ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.07.2016
JUN-2016
7 AD. + 2 COPII -- v: 2 si 7

încărcat de pe telefon!

Un concediu plăcut

Sunt la a doua experienta in turcia deoarece anul trecut am fost la Kusadasi, iar anul acesta am ales hotelul Silence din Antalya.

Am plecat in perioada 10-17 iunie din Bucuresti, impreuna cu familia mea. (7 adulti si 2 copii, de 2 ani si 7 ani)

Am ajuns in hotel la ora 16.00 si in mai putin de jumatete de ora ne au fost date cardurile camerelor, la etajul 6, tickete pentru lunapark (vreau sa precizez ca in cazul nostru, ne au fost date mult mai multe tickete decat era prevazut, mai exact 3 de persoana) si cardurile pentru prosoape.

Camerele foarte curate, cu balcon, aer conditionat functionabil si frigiderul plin cu diferite bauturi (nu cu plata).

Ceea ce nu mi a placut in cazul camerelor a fost faptul ca nu aveam uscator de rufe si plasa de tantari iar televizorul avea numai canela turcesti.

Din pacate, din cauza lipsei de turisti era deschis doar un restaurant (harmony) iar toate magazinele din incinta hotelului erau permanent inchise. (singurul magazin deschis era un market langa piscina)

La restaurantul harmony am stat de vorba cu bucătarul sef deoarece unul dintre copii are o intoleranță la gluten (nu poate manca alimente ce contin in principiu faina de grau). Pe tot parcursul sejurului, domnul bucatar si a luat angajamentul de ai prepara separat fiecare masa. (precizez ca in interiorul bucatariei a amenajat un mic spatiu dedicat produselor aduse de noi pentru a nu le contamina)

NOTA 10!!

Mâncarea a fost foarte variata, pe gustul tuturor, aveau si un buffet baby, un spațiu amenajat doar pentru copii, foarte multe dulciuri si fructe. Unul dintre dezavantaje a fost faptul ca majoritatea mancarurilor gătite (tocanite, sosuri) erau picante.

Majoritatea timpului am petrecut o la piscina, foarte curata unde nu aveai cum sa te plictisesti deoarece animatorii faceau tot timpul diferite jocuri (watergym, darz, tras cu arcul, cu pusca, concursuri in piscina).

Ne am confruntat cu o problema foarte mare, in special pentru copii (care erau tot timpul desculti) deoarce gresia, tip parchet, era foarte alunecoasa si fierbinte.

Bauturi si mancare (pizza, hamburgeri) non stop.

Piscina copiilor e acoperita pentru ai proteja de soare iar lângă era un club pentru cei mici cu animatie unde se vorbea limba turca, engleza si rusa. (jocuri, pictura, bilute)

Pentru copii mai mari, era o piscina cu 4 topogane care se inchidea la ora 18.00.

Foarte mult spațiu verde, terenuri de tenis/voley, mese de ping-pong, hamace iar la cerere iti ofereau table si sah.

Wi-fi-ul gratuit, destul de slab in anumite locuri ale hotelului (la patiseria hotelului din galerie excelent)

Puteai folosii gratuit piscina interioara cu jacuzzi, sauna, baia turceasca si sala de fitness, iar cu plata masajul.

Discoteca din incinta hotelului era deschisa dar din păcate, din lipsa turistilor era mai mereu goala.

Dupa cina spectacole la amfiteatru dupa care organizau muzica live, karaoke, bingo pana la ora 01.00.

Lunapark-ul lasa de dorit deoarece atractiile sunt vechi si tot din lipsa turistilor se inchidea la 22.00 si nu la 24.00.

Acquapark-ul foarte distractiv, cu bar in interior (fara plata) care se inchidea la 18.00.

Despre plaja pot spune foarte putine deoarece nu am fost decat o singura data pentru parasaling.

In concluzie am avut un concediu minunat iar hotelul este unul frumos, trebuie mentionat faptul ca 5* in Turcia, nu sunt aceleasi ca in Romania sau Italia (unde locuiesc).

Trimis de Stela 2 in 12.07.16 01:10:23
Validat / Publicat: 12.07.16 06:35:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi, Acquafantasy

VIZUALIZĂRI: 5595 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Stela 2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[12.07.16 06:33:11]

@Stela 2: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 03&ridAnt=70187

Te-am ruga să (re) verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

agnt110*
[13.08.16 16:30:28]

Salut, Stela 2! Am citit reviewul tău și pentrucă am fost și eu cu ani în urmă la Silance Beach, vreau să-și spun că LA ACEASTĂ CATEGORIE DE PREȚ acest hotel este printre cele mai bune. Spun asta în condițiile în care din 2010 fac concedii numai în Turcia la 5 stele și nu am fost de două ori în același loc. Băuturi alcoolice internaționale, cafea turcească free nu an mai găsit la nici un hotel. Diversitatea culinară de la Silance Beach mi s-a părut de-a dreptul risipă. Luna parc, de asemenea nu am mai găsit nicăieri. La polul opus am găsit Sultan of Dreams, unde curățenia pe plajă și la piscină începea fix la ora 10, iar chelnerii (pe care trebuia mai tot timpul să-i aștepți să termine de vorbit la telefon) serveau cu prioritate echipa de salvamari și animație. Toate bune și concedii plăcute în continuare.

doacea
[09.04.18 08:17:14]

Buna, Imi puteti spune va rog, intrarea in mare, plaja cum erau? Se adancea brusc, erau bolovani? Multumesc!

Moni12
[27.12.18 11:57:03]

@Stela 2: Bună, îmi spuneți va rog camerele cum arată, plajă are așa multe pietre cum vad în alte impresii, mâncarea, amplasarea e aproape de alte obiective turistice?

Vreau sa rezerv pt vara viitoare și nu mă pot decide intre acest hotel (din cauza impresiilor despre plajă) și VonResort Golden Beach.

Multumesc

mikymisha
[27.12.18 16:28:32]

@Moni12: Buna ziua! Si eu am acest hotel in minte pt anul viitor. Vrem sa mergem in septembrie cu avionul si nu ma pot decide. Ma intereseaza cum este intrarea in apa. Avem un copil de 4 ani. Multumesc anticipat!

mikymisha
[27.12.18 16:31:15]

@agnt110: Buna ziua! Si eu am acest hotel in minte pt anul viitor. Vrem sa mergem in septembrie cu avionul si nu ma pot decide. Ma intereseaza cum este intrarea in apa. Avem un copil de 4 ani. Multumesc anticipat!

Moni12
[27.12.18 16:37:24]

Am rezervat astăzi la Silance Beach, acum sper sa fie frumos, că ieftin nu e, m a încântat Aqua parcul și parcul de distracții... ????????????

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[27.12.18 23:48:54]

@mikymisha:

Ma intereseaza cum este intrarea in apa. Avem un copil de 4 ani.

Intrarea în mare este destul de abruptă, existând un strat de pietriş destul de deranjant chiar înainte de intrarea în mare şi imediat după.

Unii zic că ar fi şi pietre/pietroaie în apă, dar eu personal nu le-am văzut.

Pentru un copil de patru ani, nu mi se pare cea mai bună alegere, dar, cu copilul încălţat cu papuci speciali de apă, dotat cu colac sau "aripioare" gonflabile şi atent supravegheat de părinţi, se poate face baie în mare fără probleme.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[27.12.18 23:55:37]

@Moni12:

Ai făcut o alegere bună.

Chiar dacă plaja este mai slabă decât cea de la Von Resort Golden Beach, care nici măcar nu este pe plajă, ci în linia a doua faţă de mare , restul serviciilor sunt mai bune la Silence Beach.

Atenţie la adâncimea apei din piscina de la aquapark!

Luna parkul este drăguţ, deşi cam vechi, însă NU este gratuit. La cazare primeşti trei bilete gratuite de persoană, dar după consumarea acestora totul se plăteşte.

agnt110*, doacea, mikymisha, Moni12
Alte impresii din această RUBRICĂSelectum Family Resort Side (ex Silence Beach) [Kizilagach]: