ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2010
ÎNSCRIS: 30.03.09
OCT-2008
2 AD. + 1 - 9 ani COPII

Walt Disney Studios Park - extraordinar

Plimbarea noastra prin Paris si imprejurimi a continuat cu vizitarea parcului de distractie “Walt Disney Studios”. Aflat vis-a-vis de Disneyland Paris va ofera atractii diverse, de la spectacole cu desene animate, pana la calatorii terifiante. Toate atractiile sunt grupate pentru categorii de varsta: copii mici, scolari si adolescenti. Walt Disney Studios s-a deschis in 2002 si are ca tematica platoul de filmare, fiind impartit in patru parcele: Toon Studio, Front Lot, Backlot, Production Courtyard.

In zona Front Lot-The classic entrance of a major film studio, se regasesc: intrarea in studio, restaurant fast food, Place des Freres Lumieres.

In zona Toon Studio-The secrets of animation art: Animagique (program cu scene din spectacole de desene animate, jucate de actori pe scena, efecte speciale-dureaza aprox 20 min. Merita vazut. Programul spectacolelor se gaseste la intrare intr-o brosura separate). Cars Quatre Roue Rallye-inspirat din desenele animat Cars-masinute care se invart in toate directiile. Spectaculos. Crush’s Coaster-inspirat din filmul In cautarea lui Nemo-caruselul este format din broscutele testoase care trec prin curentul est Australian. Pe linga faptul ca treci prin zone periculoase (din punctual meu de vedere care am fost f speriata), broscuta se invarte si ea in jurul axei sale. Inaltimea minima de la care sunt primiti cei mici este de 1, 07 m. Les Tapis Volants-Flying Carpets Over Agrabah-inspirat din filmul Lampa lui Alladin. Art of Disney Animation-prezentarea istoriei desenelor animate, modul de “fabricare” a desenelor, un mic spectacol cu efecte speciale.

In zona Backlot-Action, excitement and special effects: Armageddon: Les effets speciaux-efecte speciale din filmul Armageddon. Merita vazut. Noi am stat ceva la coada, aprox 30 min. Ai impresia ca esti in nava care explodeaza, apar flacari, peretii se dezmembreaza. Nu este recomandat copiilor sub 1 an. Rock’n roller coaster starring Aerosmith-carusel extraordinar, te da peste cap, muzica este in ton cu ceea ce se intimpla in interior. Nu pierdeti, este minunat. Inaltimea minima de la care sunt primiti cei mici este de 1, 20 m. Moteurs... Action! Stunt show spectacular-program care dureaza aprox 50 min. Cascadorii spectaculoase efectuate in direct. Amfiteatrul este in aer liber, spectatorii sunt invitati sa participe la cascadorii. Este extraordinar. Noi am prins o vreme friguroasa si cu ploi multe, dar am avut bafta ca in timpul spectacolului nu a plouat, ce a urmat dupa... nu vreau sa imi aduc aminte.

In zona Production Courtyard – The wonders of cinema and television: Cinemagique-cinematograf. Spectacolul dureaza aprox 30 min. Trebuie vazut mai ales de familiile cu copii mici. Stitch live! - petreceti o experienta amuzanta, interactiva cu Stitch si familia lui. Copiii sunt invitati sa intre in acest joc minunat. Au fost captivati de faptul ca Stitch vorbea si se juca cu ei. The twilight zone tower of terror-o experienta unica. Inspirat din Twilight Zone, este o cadere libera de 13 etaje intr-un lift dintr-un bloc (hotel) care a avut mari pagube datorita cutremurului. Inca de la intrare, angajatii te introduc in atmosfera perioadei, iti sunt prezentate mici filmulete (cutremuratoare), te intalnesti cu mici fantomite, intr-un cuvant... Supeeeeeer. Inaltimea minima de la care sunt primiti cei mici este de 1, 02 m. Studio Tram Tour: Behind the magic: un tur cu masina-trenulet al studiourilor. Se viziteaza locurile unde se produc machetele diverselor spectacole, participi la o cascadorie extraordinara (atentie: aici veti fi putini stropiti cu apa, dar la urmatoarea scena va uscati datorita flacarilor care apar din pamant), admirati la lucru croitoresele costumatiilor din filme.

Recomand tuturor vizitarea acestui parc tematic. Cu copii sau nu, trebuie sa admirati aceste locuri minunate.

Trimis de CCRRIISSYY in 22.02.10 12:24:05

VIZUALIZĂRI: 5199 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CCRRIISSYY); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Walt Disney Studios - o lume plina de magie inca de la intrare

mounty01
[22.02.10 22:17:02]

un review interesant cu multe informatii precise

poti sa-mi spui cat au costat biletele la intrare si daca poti sa vezi ce este mai important intr-o zi?

Multumesc

[22.02.10 23:26:45]

am atasat aceasta melodie care sper sa-i placa lui ccrriissyy!

CCRRIISSYYAUTOR REVIEW
[23.02.10 07:55:41]

multumesc wm13 pt melodie. este extraordinara

CCRRIISSYYAUTOR REVIEW
[23.02.10 08:00:06]

mounty01 - in octombrie 2008, biletul a fost aprox 49 eur de pers, un parc, o zi. Pt noi 3 (2ad+1copil) biletele au costat aprox 300 eur, 2 parcuri, 2 zile. Toate obiectivele sunt importante si interesante, eu am incercat sa nu pierd niciunul, doar cele care erau inchise in acea perioada.

mounty01
[23.02.10 10:27:46]

multumesc CCRRIISSYY, daca mai am intrebari o sa te contactez.

O zi buna

Hai HCM !!!!!!!!!!!!!

Dragoș_MD
[23.02.10 10:52:33]

mounty, pe pagina "obiectivului" acesta este pus si un link spre saitul lor de internet. gasesti acolo raspuns la orice intrebare! (si chiar in limba romana!)

CCRRIISSYY, mounty01
Alte impresii din această RUBRICĂDisneyland Paris (parc de distracții):