ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2016
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 18.06.11
JUL-2016

Biserica-cetate din Cisnădioara - Frumoasa de piatră din vârful dealului

Cisnădioara este un sat aflat în imediata apropiere a orașului Cisnădie, la o distanță de 2 km de acesta și la 10 km de Sibiu. Am trecut și prin Cisnădie și am găsit un orășel cu străzi pavate, plin de flori și cochet, cu stegulețe colorate deasupra șoselei, cu forfotă si o biserică incredibil de frumoasă. Străzile și piețele păstreaza încă stilul medieval. Sunt indicatoare spre Cisnădioara la fiecare intersecție, așa ca o ve-ți găsi usor. Drumul este foarte bun între Cisnădie și Cisnădioara și pitoresc, e o plăcere să îl parcurgi.

În Cisnădioara am ales să mergem tocmai pentru Biserica Fortificată Sfântul Mihail, numită de catre localnici cetate, și am zărit-o de la departare cocoțată sus pe deal. Există o parcare mare chiar în centrul satului, și de acolo, la câteva minute de mers pe jos am ajuns la casă de bilete de la poalele dealului, la care am plătit un bilet în valoare de 7 lei/pers. A urmat o cărare pietruită, cu trepte, care ne-a dus prin pădure vreo 10 min până sus, la poarta bisericii.

Biserica Fortificată din Cisnădioara se prezintă ca o bazilică scurtă cu trei nave, înconjurată de fortificații. Acest monument este unul din cele mai vechi monumente romanice din Transilvania, fiind construită în totalitate din piatră între anii 1162 și 1223. Biserica este goală în interior și este renumită pentru acustica sa grozavă, fiind locul perfect pentru concerte, înregistrări și spectacole care au loc frecvent aici.

Zidurile de piatră care înconjoară biserica au undeva între 4-6 m spre exterior și 2-3 m în interior. De la mica poartă de intrare din curtea ei, mica cetate stă mandră și rece, cu acoperișul său roșu. Încremenită parcă acolo în timp. Dincolo de ziduri, vedem incredibile imagini cu Cisnădie și cu Munții Cibin. Până în zare, departe.

Cisnădioara cu căsuțele ei este dominată de cetatea de piatră de sus. Dar și jos în sat, este o plăcere sa te plimbi, să admiri construcțiile și pensiunile care incearcă să păstreze stilul vechi, de demult, pentru a completa perfect peisajul. Există și o biserică evanghelică, pe care am găsit-o închisă din păcate.

Fiind pasionată de fotografie m-am aflat în locul potrivit. Am pozat totul din fiecare unghi posibil, dar am imortalizat și în memoria mea acest cadru perfect. Pentru că dacă pozele am cum să le pierd, din memorie nu se vor șterge niciodată.

Trimis de noi doi in 14.07.16 15:58:31
Validat / Publicat: 14.07.16 17:05:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MĂRGINIMEA SIBIULUI.

VIZUALIZĂRI: 1875 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (noi doi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Cisnădie

[14.07.16 17:32:28]

Frumoase locuri, frumoase poze. As fi vrut mai mult, prea e frumos, si e tara noastra.

Felcitari, votat cu placere.

[14.07.16 17:41:03]

@mishu: E frumoasa Romania. Cred ca daca iti doresti cu adevarat, mereu ai ce vizita, chiar daca crezi ca ai vazut tot.

Multumesc pentru toate voturile pe care mi le dati mereu!

krisstinna
[15.07.16 05:16:17]

@noi doi - Frumoase mâini, frumos inel.

[15.07.16 08:56:49]

@krisstinna - Multumesc, imi plac bijuteriile vintage, si mi s-a parut ca inelul se potriveste cu zidurile vechi ale cetatii!

[15.07.16 10:56:11]

@noi doi - Pentru ca meriti

[15.07.16 11:22:11]

@mishu - Multumesc!

krisstinna
[15.07.16 12:50:16]

@noi doi: Se potrivește perfect. Iar unghiile roșii sunt noul din vechi. E încadrarea perfectă.

liviu49
[15.07.16 14:23:01]

@noi doi - Felicitari, pentru excursie, pentru articol, pentru poze! Si asa cum remarca @mishu, toate aceste frumuseti, dar nu numai acestea, se afla in Romania. De multe ori cu gandul la plaja din Mamaia, sau la Transfagarasan sau mai nou la Transalpina, trecem pe langa atatea locuri superbe, incarcate de istorie. Ne inghesuim si multi se lauda cu asta, sa vizitam toti coclaurii din toate locurile, dar ce avem la noi ne facem ca nu ne intereseaza. Pe multi, poate chiar nu ii intereseaza. Pacat! Viata trece si maine, poimaine se ajunge la data bilantului si cand vine vorba de tara ta nu prea ai ce povesti.

Pana atunci numai bine si calatorii placute!

[15.07.16 18:16:01]

@liviu49: Ca bine le mai spuneti! Multumesc, si eu va doresc cat mai multe excursii frumoase!

tata123 🔱
[20.07.16 10:06:20]

@noi doi - AmFostAcolo și eu cu mulți ani în urmă. E un loc fabulos. Biserica fortificată din vârful dealului poate fi zărită de la distanță, tot așa cum poți observa împrejurimile de acolo de sus până în zări. Chiar am fost cazat în una din clădirile taberei școlare din localitate și în fiecare dimineață ne trezeam în bătăile clopotului ce dădea ora exactă la biserica din centrul satului. Apoi savuram o cafea fierbinte având sub ochi fortificația de pe deal - ce vremuri frumoase.

Biserica din incinta fortificației de la Cisnădioara este importantă datorită stilului său arhitectural - stilul romanic. Monumentul și-a păstrat forma începând de pe la 1200 și ceva când a fost ridicat până în zilele noastre. O raritate este portalul vestic care prin dispunerea coloanelor și arcelor îți dă impresia de „adâncime”.

E un loc superb!

[20.07.16 11:11:07]

Da, e frumoasa de-a dreptul! In pozele altora am observat o usa cu o arcada superba, dar cand am ajuns acasa mi-am dat seama ca nu am vazut-o, desi am inconjurat biserica. Poate ca e pe lateral, nu pot sa imi imaginez cum de mi-a scapat...

liviu49, mishu, noi doi, tata123 🔱
Alte impresii din această RUBRICĂCetatea Cisnădioara: