. Multi turisti merg pe jos de la hotel pana acolo, seara cred ca e placuta o astfel de plimbare. Cei mai multi turisti care merg pe jos sunt cei care ajung in Lefkada cu autocarul si deci nu au alte posibilitati decat de a se multumi si cu aceasta plaja sau cu cea din Nidri, binenteles, daca nu iau in calcul inchirierea unei masini pe insula. Dar daca vii in Lefkada, chiar ai venit degeaba daca nu vezi cele 5 plaje care odata ce le-ai vazut, nu le vei uita niciodata : Milos, Kathisma, Egremni, Porto Katsiki si Agiofili. Ca o exceptie, datorita cutremurului din anul 2015, la Egremni se ajunge acum doar de pe mare intr-una din croazierele din portul Nidri. Pe toata insula plaje sunt mult mai multe dar acestea raman cele mai frumoase si pe acestea am reusit sa le vad si eu.

Iar in privinta hotelului, noi nu am fost niciodata in concediu ca sa analizam camera si am cautat mereu sa ne simtim cat mai bine, sa ne relaxam, sa acceptam conditiile care sunt astfel incat sa nu ne stricam vacanta. Pentru pretul dat si conditiile oferite, totul a fost bine si am fost multumiti.

Si pana la urma, ca o concluzie, recomand acest hotel ca o varianta de cazare si ca o alternativa la Nidri. Noi ne-am simtit bine la acest hotel, ne-am relaxat.

Si in ultima dimineata dinaintea plecarii, am coborat inca odata in micutul port din Perigiali sa fotografiez un ultim rasarit de soare in insula Lefkada, rasarit pe care vi-l daruiesc acum voua tuturor, ca o speranta si o dorinta de a merge in Lefkada.

Faceti o vacanta in Lefkada, merita!

Vacante cat mai frumoase va doresc!

Trimis de adryana in 15.07.16 18:59:25
Validat / Publicat: 15.07.16 20:44:29
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5562 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 micul port din Perigiali

Ioan Raita
[15.07.16 23:49:43]

În iunie 2014, am locuit la hotel Poseidonio B. Ne-am împrietenit atunci cu o doamnă mai în vârstă, care administra hotelul Poseidonio A. Mai este acolo? Cred căera rudă sau făcea parte dintre cei care erau propritarii hotelului. Ambele hoteluri sunt foarte bune au o poziție excelentă ca amplasare având toate camerele cu vedere la marea de care le desparte doar drumul către Nydri. Este foarte frumos acolo. Mi-ați produs amintiri plăcute.

[16.07.16 07:08:25]

@Ioan Raita -si noua ne-a placut pozitionarea hotelului, avem deci amintiri comune. Pe doamna in varsta nu am vazut-o deloc, decat un domn la vreo 45 ani cu parul grizonat si sotia acestuia, cred, o doamna cu parul cret si tunsa drept. Cu ei am vorbit si doar ei au stat mereu la receptie. Corpul B cel rosu in care ati stat este inchis acum, probabil din motive financiare, nu stiu care este situatia, dar nu erau multi turisti cazati acum la ei in corpul A cel galben. A fost frumos, si noua ne-a placut, am avut liniste si ne raman amintiri frumoase de la acest hotel.

Karina2016
[30.07.16 10:02:16]

@adryana - cred ca te referi la hotelul Posidonio corp A. Eu am stat acum 3 saptamani la hotel Posidonio corp B si am fost total dezamagita. Camere mobilate de pe timpul lui Pazvante dar nu asta era asa mare inconvenient ci faptul ca erau mizerabile... nu se facuse curatenie dupa cei care tocmai plecasera, doar prosoapele erau curate. Pe tot parcursul sejurului nu s-au schimbat prosoapele (de lenjerie nu mai zic as fi prea pretentioasa) iar gunoiul l-au luat cu o zi inainte de plecare. Camera mirosea puternic a mucegai. Nu am avut frigider in camera si nici televizor la solicitarea mea pt. frigider mi-au spus sa astept sa-l repare si daca nu-mi convine pot sa plec (doamna de la receptie foarte agresiva verbal). Deci cazarea a fost execrabila noroc ca insula este superba si am cumparat toate croazierele si excursiile.

[30.07.16 11:40:39]

@Karina2016 -

Eu am stat acum 3 saptamani la hotel Posidonio corp B

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

[30.07.16 22:26:58]

@Karina2016 - buna, acum am vazut ecoul tau. La descriere si detalii am specificat clar in ce corp de cladire am stat noi. Oricum ma surprinde foarte tare faptul ca ati fost cazati in corpul de culoare rosie, (B) care noi l-am vazut inchis. Era praf peste tot, se vedea ca nu a mai fost curatat acolo si intretinut. Cum ati fost cazati acolo? eu nu am vazut pe nimeni stand acolo. toti turistii si ei f. putini la numar erau cazati doar in cladirea galbena, corpul A. Eram cu totii maxim 10 turisti in perioada 28 iunie-6 iulie 2016.

Ioan Raita
[30.07.16 23:24:30]

Poseidonoio este un hotel cu două corpuri de clădiri, Poseidonio B la nord, sau spre Lefkada Town și Poseidonio A spre sud, adică spre orașul Nydri. Nu le mai știu culorile pentru că am fost acolo în 2014. Am locuit la camera 301, la Poseidonio B. Camera este la ultimul etaj, la capătul dinspre Poseidonio A. A fost excepțional. Camera oferea o panoramă extraordinară a insulelor de pe coasta de est a Lefkadei între care și celebra Scorpios, fosta proprietate a lui Onassis. Pe acoperișul Hotelului era o terasă cu un bar al cărui program începea după ora 21.00, iar la recepție era fiica administratorului hotelului care era studentă și în vacanță lucra. Din discuțiile cu ea, lucra nu pentru a se întreține ci pentru a învăța, pentru că se ăregătea pentru management în turism. Era o grecoaică foarte drăguță și în ceia ce privește aspectul fizic, cât și în relațiile cu noi turiștii, răspunzând la solicitările noastre. Probabil că administratorii celor două hoteluri nu mai sunt cei din 2014. Atunci, hotel Poseidonio A era neocupat.

[01.08.16 11:40:16]

@Ioan Raita - da, voi ati stat in corpul B, cel rosu, de care se vorbeste mai sus si care este inchis acum. De atunci de cand ati fost voi dar si colega noastra @maryka se pare ca situatia s-a inrautatit si e pacat daca mergi in concediu sa fii cazat in asa conditii, fara frigider si tv in camera, in paturi murdare si pereti asemenea. La noi in corpul A, cel galben, camera a fost curata si se vedea ca este proaspat zugravita, era curat peste tot si am avut si in camera strictul necesar dar tot ce ne-a trebuit.

Karina2016
[02.08.16 00:58:28]

@Ioan Raita - chiar nu-mi dau seama ce s-a intamplat... au vandut afacerea, au inchiriat... deci tot hotelul (corpul B) era administrat daca se poate spune, de o doamna cam la 48-50 de ani (receptionera) doua fete tinerele care faceau "curatenie" si pregateau micul dejun si un cavaler cam la 25-28 ani care venea la ora 16 cand pleca doamna receptioner si statea pana a doua zi dimineata; cateodata mai pleca si mai devreme ne lasa singurei pe "tarla" asta era tot "staff-ul".

adryana, Ioan Raita, Karina2016
Alte impresii din această RUBRICĂPoseidonio Hotel [Perigiali]: