ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2016
ÎNSCRIS: 30.06.15
JUL-2016

încărcat de pe telefon!

Un loc minunat

Am făcut rezervările telefonic, inițial pentru 3 persoane. Ulterior fiica noastră (face 18 ani in toamnă) a "descoperit" că nu e disponibilă așa că am sunat sa solicităm modificarea rezervării. Deși achitasem avansul pentru 3 persoane, proprietarii au fost de la început extrem de înțelegători, și au făcut modificarea fără alte întrebări.

Ajunși în Tulcea ne-a întâmpinat Octavian, un puști de 19 ani, dar foarte competent, cu o barcă elegantă și puternică. Am făcut până în Mila 23 cam 50 de minute, apoi câțiva metri de la debarcader până la pensiune. Acolo ne-a întâmpinat "bunica", o persoană amabila și caldă, care ne-a repartizat camerele.

Camere cu baie, aer condiționat, tv satelit, curate și primitoare. După acomodare ni s-a comunicat programul apoi am servit cina, bineînțeles pește.

Urmatoarele zile au fost dedicate excursiilor. Pot sa vă spun că am parcurs cu barca cam 300 de kilometri în 4 zile (înregistrați cu un tracking), incluzând drumul Tulcea - Mila 23 si retur. Am parcurs canalele Dunării până la pădurea Letea (o mașină de teren închiriată de pensiune ne-a dus de la debarcader pana în padure), Sulina și mănăstirea Stipoc, am văzut apusul în barcă pe lacul Trei Iezere și câte altele... Octavian, pilotul și ghidul nostru s-a dovedit, în ciuda tinereții sale, a fi un adevărat profesionist, cunoscând toate ungherele deltei, oferind permanent detalii despre orice, floră, fauna, chiar și adâncimea apei, cand era întrebat.

Mâncarea a fost inedită si foarte gustoasă. Am mâncat pește în feluri in care nu-mi închipuiam că poate fi gătit. Plachie, ciorbă, saramură, perișoare, prăjit sau la cuptor sunt câteva din felurile pe care mi le amintesc.

Am părăsit Inima Deltei cu regret și cu promisiunea că voi reveni.

Trimis de cristiciursa in 12.07.16 22:45:49
Validat / Publicat: 12.07.16 23:27:28
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MILA 23.

VIZUALIZĂRI: 1550 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristiciursa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Câteva trasee

[12.07.16 23:04:37]

La primul review încărcat pe sait, să-i urăm lui @cristiciursa: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 13&ridAnt=70218

[12.07.16 23:53:54]

@cristiciursa - Să postați mai multe poze de la pensiune.

Suma de 990 lei a inclus totul: cazare, mese, excursii?

[13.07.16 08:11:29]

@cloverina: Da, în această sumă au fost incluse mesele si excursiile, intrarea cu cină și ieșirea cu mic dejun.

Am să postez mai multe poze imediat cum ajung acasă. Pot să va spun ca pozele de pe pagina de FB a pensiunii si cele postate de alți călători pe amfostacolo sunt 100% reale.

[13.07.16 08:18:44]

@webmasterX: Coordonatele pensiunii sunt exacte, dar cred că mai utile ar fi coordonatele portului Tulcea Aval, de unde se face îmbarcare.

[13.07.16 08:44:59]

Câteva informații utile

În apropierea pensiunii, pe faleză se găsesc două magazine aprovizionate decent, de unde puteți procura diferite produse (sucuri, apa, băuturi alcoolice, țigări, baterii etc.) precum și două baruri deschise până seara târziu (unul cu terasă pe un ponton, de unde admiri un apus superb).

Telefonia mobilă are semnal bun doar în rețelele Orange si Telekom (inclusiv HSPDA), Vodafone doar în anumite zone cu calitate slabă, iar DigiMobil deloc.

Gazdele oferă internet prin intermediul unui modem wireless Telekom poziționat in zona de luat masa, de la care nu poți avea mari pretenții.

[13.07.16 09:34:55]

@cristiciursa: I-am căutat pe Facebook curioasă de prețul mic expus. Cred că trebuie făcută o precizare importantă. Tariful de 990 lei este de persoană, astfel că in căsuța tehnică ar fi trebuit să apară un 1980 lei, având în vedere că privește 2 persoane, un cuplu.

[13.07.16 09:40:31]

@cloverina - mulţumiri; am ajustat în caseta tehnică după cum urmează

990 lei / pers (1980 lei / cameră)

[13.07.16 10:28:07]

@webmasterX: preț pe sejur, respectiv 4 nopți /5 zile. Scuze pentru omisiuni, e prima dată când scriu un review, încă mă adaptez.

[13.07.16 13:50:09]

@cristiciursa: Nu a fost nicidecum un reproș. Chiar vă încurajez să scrieți cât mai mult, că o faceți bine, cu multe detalii folositoare

cloverina, cristiciursa
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Inima Deltei: