SUS

Marie-France Beach Front Apartments (unitate neclasificată)

11.07.2016
DIN brasov
înscris/ă în 18.07.11
MAR-2015
REGIM MASĂ Demipensiune
aprox 200 euro pe camera pe zi

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

În Seychelles - La Digue - pe cont propriu - cazare pensiune

Am scris inca 2 impresii despre insula La Digue, dar in urma sfaturilor de la admin am hotarat sa scriu si impresii despre cazarea pe care am ales-o pe insula.

Am facut ceva cautari pentru cazare pe booking si tripadvisor cand am ales insula La Digue (totul datorat unor poze gasite pe google cu plajele superbe de pe aceasta insula).

La momentul respectiv martie 2015 pensiunea era relativ noua - probabil jumatate de an vechime si nu existau prea multe review-uri despre pensiune.

Acum am verificat pe booking apar vreo 55 de review-uri cu nota finala de 9/10.

Pensiunea se afla pe malul marii si are doar 3 garsoniere la etaj si un loc de servit masa la parter.

Pretul pentru 1 camera este 135 de euro pe noapte cu mic dejun inclus.

Sa incepem cu partile rele ca sa le uitam cand ajungem la cele bune :

-Camerele au o mica chicineta dar relativ slab utilata. Mai concret are frigider, cuptor cu microunde si fierbator. NU exista posibilitatea aragaz deci nu poti gati.

-Alt minus major este lipsa wi-fi. Internetul se plateste si este exagerat de scump. Nu mai retin exact cat a costat dar stiu ca a fost f scump.

Pentru internet mai exista varianta sa iti cumperi o cartela de internet prepaid de la o retea locala dar nici varianta asta nu este f ieftina.

- La baie nu exista dus cu furtun ci doar dus fix de tavan, pt barbati nu e pb dar la doamne da.

- mic dejun sarac dar este inclus in pretul cazarii. Micul dejun este acelasi in fiecare zi si contine oua pregatite in diferite feluri cum doreste turistul - fierte, omleta, prajite, paine, unt, gem, cateva fructe locale, banane, mango, avocado, ceai sau cafea.

Partile bune

Probabil cel mai important punct tare - este - vederea la mare.

Daca o sa aveti rabdarea sa cautati cazare o sa observati ca nu sunt f multe pensiuni cu vederea la mare sau daca sunt acestea sunt la niste resorturi cu preturi prohibitive. Exista f multe pensiuni dar situate in interiorul insulei deci nici gand de vedere la mare.

Toate camerele din pensiune au vedere la mare cu balcon de unde se pot admira niste apusuri de soare absolut geniale (ziua soarele bate direct si nu ai cum sa stai pe balcon ca este o caldura sufocanta)

- camera este f curata - se face curat in fiecare zi.

- aer conditionat - mai mult decat necesar la caldurile de pe insula

- ai posibilitatea sa inchiriezi bicicleta direct de la ei - pret undeva 10 euro / zi.

- pozitionarea este f buna raportat la distanta fata de ferry si fata de plaje. Este pozitionata relativ echidistant fata de toate plajele.

- alt plus f important este faptul ca proprietarul Rudi este si chef. Ai posibilitatea sa iti pregateasca cina din ce anume doresti.

Noi am ales doar peste si pot spune ca am mancat atatea specii de peste, gatite in atatea moduri incat am fost foarte multumiti ca ales sa mancam cina la ei.

Pretul pentru cina era 20 de euro/ persoana pe zi fara bautura.

Aici putina atentie ca ei te intreaba daca doresti ceva de baut.

Bautura este f scumpa si aproape dubleaza pretul mancarii.

Rudi ne-a pregatit intr-una din seri - echivalentul lobsterului local si anume -un crab urias dupa ce in prealabil ne-a intrebat daca dorim - pt ca pretul pt cina respectiva a fost 40 euro de pers. A meritat toti banii

- pentru amatorii de pescuit puteti aranja cu Rudi si va poate lua la pescuit cand merge el cu prietenii la pescuit.

Nu se compara la pret cu excursiie organizate la resorturi iar experienta de viata dobandita este una deosebita. Practic am platit o parte din benzina si momeala (1 sac de macrou prospat) pentru pescuit aprox 70 de dolari pentru toata ziua.

De la pescuit am un link pe youtube cu ziua de pescuit pe celalalt review despre La Digue.

Si intradevar s-a prins peste nu gluma.

Pentru ei pestele este hrana principala pe langa orezul care nu lipseste din nici un meniu.

Orezul nu este mancarea mea favorita dar trebuie sa recunosc ca langa pestele gatit in atatea feluri are un sens si se copleteaza perfect.

Dupa pescuit, seara aceea Rudi a facut un gratar din pestele prins. Genial.

Daca doriti alte informatii despre La Digue puteti citi si celelalte review-uri ale mele.

Impresii încărcate de sorincos in 11.07.2016 01:19:59

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 11.07.16 / 08:46:30

VIZUALIZARI: 1261

A fost prima sa vizită/vacanţă în SEYCHELLES

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (sorincos); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  11700 PMA (din 13 voturi) nota2
  • sait oficial al acestei destinații:
  • Coordonate GPS ale acestui obiectiv: -4.35081200 S, 55.82740600 E - neconfirmate încă
  • Ai fost acolo, la Marie-France Beach Front Apartments? - Scrie impresii / Incarcă foto din sejur
  • Dorești să întrebi/discuți ceva legat de impresiile postate de sorincos? - folosește rubrica Ecouri (de mai jos)

[11.07.16 08:46:03]

Mulțumiri pentru amabilitatea cu care ai dat curs invitației de a scrie propriul set de impresii din această vacanță.

Mutat în rubrica "Marie-France Beach Front Apartments, LA DIGUE" (nou-creată pe sait)

- mishu
[11.07.16 11:59:52]

Foarte interesant si acest articol despre cazare si nu numai. Felicitari, votat cu placere.

- xoberus
[05.10.16 19:06:34]

Salut!

Poti sa ne dai informatii despre transportul spre destinatie: cursele de avion, trasnsfer pe apa etc..... si costurile bineinteles.

Multumesc anticipat!

- sorincos
[06.10.16 18:00:57]

Zbor cu emirates airlines pana mahe. De la mahe ferry boat speed pana la La Digue via Praslin. Costurile nu le mai stiu di chiar daca le-as stii nu cred ca mai sunt de actualitate. Deci verificati costurile google.

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[12] foto. Click pe poze pentru a le mări

fotografii din vacanta la Marie-France Beach Front ApartmentsFoto VOTATĂ de mine!
P01 [MAR-2015] Apus de soare din camera.

P02 [MAR-2015] Poze din camera

P03 [MAR-2015]
# [50 PMA, fara bonus]

P04 [MAR-2015] Meniu pe baza de peste la cina .

P05 [MAR-2015] desert

P06 [MAR-2015]

P07 [MAR-2015]

P08 [MAR-2015] desert

P09 [MAR-2015]
# [50 PMA, fara bonus]

P10 [MAR-2015] Dupa pescuit - peste la gratar - logic.
# [50 PMA, +BONUS]

P11 [MAR-2015] Meniu pe baza de peste la cina .
# [50 PMA, +BONUS]

P12 [MAR-2015] Meniu pe baza de peste la cina .

[12] foto . Click pe oricare pentru a le mări