ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2016
JUL-2016
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 9

Din nou Vourvourou, din nou hotel Rema

Salutare tuturor,

Iarasi vara, soare, concediu, asadar din nou posibilitatea de a alege din numeroasele destinatii de vacanta din atragatoarea Grecie, deoarece si in acest an am hotarat ca destinatia noastra de vacanta sa fie tot in frumoasa Elada. Petrecand concediul de anul trecut pe bratul Kassandra (Kryopigi, hotel Alkion vezi impresii) si nefiind impresionati peste masura de peisajele de aici (peisajele, nu plajele, si aici ma refer la partea estica), am hotarat sa ne intoarcem pe bratul Sithonia pentru a explora alte locuri care sa ne ofere relaxarea pe care o cautam dupa un an de munca. Am hotarat asadar, avand in vedere si oferta pe care o primisem prin intermediul unei agentii de voiaj, oferta mai buna decat direct la hotel, sa ne intoarcem la Hotel Rema in Vourvourou, locul in care mai fusesem acum trei ani.

De data aceasta am rezervat o camera cu trei paturi: unul matrimonial si unul single aflate in dotarea standard + un pat pliant suplimentar cu scopul de a avea toti loc de dormit fara sa ne inghesuim avand in vedere varsta copiilor.

Camera, repartizata la parter, arata bine la prima vedere, mobilier acceptabil, o parte a acestuia fiind mai nou (paturile, biroul noptierele), o parte (dulapul) fiind trecut bine de prima tinerete evident fiind din alta nuanta! Hotelul este astfel conceput avand un hol lung, deoparte si de alta fiind dispuse camerele (12-12), dispunerea fiind la fel atat la parter cat si la etaj! In camera exista aer conditionat care functioneaza pe baza inchiderii unui circuit cu ajutorul cartelei de la cheie precum si inchiderii unui circuit in momentul in care usa balconului este inchisa. Asadar ambele conditii trebuiesc indeplinite. Marele avantaj il reprezinta deasemenea frigiderul care nu este deloc mic, nefiind insa populat cu niciun produs, dar care ne-a deservit pe durata intregului sejur avand in vedere ca am avut regim de masa doar cu mic dejun! De asemenea un aspect pozitiv, balconul camerei, la fel foarte mare, insa aici cu doua inconveniente: nu avea plasa de tantari si prin urmare am avut de a face cu micutele insecte ce se strecurau in camera, iar al doilea aspect negativ era legat de soarele care batea direct in balcon (daca ai camera repartizata pe partea dreapta cum se intra de la receptie) incepand cu orele 15.00 asadar cand e mai cald. Aici se impunea cate un parasolar retractabil dupa modelul camerelor de la etaj! Balconul detinea o masuta cu trei scaune din plastic precum si uscator de rufe!

Baia, dotata cu sapun, gel de dus si sampon pentru trei persoane arata foarte bine, cred ca a fost renovata de curand. Prosoape de corp si fata deasemenea pt trei persoane + prosop de picioare! Zilnic se face curatenie, inclusiv spalat pe jos (fiind gresie peste tot), si se schimba prosoapele daca pe usa se plaseaza flyer-ul aferent. Deasemenea si lenjeria se schimba cam odata la trei zile!

Un alt aspect pozitiv al locatiei il reprezinta parcarea, suficienta si in mare parte protejata de soare cu o plasa speciala. Am avut tot timpul loc liber pe parcursul celor 10 zile. Deasemenea un alt punct forte este piscina cu apa sarata, foarte curata si bine intretinuta. Exista si un loc de joaca de pentru copii pana in 5 ani, si deasemenea un spatiu outdoor cu aparate de fitness.

Hotelul dispune si de un restaurant, unde noi am servit micul dejun, avandu-l inclus. Cat despre micul dejun, nu s-a schimbat nimic fata de acum trei ani! In schimp, s-a schimbat modul de servire in sensul ca exista o oferta mai bogata (nu foarte) din care se putea alege pe parcursul zilei (am atasat pozele cu meniul pe care de altfel l-am primit si in camera) spre deosebire de acum trei ani cand se servea doar cina, putandu-se alege din doar doua variante iar varianta aleasa trebuia mentionata pana la orele 17.00.

Si acum si partile mai putin placute: in camera am avut paianjeni, da ati citit bine paianjeni prin colturile camerei si nu numai. Am solicitat curatarea lor, insa ori nu i-au vazut pe toti, ori... ideea e ca a trebuit sa scapam noi de ei, mai ales ca ne-am trezit cu ei si pe noptiere si pe capataiul de pat! Asadar un important aspect negativ. Celalalt aspect negativ este legat de linistea din hotel, fiind cu predilectie cautat de familii cu copii, va imaginati ce era acolo in conditiile in care hotelul era aproape plin, iar izolatia era foarte proasta, si nu la nivel de pereti (fiind din BCA sau ceva de genul acesta dupa sunet :) ) ci la nivelul usii de la intrare care era din placaj celular si era ridicata fata de sol cu approx. 2 cm, precum si la nivelul usii de la balcon! Bineinteles ca zgomotul produs de copii reflecta si bun simtul parintilor, si aici nu vorbesc despre bebelusi/sugari, ci de copii de la 3 ani in sus care erau lasasti sa se joace practic pe hol, la ore de liniste. Asta este, noi fiind obisnuiti cu copiii nu a fost un foarte mare inconvenient, insa a fost neplacut! Nu mai vorbesc de trantit usile, intr-o veselie, aici vina fiind intru totul a adultilor. De mentionat faptul ca acum trei ani, fiind cazati la etaj, nu am intampinat problema zgomotului, probabil si fiindca la parter sunt cazati mai mult familii cu copii mici (evitand urcarea scarilor cu carucioare etc.) sau pur si simplu pentru ca am fost mai norocosi data trecuta!

In final, sper ca am reusit sa acopar cu descrierea toate partile importante astfel inact sa ofer o imagine cat mai completa tuturor celor care vor lua in considere aceasta locatie pentru petrecerea concediului! Zona este foarte frumoasa, cu plaje deosebite despre care am sa scriu un review separate. Una peste alta o locatie medie, cu servicii pe masura, dar care, daca nu esti foarte pretentios si nu pleci in vacanta cu gandul de a scoate in evidenta doar aspectele negative riscand sa iti strici concediul, merita luata in considerare!

Va doresc vacante reusite!

Trimis de gabim2002 in 14.07.16 22:46:04
Validat / Publicat: 14.07.16 23:29:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5465 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gabim2002); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

Mate
    [10.02.17 23:45:09]

Ceva despre plaja ne poti spune? Si ma refer la ceamai apropiata... Nisip sau pietre? ce plaja ati ales mai mult? Multumesc

gabim2002AUTOR REVIEW
    [11.02.17 22:38:50]

@Mate: Sincer sa va spun nu am utilizat plaja din apropierea hotelului fiindca nu are nimic special! Este o zona de ancorare mai degraba a barcilor cu motor si a mini-yahturilor.

Doar ne-am plimbat pe aceasta plaja care este cu nisip fin! Plimbarea o faceam seara! Seara era o priveliste frumoasa, sunt proprietati care ofera cazare si au iesire direct la plaja, cu gradini cu gazon si foisoare cu gratar, balansoare... atmosfera frumoasa pentru cei cazati acolo! Insa plaja nu e deloc spectaculoasa, fiind si foarte ingusta 6-7 m!

Daca citesti continuarea acestui review vei vedea unde ne-am petrecut noi cel mai mult timp la plaja (cu nisip fin) anul trecut dar si unele destinatii impreuna cu coordonatele GPS! Recomand deasemenea Orange beach si Armenistis beach (deosebita - blue flag insa cu pietricele nu cu nisip fin) Daca mergeti cu masina, va este foarte la indemana!

Vacante placute!

flavius2308
    [31.10.18 10:54:00]

@gabim2002: Salut, imi poti spune cat a costat o camera dubla la Hotel Rema? Mersi.

gabim2002AUTOR REVIEW
    [31.10.18 21:05:58]

@flavius2308: Salut, am trimis mesaj privat indicand si agentia prin care s-a facut rezervarea. Noi am platit in 2016,721 euro pentru o camera tripla + 1 pat suplimentar, cu mic dejun inclus, pt. 10 zile.

flavius2308, gabim2002, Mate
    Alte impresii din această RUBRICĂRema Hotel: