ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.07.2016
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 11.07.16
JUN-2015

Lyon-ul, da merita vazut

In iunie 2015 am avut si noi placerea de a descoperi frumosul oras Lyon.

Intreaga experienta a fost placuta incepand de la oamenii amabili, cafenelele cochete, obiectivele si orasul in sine, Lyon-ul merita toata aprecierea turistilor.

Un lucru important ar fi sa stiti franceza de baza intrucat francezii stiu putina engleza. Nici la obiectivele majore nu veti gasi informatii in alta limba decat franceza.

Dupa ce ne-am instalat primul lucru a fost sa ne facem abonamente de transport valabile o saptamana la metrou, tramvai, autobuze.

Si am luat pe rand obiectivele pe care le setasem dinainte de plecare, vi le prezentam si voua daca ajungeti in Lyon.

- Vieux Lyon adica centrul vechi dominat de cladiri frumoase si reconditionate, o multitudine de cafenele, turisti si atmosfera de vacanta.

-Cele 2 fluvii care traverseaza orasul Rhon-ul si Saona fac trecerea spre centrul vechi al orasului. Intr-adevar fara cele 2 fluvii nu ar avea atat farmec, sunt usor de traversat intrucat peste ele trec in total 31 de poduri.

Pe marginea Rhon-ului in zona de promenada de obicei seara se aduna tinerii in grupuri si petrec intr-o maniera relaxanta. Merita sa incercati macar intr-o seara.

Va recomand o plimbare cu vaporul pe cele 2 rauri care se unesc in zona «La confluence», cu ocazia aceasta veti face un traseu prin istoria orasului intrucat ghidul de pe vapor va va furniza multe informatii intr-o maniera usor de asimilat. Pretul este daca retin bine aprox 12 euro.

-Din zona veche a orasului va recomand sa urcati pe dealul La Fourviere de unde aveti o priveliste superba asupra orasului, puteti vizita vechi teatre romane dar si basilica Notre-Dame de Fourviere. Recomand vizitare inainte de a se insera totul e luminat deosebit.

Accesul se face pe jos urcand prin parc sau puteti lua funicularul (un tip de tramvai tras de cabluri, gen telecabina).

- Place de Jacobins inconjurata de cladiri armonioase si o fantana arteniaza decorata numai cu trandafiri la momentul vizitei noastre

-Place Bellecour, cea mai mare piata pietonala din Europa aici se desfasoara mari evenimente. Cand am vizitat-o noi era 1 iunie si un clovn facea baloane de sapun uriase.

-Muzeul Miniaturilor din centrul vechi merita neaparat vizitat. Colectii micute, detalii incredibile ,,machete de nici 30 cm reproduc in detaliu bucatarii, croitorii, spitale, etc. Pret intrare 9 euro.

-Parcul Tet D'or cu o suprafata de117 hectare gazduieste zona de promenada, o gradina botanica si una zoologica, toate acestea intr-un singur parc. Intrarea libera.

Mancarea clar buna, produsele de patiserie si dulciurile in general, branzeturile. Si daca nu sunteti fani branza sigur veti descoperi acolo cateva care va plac, veti lua si acasa chiar.

Nu pot sa nu remarc reteaua de transport foarte bine dezvoltata si explicata. Intr-adevar un oras mare are nevoie de un transport bine organizat pentru a face face fluxului pe persoane.

Am apreciat de asemenea respectul pentru zilele si timpul liber al angajatilor. Majoritatea magazinelor alimentare (putine ca numar) sunt deschise in timpul saptamanii pana la ora 20 cel tarziu, in week-end in general inchise. Doar mall-urile sunt deschise in week-end.

Asadar daca va doriti o vacanta ‘chill’, inconjurati de cladiri armonioase, oameni manierati, mancare buna, mergeti in Lyon!

Trimis de simplegirl in 14.07.16 13:01:28
Validat / Publicat: 14.07.16 15:44:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în FRANȚA.

VIZUALIZĂRI: 3059 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (simplegirl); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Promenada Rhon-ului locul perfect pentru o seara deosebita cu prietenii

webmasterX [14.07.16 15:44:09] »

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 97&ridAnt=70285

• Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Lyon: