ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.07.2016
ÎNSCRIS: 05.02.13
JUN-2016

Sejur plăcut, gazde primitoare, recomand 100 %

Abia ce ne-am întors din al treilea concediu petrecut in Grecia, dar primul in Thassos, si am zis sa postez ceva impresii, mai ales că despre acest hotel exista doar un singur review din 2014.

Rezervarea am făcut-o prin booking cu 2 luni înainte, unde are nota 9 si peste 100 de păreri pozitive, după ce am citit câteva pareri si am vazut și pretul foarte bun (fara masă), am rezervat instant. Vreau să spun ca am mai fost prin Grecia si la hoteluri mai scumpe, nu pot să spun ca există foarte mari diferențe între ele și hotelul Karagiannis, probabil diferenta o face distanța față de plaja din Limenaria, cred că dacă acest hotel era pe malul mării Egee, prețul era cel puțin dublu. Pentru noi nu a avut importanță distanța față de plajă, am mers cu mașina personală in Thassos, și am fost cam pe la toate plajele din sudul insulei. Pretul unei camere duble pe 8 zile a fost de 230 euro.

Hotelul e situat la ieșirea din Limenaria spre Potos, cam la 50 m de drumul principal, la 6-700 m de plaja din Limenaria si tavernele de pe plajă, la 500 m de plaja Metalia, dar exista totuși un avantaj fiind mai retras, e foarte multă liniște și are o parcare mare la umbra unor copaci, ceea ce pe strazile înghesuite din centrul localității, nu prea găsești.

Camera e destul de spațioasă, am nimerit o cameră la parter (nr 13 :) ) și cu vederea spre nord, astfel ca soarele nu bătea direct, deci e ceva mai racoroasă față de restul. Ca dotari, exista aer condiționat fără extra cost,o chicinetă dotată cu tot ce trebuie pentru pregătirea unei mese, frigider cu congelator, pat mare dublu confortabil, dulap, seif cu cheie, baia dotată cu dușul clasic cu perdea, terasa cu masa si scaune si uscator de prosoape, cu vedere la munte, foarte ok pentru micul dejun si cafeaua de dimineață.

Alt aspect important de menționat este că se face curațenie în fiecare zi, de fiecare dată când ne întorceam de la plajă, găseam camera curata, hainele și prosoapele aranjate, totul în perfectă ordine.

Exista conexiune la internet prin WI-FI, viteză decentă, hotelul are routere pe fiecare etaj + lobby.

Gazda (doamna Alexandra) e foarte amabilă, ne-a ajutat cu informații despre orice am fost interesați, unde sa mâncăm la taverne în Limenaria, vizita la Theologos, etc. Tot ea ne-a facut rost de ulei de masline extra virgin produs in insula, la un pret bun, am luat vreo 10 litri. Tot timpul este cu zâmbetul pe buze, te intreabă cum te simți, dacă poate sa te ajute cu ceva, grecii sunt oameni care știu sa facă turism și să te facă să te simți bine in hotelul lor.

Limenaria este un orășel mic, unde toată lumea se știe cu toata lumea, deja după 2 zile ne salutam cu localnicii întalniți pe drumul spre hotel, toți apreciază un salut in limba lor "kalimera" sau "kalispera", față de banalul "hello". Exista un supermarket mai mare la intrarea dinspre Skala Marion, de aici ne-am cumparat alimente pentru micul dejun (legume, fructe, branzeturi, apa plata, etc). Tot aici există o spalatorie de mașini self service, merge cu monede de 1 euro.

Ca taverne, dupa ce am testat vreo 2-3, am ales taverna Palataki ca loc de luat cina în fiecare seară, un loc frumos pe malul mării, lângă portul turistic din Limenaria, prețuri ok, servirea foarte bună, aici ne-am bucurat de bucătăria grecească pe care o apreciem foarte mult, pentru ca mancarea a fost foarte bună, desertul este oferit gratis, iar daca oamenii de acolo văd ca revii, iți fac discount la nota de plata, iți oferă o carafă de vin gratis, vin și mai socializează cu tine, te întreabă dacă mâncarea a fost bună, iți sugerează ce bautură ar merge la un anumit tip de mâncare. Prețuri, orientativ așa câteva exemple, caracatiță la grătar 10 euro, creveți la grătar 10 euro, soutzoukakia (un fel de mici din carne de vită) - 8 euro, musaka 7,5 euro, supă de pui grecească 6 euro, salata grecească 5 euro, mussels (midii) 9 euro, carafa vin 0,5 l - 4 euro (vin foarte bun). Recomand 100 % această tavernă pentru mâncarea bună și atmosfera foarte plăcuta.

Am vizitat câteva plaje, Trypiti Beach, Metalia, San Antonio, Potos si Aliki.

Locul unde ne-am simțit cel mai bine a fost Trypiti beach, o plaja mare si liniștită, populată de diverse nationalități, cam in număr egal erau balcanicii, greci, romani, bulgari, sârbi, si ceva mai putini, germani, britanici si italieni. Plaja e din nisip, intrarea in mare cu pietricele, trebuie încălțări speciale, dar e ok.

La San Antonio beach am ajuns dimineața pe la 10, si am stat cam 30 min, ce senzație am avut acolo ca sunt la Eforie Nord la plaja sindicatelor :( , sezlongurile sunt foarte aproape unele de altele, plină de conaționali, urlete si țipete, discuții între persoane aflate la 20 m distanță una de alta, masculi alfa la greu, genul care vorbește tare ca sa atragă cumva atenția asupra lui, deși plaja e superbă si are intrare lină cu nisip in mare, nu recomand din cauza faunei.

Plaja Metalia e foarte frumoasă, situată intr-un golf micuț, atmosfera plăcută, din pacate plaja nu are nisip, doar pietricele mici, și la intrarea in apă e o placă de piatră destul de alunecoasă, plus ca drumul de acces cu mașina, e de pământ și destul de dificil și îngust, daca plouă cred ca e cam greu de ieșit de acolo.

În concluzie, a fost un sejur foarte plăcut, ne-am simțit foarte bine, suntem îndrăgostiți de Grecia, insula Thassos e superbă, peisaje incredibile, oamenii locului sunt deosebit de ospitalieri, dar, din pacate nu vom mai reveni in acest loc minunat, din mai multe motive, primul fiind atmosfera de Eforie Nord întâlnită prin unele locuri, altul fiind că vrem să vedem un loc nou in fiecare concediu.

Dar, pentru cine doreste să meargă în Thassos, în sudul insulei, recomand acest hotel din toata inima, noi ne-am simțit foarte bine aici.

Vacanțe plăcute tuturor!

Trimis de anthony2000 in 11.07.16 13:40:33
Validat / Publicat: 11.07.16 15:27:08
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Insula Creta, Nea Vrasna, Kavala

VIZUALIZĂRI: 2102 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (anthony2000); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P05 Trypiti beach, o plaja minunata!
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 24 voturi)

[11.07.16 14:01:54]

@anthony2000 - rog aruncă o privire peste următorul link goo.gl/maps/bnmNNQJpZaJ2.

• - fă click pe locul unde e amplasată
    • - dacă click simplu nu funcţionează: fă click-dreapta pe acel loc, apoi alege, din meniul ce va apărea, "Ce se află aici" ("What s here? ")
  • »» coordonatele GPS vor apărea într-o mică fereastră sus-stânga;
  • copiază coordonatele și scrie-ni-le te rog aici.
  • anthony2000AUTOR REVIEW
    [11.07.16 14:05:42]

Am pus cursorul fix pe acoperisul hotelului

40.627803,24.581186

[11.07.16 14:25:07]

@anthony2000 - Mulțam fain. Am modificat "cursorul", rezultând noua poziționare de aici.

În plus, am adnotat coordonatele drept confirmate.

calatorul
    [11.07.16 21:05:42]

@anthony2000 - Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, inclusiv pozele lamuritoare, Frumoasa plaja, am oprit si noi acolo sa facem o baie cand am vizitat insula, si imbietoare meniuri de pranz. Alegeri inspirate si vacante frumoase!

cloverina
    [11.07.16 21:16:52]

Sunt dezamăgită să aud că plaja San Antonio s-a transformat în asemenea mod. Am fost în Grecia acum 3 ani și a fost plaja noastră preferată. Liniștită, mare, cu loc de întins cearceaful și cu foarte puține șezlonguri ocupate. Îmi propusesem să mă întorc în Thassos și să mă cazez în zonă pentru a mă bucura de liniștea mării.

anthony2000AUTOR REVIEW
    [11.07.16 21:49:19]

@calatorul-multumesc de aprecieri, vacante placute iti doresc!

@cloverina - din pacate asta e realitatea, nu am exagerat cu nimic. Citeam undeva ca o persoana era bucuroasa ca sunt asa multi conationali cu obiceiurile cunoscute, ca s-a simtit ca acasa. Pai daca vreau sa ma simt ca acasa, ma duc direct la Eforie, nu bat atata drum si destui bani cheltuiti ca sa ma simt ca acasa. De aia ma duc in Grecia, ca sa ma simt ca in Grecia. Iti recomand Trypiti beach, este o plaja minunata ca peisaj, destul de mare ca sa nu fie inghesuiala, lumea civilizata, totul e ok.

johnnybegoode
    [25.08.16 15:57:34]

Terasa despre care ati pomenit serveste si mancaruri mai "clasice" (fripturi, etc)? Ca eu nu ma prea omor cu fructele de mare si alte animalute din astea... Multumesc anticipat.

anthony2000AUTOR REVIEW
    [25.08.16 18:43:47]

Da, sigur, porc, pui, peste, au de toate. Pun ei niste condimente de are friptura un gust foarte bun.

[Iar] Fructele de mare sunt proaspete, au cu totul alt gust fata de cele congelate, bineinteles pentru cine prefera asa ceva.

anthony2000, calatorul, cloverina, johnnybegoode
    Alte impresii din această RUBRICĂKaragiannis Hotel: