ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2010
ÎNSCRIS: 13.08.09

Un hotel de 4 stele romanesti si o intalnire deosebita „AmFostAcolo.ro”

Scopul in fapt al site-ului amfostacolo. ro este ca turistii, oamenii care calatoresc, sa posteze impresii despre locuri de cazare si despre traseele si calatoriile pe care le fac. In acest fel, ceilalti turisti care doresc sa calatoreasca si ei in aceleasi locuri, se pot informa, zicem noi, corect.

Si uite asa, dupa doi ani de impresii postate, cei care si-au expus public parerile lor, au ajuns sa fie premiati. Premierea s-a anuntat cu surle si trambite pentru luna februarie, 20, la Poiana Brasov, hotel Piatra Mare.

Aceasta poveste frumoasa se datoreaza unei singure persoane, pe nume Cornel Bociort, care merita toata lauda noastra.

Pentru a intra in aceasta poveste, ne-am pregatit cu mic, cu mare, astfel ca sambata dimineata, cei mai multi dintre noi, am plecat catre „padurea fermecata”.

Cum toate drumurile duc la Roma, pe noi toate drumurile ne-au dus la Poiana Brasov.

Pe drum am oprit la benzinaria de la iesirea de pe centura Ploiestiului pentru o „pauza de copii” si cafea. In timp ce beam cafeaua afara, ma uitam ce multe masini vin si pleaca si ma intrebam cate din ele merg la intalnirea noastra. Asa mi-a venit ideea unui sticker cam de 2, 5x10 cm cu inscriptia „amfostacolo. ro” de pus in spate pe luneta masinii si care sa fie semnul nostru de recunoastere (si bineinteles de reclama). I-am spus lui Cornel de idee, asa ca ramane de vazut materializarea ei.

Am plecat de acolo si pana la destinatie am umplut cateva frigidere din cauza gropilor de pe drum si din cauza cozii de masini de la iesirea din Sinaia si pana la Azuga. Astept cu interes autostrada de pe valea Prahovei.

Oricum, este o performanta sa faci mai putin de 200 de kilometri de la Bucuresti la Poiana Brasov in 5 ore, cu o medie orara de circa 40 km/ora (am scazut o jumatate de ora cat am stat la benzinarie).

Ca traseu de dus l-am ales pe cel prin Brasov. In Poiana, hotelul l-am nimerit repede si am avut noroc cu locul de parcare pe care l-am gasit si mai repede.

In holul hotelului, inspiratia m-a dus catre a doua masa, ceea ce a fost gresit (cateodata, destul de rar, inspiratia imi joaca feste), fiind ghidat catre prima, unde era Cornel si Olga.

Inscrierea si cazarea au urmat intr-un timp foarte scurt, asa ca ne-am luat camera in primire.

Familia „amfostacolo” s-a intalnit intr-una din salile de conferinte a hotelului. Surpriza a fost ca tot acolo se desfasura o alta intalnire, cu subiecte interesante si pentru noi, dar nu era intalnirea noastra.

De fapt, asa cum i-am spus cuiva, persoana importanta, nu spui cine, sponsorul este stapan, adica el stabileste reguli.

Pentru mine, prezentarea hotelurilor a fost destul de interesanta, pentru ca m-am hotarat unde sa plec la vara. Dar tot am suportat greu. Poate ca era un pic mai bine daca intre doua prezentari se faceau si vreo doua-trei premieri. Cred ca timpul trecea mai repede si mai usor pentru noi.

Pentru ca premierea noastra a fost un maraton, a fost mai greu sa ne cunoastem mai bine intre noi.

Petrecerea foarte frumoasa, dar dupa 4 ore de stat in sala de conferinte, toata lumea a dat buluc la mese.

O vreme toata lumea nu a vazut decat mancare, iar dupa aceea, dans. Iarasi a fost destul de dificil sa ne cunoastem familia din care faceam parte. Pentru aceste aspecte nu este nimeni vinovat, asa a fost sa fie, cu toate ca daca nu stateam atat de mult in sala, cred ca atmosfera era alta.

… trebuie sa fie si cativa carcotasi pe aici …

Petrecerea ne-a placut, am dansat si ne-am distrat.

Inca o data, felicitari Cornel pentru initiativa site-ului si a ceea ce a urmat in acesti doi ani, ajutoarelor tale de la Timisoara si membrilor familiei „amfostacolo” care si-au adus aportul in reusita acestei intalniri. Cornel, conteaza pe noi. Ah, uitasem sponsorii. Felicitari si sponsorilor, fara de care … bla bla bla.

Dupa tot acest preambul despre intalnire, impresiile despre hotel si servicii sper sa nu atraga oprobriul vostru, al familiei „amfostacolo”. Doresc doar ca cei care vor sa mearga la acest hotel sa cunoasca si aspecte mai putin placute.

Cazarea am facut-o pe la ora 13 si ceva, sambata. Pentru ca eram cu doi copii, ni s-a repartizat o garsoniera, care s-a materializat printr-o camera mare, cu un pat enorm.

Ne-a placut camera si mobilierul nou, dar mai ales patul de mijloc de vreo 2, 5x2, 5 metri. Puteai sa dormi si de-a lungul si de-a latul, fara sa-ti iasa picioarele din pat. Puteam sa dormim chiar toti patru in acel pat.

Prima surpriza: camera nu era aranjata pentru patru persoane, adica nu avea patul suplimentar (platit), nu erau prosoape si celelalte pentru toata familia.

Am discutat la receptie, iar dupa ce a verificat plata patului suplimentar, raspunsul a venit de forma „va veni cineva curand sa aduca patul”. Asa am stabilit ca acel cineva sa vina dupa ora 17.

Baia stramta din cauza dotarii. Chiuveta foarte mare, de doua ori mai mare decat una normala, ocupa mare suprafata din baie.

Cada era cu hidromasaj, ceea ce ar tine sus stele de pe frontispiciul hotelului daca ar functiona corespunzator. Rezultatul a fost o fantana arteziana din cada cu mai multe guri de apa si o mare balta in toata baia. Perdeaua de la cada lipsea.

Trecand peste aceste mici inconveniente, camera a fost OK.

Despre servicii, m-au dezamagit cele din restaurant. La petrecerea de seara, eram cateva mese unde nu prea vedeai ospatari nici macar pentru debarasare, iar tortul l-au dus la cateva mese si atat.

A doua zi, la micul dejun, o femeie de serviciu a traversat tot restaurantul cu galeata si mopul in mana, ceea ce nu este permis nici intr-o cantina, daramite intr-un restaurant de 4 stele.

Mancarea la micul dejun a fost buna si foarte diversificata.

Daca lasi deoparte aspectele negative despre aranjarea camerei pentru numarul de persoane cazat si daca nu ai „greturi” pentru mopul plimbat prin restaurant, poti sa mergi linistit la acest hotel, ca doar nu toata lumea are ghinion.

Oricum, lipsurile din serviciile prestate sunt incluse in pretul enorm al camerei afisat la receptie, de peste 100 euro/noapte.

La intoarcere spre casa, am mers prin Rasnov, Paraul Rece, Predeal si apoi pe DN 1 pana la Bucuresti. Alte frigidere umplute, caci drumul pana la Predeal este presarat cu gropi.

Frumusetea traseului este umbrita de binecunoscutele peturi aruncate pe marginea si stranse din loc in loc de oamenii gospodari (! ) in mormane de deseuri.

Maine vor urma pozele.

Trimis de cosminp in 22.02.10 11:30:18

VIZUALIZĂRI: 1912 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 colegii AFA atenti (sau nu?) la prezentarile agentiilor
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

gushpi
[22.02.10 11:54:22]

da, deci inca un "fericit" cazat la 4*!!!

[22.02.10 11:54:55]

uitasem, bateria de la cada avea apa calda pe invers si nici nu vedeai codurile de culoare. un cosmar.

CCRRIISSYY
[22.02.10 12:10:58]

nici camera dubla nu era la nivelul pretului afisat (468 lei = 114 eur). Ca sa te urci in pat iti trebuia scarita. Patul era matrimonial, dar avea 2 saltele.

[22.02.10 12:18:09]

eu am avut noroc, la mine era o singura saltea

mili1983
[22.02.10 12:49:59]

La noi problema a fost cu lumina. )) Stiti ca la unele hoteluri...cartela trebuie introdusa in acel lacas special de langa usa...pentru a aprinde luminile...Am introdus cartela pe toate partile...lumina de la baie functiona oricum...dar in camera nu.

Intr-un final am descoperit ca luminile de la paturi trebuie aprinse de la butonul lor (erau niste veioze)...care nici amandoua aprinse nu faceau mare lumina...

Deci ca sa le aprinzi trebuia sa iti rupi gleznele pana la ele...(bajbaiam pana la veioza...in drum....dadeam cu genunchii de pat...de noptiera...SI asta pentru ca am fost foarte "inspirata" si am tras draperiile ...sa nu intre nici o urma de lumina )) )

Insa....becul de deasupra oglinzii...nici acum nu stiu cum se aprindea )) Sincer...n-am batut de 2 ori din palme sa vad daca merge asa.

Dar a fost distractiv....

Am patit-o si cu dusul....noroc ca mi-am pus casca in cap... ca de nu trebuia sa ma spal si pe par....Dusul nostru mergea indiferent de pozitia butonului special. Aveam apa si de la robinet + dus si de la dus separat.

Si inca un lucru....eu am racit pentru ca am avut 2 paturi, nu unul matrimonial...si nu a avut cine sa ma incalzeasca.. )))))))))))) (asta apropos de ce imi povestea o prietena de la intalnire - sanziana_m...cu reclamatiile facute de unii clienti. O doamna a dat in judecata hotelul ca a ramas insarcinata pentru ca a avut pat matrimonial si nu 2 paturi...Ca de erau doua paturi....femeia nu ar fi avut unde sa faca love...deci nu ramanea insarcinata ))))))))))))))))))) )

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[22.02.10 13:01:05]

mili))))))))), chiar si cu pat matrimonial, cel mai bun anticonceptional sunt copii care dorm langa tine.

cristi_an3000
[22.02.10 13:02:55]

si noi am avut paturi separate dar le-am impins putin si le-am unit. de fapt asta facem de fiecare data cand situatia o impune (si cand se poate - sa nu fie blocate in perete sau de-astea). (deci sa ne asteptam la urmasi?!!? )

mili1983
[22.02.10 13:11:37]

Evident ca nu ne era greu sa le unim. Doar asa procedam si noi de fiecare data. Am spus lucrurile acelea la modul gluma. Doar nu ma luati in serios??? )))

Si daca e sa o luam asa... voi toti prezenti la intalnire ati fost de vina pt ca nu am reusit sa impreunam paturile... pentru ca la 3. 30 dimineata... nici forta sa ma pun in pat nu mai aveam... da pai sa il misc de la locul lui... deci voi sunteti de vina ca m-ati tinut pana la acea ora... si din cauza voastra am racit... ))))))))))))))))))

Va pup!

Cristi_an3000... nu stiu ce sa zic... daca sa va asteptati la urmasi... voi stiti asta Numai Fecioara Maria a ramas insarcinata cu Duhul Sfant. )))))))

WM scuza-ne offtopic-urile....dar eu... pana ajung pe forum ...uit ideea....si uit cui ma adresez ))

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
gushpi
[22.02.10 13:38:53]

@cosmip

"...sper sa nu se supere cornel pe noi pentru criticile aduse hotelului si nici sponsorul care a ales locatia (cred ca el a ales-o), dar trebuie sa spunem oamenilor ce am patit fiecare ca sa stie la ce sa se astepte daca se duc la acest hotel..."

deja s-a suparat...pe mine, din toti!

[22.02.10 13:42:46]

NICI VORBA, cosmine, parerile si observatiile voastre le gasesc chiar echilibrate, foarte apropiate de cele ale mele. Veti gasi mai tarziu si un scurt review scris de mine si veti vedea ca (probabil) notele mele o sa fie chiar usor mai mici.

Insa de aici si pana la la a da 0% sau 37% satisfactie... mi se par pur si simplu incredibile parerile si asteptarile celor precum semnatarul ecoului de imediat deasupra mea. Si revoltator de nedrepte la adresa hotelului - spun asta pentru ca mie mi s-a parut ca oamenii de acolo chiar s-au straduit.

need_alex*
[22.02.10 13:48:32]

@cosminp

Ati facut 5 ore de la Bucuresti pana in Poiana Bv???

Noi la dus am facut 3 ore, tocmai datorita acelei cozi de care vorbeai dintre Sinaia si Busteni, iar la intoarcere am facut 2h30min, si nu sunt nici Schumacher si am un Logan.

[22.02.10 13:54:18]

alex, tot cu logan si eu. am plecat pe la 8 si ceva de acasa si am ajuns pe la 1, 1 si ceva. pe langa coada de la iesire din sinaia si pana la azuga, a mai fost si brasovul.....aoleu, am mai oprit juma' de ora la carrefour in brasov. uite cum minte omu' si dezinformeaza. scuze tuturor.

deci am facut DOAR 4 ore de mers cu masina.

mirelutza
[24.02.10 12:03:58]

bravo cosminp - ai votul meu ; ai punctat perfect...., important e totusi ca ne-am cunoscut intre noi.

amfost16
[22.07.10 09:19:50]

cosminp.. se pare ca rw-urile celorlalti au atins maxim de puncte, tu daca ai cobit nu prea te voteaza lumea, ti-ai dat seama de ce????????Romania e o tara de interese si afaceri. totul este o afacere, inclusiv acest site , asa ca nu-ti ramane decat sa zici de bine si vei fi rasplatit.... multa bafta, oricum daca scrii mult, nu neaparat de calitate, vei ajunge sa iei si tu un premiu.....

webmasterXY*
[22.07.10 09:37:56]

@amfost16... am rugamintea sa te rezumi la discutii pe marginea obiectului nostru de actiivtate: turismul. Sau vei ajunge sa fii nevoit sa incerci o noua cifra la sufixul personalitatilor tale multiple...

Multumesc,

[22.07.10 09:57:08]

@amfost16, eu nu scriu neaparat pentru puncte, cu toate ca imi face placere atunci cand castig un premiu prin munca.

eu nu fac beletristica si scriu despre obiective asa cum le vad eu, cu ochiul meu critic, mai mult sau mai putin obiectiv.

nimeni nu este obligat, in nici un fel, sa ia de bun ceea ce scriu sau sa ma voteze.

pe de alta parte, important este ceea ce ramane dupa noi, adica impresiile de care altii vor beneficia in alegerea locului de vacanta sau a obiectivelor de vizitat, precum si faptul ca ne cunoastem intre noi, chiar daca aceasta cunoastere este doar virtuala.

in plus, spiritul acestei comunitati este din ce in ce mai puternic si daca te implici si emotional, conteaza foarte mult.

altfel, asteptam impresiile pe care le vei posta si dupa ceva timp petrecut pe site, probabil ca vei simti si tu acest spirit.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[21.11.10 19:19:37]

au venit fotografiile, chiar daca mai tarziu.

dorgo
[19.12.10 12:23:41]

In sfarsit... de-abia acum vad si eu cum "arata la fata" cativa useri cu care dialoghez de-o vreme in spatiul virtual www al panzei de paianjen, dar nu cea a "Cellei Serghi", asa se intampla daca stai toata ziua si scrii review-uri...

[20.12.10 08:27:27]

@dorgo, poti vedea mai multi useri, colegi AFA, aici

CCRRIISSYY, cosminp, dorgo, gushpi, mili1983, mirelutza, need_alex*
Alte articole din această RUBRICĂ2010 - Întâlnirea AFA Hotel Piatra Mare, Poiana Brașov: