ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2016
ÎNSCRIS: 10.07.16
JUN-2016

încărcat de pe telefon!

Atenţie la bunuri!!! Se fură din cameră

Incep aceasta scurta povestire, printr-o intrebare : cati dintre dvs folositi seiful din camera?

Daca alegeti sa mergeti la acest hotel (desi nu va recomand), nu lasati nimic de valoare in afara seifului.

Intr-a doua zi petrecuta la acest hotel, mi s-a sustras din camera, din geanta sotiei, ascunsa in sifonier intre hainele de pe umerase, suma de 1400 lei, bani pe care nu apucasem sa-i schimb in moneda locala. Erau toti banii pe care ai aveam pentru aceast concediu.

Dupa sesizarea facuta catre conducerea hotelului, am fost informat ca ei nu raspund pentru astfel de incidente, ba mai mult a interzis cameristei sa mai intre in camera de hotel sa faca curat.

Politia sosita la fata locului, nu a facut altceva decat sa-mi explice ca vina ne apartine noua, deoarece nu am bagat bunurile in seif, fara sa ia amprente sau sa faca o analiza la fata locului.

Curatenie in camera mi s-a facut dupa alte 4 zile, la o noua sesizare catre managerul hotelului. Prin urmare, concediul meu s-a terminat la 2 zile de la sosire.

Despre hotel va pot spune ca este mult prea scump pentru facilitatile pe care le ofera.

Trimis de Florian Mihalache in 11.07.16 20:57:47
Validat / Publicat: 11.07.16 21:52:50
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Riu Helios Paradise - Suny Beach Evrika - Suny Beach Mimoza - Nosipurile de Aur Iberostar - Suny Beach Miramar - Obzor

VIZUALIZĂRI: 2734 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Florian Mihalache); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[11.07.16 21:46:07]

@Florian Mihalache: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Câteva fotografii realizate de voi acolo ar fi mai mult decât binevenite — atât ca ilustraţie a textului, cât şi ca informaţie utilă, ele fiind căutate, apreciate (şi solicitate) de cititorii interesaţi în această destinaţie... Poţi folosi linkul amfostacolo.ro/pic_addnew ... 36&ridAnt=70176

@Florian Mihalache: Te-am ruga să (re)verifici coordonatele GPS ale acestei destinaţii pe harta interactivă AFA. Ne poți spune dacă-i ok? (mărește zoom-ul cât e necesar, până la afișarea la nivel de stradă - dacă-i posibil)

Mulțumesc.

Nasshu
    [11.07.16 22:38:30]

@Florian Mihalache -

next time... nu mai lăsa banii in geanta soției sau ''ascunde-o '' mai bine!!!

pfff...

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / BULGARIA
    [11.07.16 23:42:15]

@Florian Mihalache -

printr-o intrebare : cati dintre dvs folositi seiful din camera?

Eu am folosit întotdeauna seiful din cameră, atunci când acesta a fost oferit gratuit şi în destule cazuri atunci când acesta a fost contra cost. În cazurile (puţine) în care nu am beneficiat de seif, o parte din bani i-am avut mereu asupra mea, iar alte lucruri de valoare, electronice etc le-am ascuns în troller, închis cu cifru şi lăcăţel ca la avion.

Toate hotelurile precizează în mod explicit faptul că îşi declină orice responsabilitate în cazul dispariţiei obiectelor de valoare nedepozitate în seif.

Poate ar fi fost util să fi precizat faptul că hotelul la care ai fost cazat oferă oaspeţilor seif în cameră, dar pe bani. Faptul că tu din motive personale nu ai folosit această facilitate te-a costat mai scump.

mixman
    [06.08.16 15:13:01]

Folosirea seifului iti confera doar senzatia de siguranta.

In 95% din hotelurile din Bulgaria, seiful este oferit contra unei taxe suplimentare intre 5-10 BGN/zi. Am folosit acest serviciu o singura data la hotel Planeta, dupa ce am citit pe AFA mai multe plangeri legate de disparitia obiectelor personale. La receptie am primit un cod de resetare si personalizare pin care bineinteles ca nu a mers. Am chemat personalul "specializat" care prima data a urmat aceeasi pasi ca si mine obtinand, bineinteles, acelasi rezultat. Apoi a format un cod generic un fel de *1234# si m-a rugat sa imi definesc propriul pin. Dupa ce a plecat acel domn, retinand codul format de el am incercat din curiozitate romaneasca - evident ca a mers din nou sa resetez pinul.

Concluzia? cum spuneam la inceput, utilizarea seifului confera doar senzatia de siguranta.

mixman
    Alte impresii din această RUBRICĂRoyal Helena Park Hotel: