ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Sub asteptari!

2016, din nou in Bulgaria. De data asta am ales St. Thomas Residences.

Drumul:

Am ales sa plecam din Petrosani spre Drobeta Turnu Severin (unde am noptat la Motelul Elite).

Am trecut granita la Vidin fara probleme (am stat cam 15 minute). De aici am urmat traseul Montana - Botevgrad - A2 - Sofia - A1 pana la Burgas - Sozopol.

Drumul pana in apropierea autostrazii A1 destul de bun insa ceva mai aglomerat spre Botevgrad.

In zona orasului Sofia se lucreaza la autostrada. Se circula pe alocuri pe o banda. Dupa ce scapati de zona aia drumul pana la destinatie este chiar bun. Nu am intampinat probleme de nici un fel.

La intoarcere am ales sa ne intoarcem prin Burgas - Varna - Girugiu - Bucuresti - Petrosani.

Prin Burgas am facut cam 20 de minute. Aglomeratie mare pana aproape de Varna. De la Varna se continua pe A2 (Portiunile rele care te zguduiau bine sunt acum asfaltate) pana dupa Shumen. De acolo drum linistit pana la Giurgiu. Podul l-am trecut in 5 minute, insa surpriza la control pasapoarte - Aici am stat la coada (2-3 coloane de masini) cam 40 minute.

Concediul:

Am ajuns seara pe la 20:00 la hotel. Parcare pazita, pietruita, insa destul de mare. Am primit cardurile de la camera (nu sunt bratari aici pentru ca la acest hotel de fapt nu exista conceptul de all inclusive, este full bord si atat!) am intrat la masa pentru ca mai aveam jumatate de ora in care sa ne incadram... Ne-a intampinat un bufet micut si o oferta destul de limitata de mancaruri.

Dupa cina am zis sa aducem bagajele de la masina. La intrare in resort exista o echipa cu o masinuta electrica care te ajuta sa-ti aduci bagajele de la parcare. Noi am facut 4 drumuri la masina in timp ce acest echipaj se uita la noi. Nu s-au oferit sa ajute absolut deloc. Nici receptionera pe langa care am tot trecut nu s-a oferit sa-i trimita.

Am ajuns in final sa inspectam camera - La baie surpriza. Urme de fecale pe capacul de la WC. Am curatat si la 7:45 am raportat la receptie. Ni s-a cerut numarul camerei si cam atit. Nu scuze, nu nimic.

-- Restaurant --

Consider ca pentru un hotel de 5 stele, mesele oferite sunt extrem de saracacioase si nu sunt variate. De exemplu pe data de 2 Iulie la pranz, a fost aceeasi mancare ca si la sosirea noastra (3 tipuri de cartofi - Prajiti, crochete si la cuptor cu dovlecei) si doua tipuri de carne. Deserturile sunt la fel de saracacioasa (Inghetata, fructe, baclava, budinca si cateodata niste prajiturele.

In restaurant sunt in permanenta armate de muste (usile nu se inchid automat si nu sunt aparate de prins insecte, nu dezinsectie. Pana mergi sa iti iei un pahar de apa, mustele sunt deja pe toata mancarea. Nu este igienic deloc!

Fetele de masa raman murdare de la o masa la alta. Am rugat chelnerii de doua ori sa schimbe fetele de masa.

La sosire am observat torturi intr-o vitrina frigorifica in zona lobby-bar. Cam dupa o saptamana sotia a descoperit torturile in restaurant, servite clientilor. Am verifcat cu barman-ul si a confirmat ca au fost duse in restaurant. Am chemat Managerul de restaurant si i-am explicat ca nu este normal sa dai la clienti torturi de o saptamana! Nu a inteles o boaba de Engleza si a chemat o chelnerita sa traduca. Pana la urma au luat torturile inapoi.

-- Camere --

Spatioase insa nimic care sa sugereze 5 stele.

Baie minuscula. La vana nu este bara de sustinere (Pt. invalizi sau copii).

Internetul la etajul 3 nu functioneaza deloc.

Saltea cu arcuri. Posibil sa fie prea mult folosite deoarece arcurile iti intra in coaste. Lenjeria de pat nu are fermoar, capse sau nasturi. Pilota aluneca afara. Pilota de adulti aproape insuficienta pentru 2 adulti.

-- Plajele --

Plaja hotelului este partial distrusa de o viitura. La coborare spre plaja aveti placerea sa va zgariati de plantele care cresc intre scari. Din nou lipsa totala de neglijenta. In schimb, Plaja Arkutino la care se ajunge cu shuttle este mult mai ok. Aici singura problema este inghesuiala la intoarcere la pranz (Aveti la dispozitie doar o ora si jumatate pentru masa) si risti sa vii pe jos si sa nu mai ai timp pentru masa de pranz.

-- Bauturi --

Atentie la AI Light : Lipsa totala de bauturi racoritoare inainte de pranz!

In timpul meselor si de la 15:00 pana la 18:00 puteti lua suc de la dozator + niste fursecuri.

-- Animatie --

Nu este animatie in acest resort. Singura animatie este seara pentru copii (doi animatori, cateva minute) cu un casetofon care abia de se aude.

-- Mini-Club --

Deschis de dimineata pana dupa masa. Personalul nu vorbeste engleza, sau vorbeste foarte putin.

In incinta resortului sunt si doua locuri de joaca.

-- Curatenie si aspect --

In camere se face "curatenie" zilnic.

Se schimba prosoapele zilnic si cam atit. Praful nu a fost sters nici macar o data timp de 10 nopti.

Nu am vazut sau auzit un aspirator. Dupa cum arata mocheta nu se aspira in camera (eventual la plecare??). Lenjeria de pat este de calitate proasta (departe de 5 stele) si nu a fost schimbata decat de doua ori, si atunci am primit una cu pete.

In zona piscinelor pe deckuri este destul de murdar. Zona este o rezervatie naturala si plina de pasari care isi fac treaba pe unde apuca. Asta inseamna ca pe jos gasiti in permanenta mizerie de pasari. Pe sezlonguri la fel. Nu par sa fie curatate dimineata. Nu exista cosuri de gunoi. Se folosesc jardiniere de flori pe post de cos!

Este un singur dus in zona piscinelor si acela ascuns.

Multiple zone verzi intretinute ok.

Peisaj frumos.

-- Personal --

Majoritatea nu vorbesc engleza de loc. Receptionerele vorbesc putin mai mult ca restul.

In mare parte personalul isi face treaba cu oarecare nepasare. Rar vazi un zambet pe fata.

In concluzie - Nu recomand acest hotel.

Trimis de BujorDeMunte in 14.07.16 16:05:38
Validat / Publicat: 14.07.16 17:16:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Sunset Resort, Pomorie Sol Nessebar Mare, Nessebar

VIZUALIZĂRI: 1776 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (BujorDeMunte); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 Plaja Arkutino.

webmasterX [14.07.16 16:17:39] »

Bun, complet review - merită remarcat.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 62&ridAnt=70293

spre Drobeta Turnu Severin (unde am noptat la Motelul Elite).

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă).

NB: linkul SCRIE IMPRESII poate fi găsit şi în pagina 1 a saitului.

webmasterX [14.07.16 17:13:21] »

• Alte impresii din această RUBRICĂSaint Thomas Residences [Arkutino]: