ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2016
ÎNSCRIS: 10.07.09
STATUS: APOLLO
JUN-2016

Lucky seven - Hotel Ralitsa Aquaclub

Norocosul 7 – de ce? Pentru ca am fost pentru a 7-a oara la Albena, la acelasi hotel (cu pauza doar in 2014 - vezi impresii, vezi impresii) si eram si 7. Poate parea banal insa este hotelul inconjurat de cea mai multa verdeata si asta cautam.

Fiind in formatie de 7 urma sa ocupam 3 camere. Cum nu ma pricep sa dau bacsis si stiu ca de obicei camerele sunt deja repartizate, sau stai sa te conversezi cu ei o multime ca sa negociezi o cazare cat mai aproape unii de altii am procedat altfel, am scormonit netul pana am aflat numele managerului, astfel incat i-am scris Dnei/Drei Gergana Hristova Manager hotel "Ralitsa Aqua Club" pe adresa [....] pentru a ne asigura 3 camere in sectorul C cu vedere la Aquamania.

Acum vreau sa va mai spun ceva, eu sunt cea care ma ocup de tot ce inseamna o deplasare, adica: cazare, drum, diverse calatorii. Sotul poate spune doar “Nu fac…. altfel decat vrei tu Mishule” si asta pentru ca are incredere in mine de fapt si pana in prezent a fost in regula. Am putin mai mult timp liber decat el si sunt ceva mai insistenta.

Si iata-ne ajunsi in fata receptiei, tristete insa camerele nu sunt inca gata. Incet incet hoardele de navalitori (a se citi romani, nemtii venisera mai devreme iar polonezii veneau la noapte, in timp ce francezii vor veni cei mai multi din data de 01.07) iau cu asalt receptia si cele 2-3 persoane care incearca cu greu sa faca fata. Si auzeai:

-Grigore, Popescu, Ionescu sunt gata?

-Bratu e gata?

-Bine ca dati la cine vreti voi camerele din sectorul C iar noua ne dati ce ramane.

-De ce ne trimiteti sa luam masa, ce noi nu avem ce manca in tara noastra? Noi vrem camera

Si tot asa. Au fost de asemenea familii care aveau camerele pe unde se nimerea si au stat la discutii multiple pentru a restrange zona camerelor.

A existat chiar o situatie in care turistii uitasera sa ia de la agentie voucherele si situatia a fost rzolvata prin trimiterea acestora pe mail.

Chiar daca nu erau gata camerele ne-au pus bratarile la maini (suna cam ciudat) deoarece camerele erau deja repartizate si spre norocul nostru (cred ca din cauza de mail) am avut C201, 203, 205, asa ca daca aveti doleante apelati la adresa indicata mai sus inainte sa ajungeti acolo.

Nu stiu cum este la alte hoteluri dar aici se intra in paine cu masa de seara, pana atunci se mananca la snack bar (pizza, cartofi prajiti, carnaciori si hamburgeri, etc, astfel incat nu ramai nemancat), cum insa ai mei deja stiau cum stau lucrurile i-au luat si pe gemeni si s-au dus direct la restaurant, asa ca ei au mancat si de pranz la restaurant.

In sfarsit ni se spune ca avem camerele gata, stim incotro sa o luam asa ca hai la camere. Mama a ramas cu o parte dintre bagaje (baietii erau la masa) si eu si sotul am plecat la camera, aici insa am avut surpriza sa nu putem deschide usa cu nici una dintre bratari, am incercat si la celelalte 2 camere crezand ca poate avem camerele repartizate altfel, insa nimic, norocul nostru a fost ca ne-a dechis una dintre doamnele de la curatenie. Am coborat la receptie unde ne-au reactivat bratarile.

Camera, asa cum o stiam, 2 paturi individuale - sa avem fiecare intimitatea lui :), un fotoliu pat, televizor, baie cu cabina de dus (surpriza- era destul de bine izolata). Mi-a placut insa camera in care era mama cu flacaii, ei s-au simtit ca acasa (aveau pat matrimonial) si astfel in loc de fotoliu extensibil era o canapea extensibila de 2 persoane si care avea doar o parte intinsa.

Cat despre temperatura din camera, pot spune ca o singura data am dat drumul la aer conditionat pentru 5 minute, in rest puteti dormi cu usa la balcon deschisa fara nici o grija deoarece este usa cu plasa asa ca in camera in afara de voi, alti navalitori nu sunt.

Si cum am mers in perioada in care teii erau in plina floare, mirosul lor era mai mult decat placut (uneori parca era chiar prea tare).

Cei care deja au fost la acest hotel stiu ca este situat intr-o zona umbroasa, cel mai departe de plaja (exista insa shuttle bus spre plaja si retur, incepand cu ora 9 si pana la ora 17.30). Aici fac o recomandare de decenta celor care vor folosi shuttle bus, daca tocmai ati luat masina si aveti costumul de baie ud, nu va repeziti sa ocupati un scaun, apoi tot voi veti comenta calitatea scaunelor.

Drumul cu shuttle bus este minunat daca il faceti spre plaja la ora 11.00 si retur dimineata la 9.00-10.00 :), pentru ca masina va fi goalaaa si puteti admira astfel mult mai bine rezervatia Baltata pin care veti trece.

Avand accesul inclus la parcul acvatic Aquamania (o sa-i vina si lui randul sa povestesc despre el) majoritatea turistilor sunt fie la plaja, fie la Aquamania si mai putin la piscina.

Noi de regula mergeam la Aquamania si baietii la fel. Cum am spus deja ca nu suportam soarele alegeam locurile cele mai umbroase, soarele ne vedea accidental. Pentru clientii care tin de Primasol – Ralitsa accesul la Aquamania este gratuit, iar la consumatie am inteles ca este o reducere de 10%.

In prima seara am asteptat (profitand si de faptul ca era zi libera pentru animatori si nu aveam spectacol) cu nerabdare sa ma intalnesc cu @zoazore & co (a se citi sotul) si pot spune ca a fost (cel putin pentru mine) “dragoste la prima vedere” ca dupa a doua nu ne-am mai vazut (dar lasa ca ne revedem pe 22 la Barca).

De marti insa a inceput distractia si din punctul de vedere al animatiei, astfel incat baietii mei erau cand la Aquamania cand la piscina, teren de volei, etc, oriunde era actiune (a se citi concursuri).

Despre aceste concursuri ce pot spune, animatorii se straduiesc sa atraga turistii in joc insa le este destul de greu, baietii mei au incercat bocca (ceva de genul asta), care se juca dimineata insa dupa prima incercare au renuntat, erau doar ei patru, in schimb la jocurile de la ora 12.00,15.00 (polo), 16.00 (aqua splash sau jocuri in apa) precum si la ora 17.00 (darts) erau nelipsiti.

Jocul de polo era cel care era cel mai antrenant, de obicei se cam juca Romania (noi avand deja 4 in echipa) si restul lumii, iar cel mare era atacant (a marcat cele mai multe goluri) in timp ce cel mic era majoritar portar, desi isi dorea sa joace insa s-a dovedit a fi cel mai bun portar :).

Sezlongurile de la piscina nu mai sunt prevazute cu saltele de vreo 2 ani (oricum aratau jalnic) insa cred ca exista unele puse de o parte contra cost.

Asa ca in fiecare zi aveam (prin castig) portia de sampanie si de 2 ori au fost si 2 cocktailuri castigate.

Apropo de cocktail, am inteles ca nu mai sunt free, ci costa. Nu stiu ca nu ma interesa, dar am vazut preturi afisate (erau si oferte zilnice la 3.8 lv).

Mancarea, nu cred ca mai are rost sa o comentez, cred ca @zoazore, @AZE, au spus foarte bine cam ce gasesti, gama mi se pare destul de larga, poate ca dimineata pentru amatorii de mezeluri oferta nu este cea mai generoasa, in schimb (pe gustul meu) oferta de branzeturi este in top (Recomandare- celor carora le place branza de capra, au o branza nemaipomenita sub forma de bucatele si care sunt in 2 recipiente cu ulei simplu sau cu ulei picant). Un minus aici faptul ca insectocutorul aflat a intrarea in restaurant nu face fata astfel incat mai apar musafiri nepoftiti.

Cat am fost noi nu s-au organizat seri tematice in schimb pana in intrarea in restaurant erau 2 gratare unde zilnic erau anumite “teme”- pui, porc, frigarui, coaste, peste, carnati iar in interior era un colt unde un bucatar avea in fata lui o fiara din care te servea (ciolan, jambon, un ditamai pestele), etc.

O alta recomandare tot aici (recomandarile binenteles sunt pentru cei care se vor caza aici), cel mai bun aparat de cafea este cel gri pe care il vedeti cand intrati in restaurant pe stalpul din dreapta, cu fata spre voi.

Cafeaua de la barul hotelului nu m-a incantat, am luat un latte machiato si din pacate cafeaua nu era una care sa-mi placa (parea o cafea ieftina si arsa), asa incat am ramas tot la dozatoare.

Sa mai spun putin ce nu mi-a placut, indiferent ca folosesc sau nu consumabilele hotelului (mi se pare cam putin pentru un hotel de 4* doar gel de dus si sampon) acestea trebuie puse in baie, m-am pomenit intr-o zi ca nu mai sunt deloc, am facut sesizare la receptie si pana ne-am intors erau puse. De asemenea m-am mai pomenit intr-o zi ca nu am prosoapele mari (aici a fost o greseala). In general insa fetele de la curatenie isi faceau treaba bine, curatau camera, spalau pe jos in baie, si toate aceste lucruri se petreceau dimineata intre 10.00 – 12.00.

Nu stiu daca au fost schimbate asternuturile pentru ca nici acasa nu le schimb la saptamana insa banuiesc ca da, oricum paturile erau rearanjate zilnic.

Din cate stiti exista si aici un mic bazar (langa snack bar) si unde gasiti diverse - de la colaci, vederi, prosoape si pana la oja si acetona, spun asta pentru ca am avut nevoie :) si la preturi la fel ca in bazarul mare.

Cat despre snack bar nu prea l-am vizitat (cel mult o data pe zi cand faceam un amestec minunat, cafea cu lapte peste care puteam cateve cupe de inghetata, pentru copii este si varianta lapte cu inghetata. Rezulta o bautura racoritoare placuta si pentru adulti dar si pentru copii.

Ca sa nu uit, pentru ca citisem referitor la tichetul de intrare in statiune ca s-au modificat lucrurile, pot spune ca cel putin aici platesti 6 lv pntru prima intrare, apoi cate 2 lv pentru fiecare intrare ulterioara, iar masina o lasi oriunde gasesti un loc liber chiar si pe iarba. Nu am avut niciodata probleme. Ca sa fiti siguri insa puteti intreba acest lucru si la cazare.

Programul de seara asa cum stiti cuprinde spectacol in sala care se afla in hotelul Ralitsa superior si difera in fiecare zi (sunt spectacole simple unde actorii sunt tot animatorii care ziua intretin turistii, si se straduiesc sa faca lucrurile sa fie cat mai placute). Am vazut momente pe care le vad de cativa ani si rad in continuare la ele, poate tocmai pentru ca sunt simple. Intr-o seara insa nu s-a tinut spectacol pentru ca nu au putut face repetitiile si atunci s-a organizat concurs de Bingo.

Aici niste recomandari in situatia in care aveti parte de Bingo, e bine sa stati cat mai in fata ca daca aveti linie sau Bingo numai primul care striga primeste premiu. Premiul pentru Bingo este o sedinta de masaj si o sampanie, pentru linie – sampanie. De asemenea pot spune ca si in acea seara sala a fost plina.

Un alt comentariu care va poate interesa sau nu. Stiam de atatia ani ca Ralitsa Superior are 4*, acum la intrarea in acest hotel arata ca are 3*. Cand am ales sa venim la Ralitsa Aquaclub 4* preturile erau identice pentru cele 2 hoteluri, asa ca atentie. Am intrat si pe Booking si acolo e trecut tot 4*.

Asa cum spuneam Albena este o statiune linistita si pot spune sigura si voi reveni oricand cu placere acolo, chiar daca voi mai merge si prin alte locuri, iar in ceea ce priveste alte plimbari sper ca urmatorul articol sa va faca placere, si al sa i-l dedic lui @zoazore care nu ne-a putut insoti. Cine stie, daca va mai ajunge in zona poate o va tenta.

Trimis de mishu in 10.07.16 22:51:06
Validat / Publicat: 10.07.16 23:24:12
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2290 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P22 Un adevarat model, pozeaza in continuare.

andreieu [11.07.16 00:21:58] »

@mishu: Excelent "jackpot"! Mă pregătesc de o aventură la PRSAQ (a se citi Primasol Ralitsa Superior Aqua Club), în august, fix peste o lună.

Informațiile prezentate o să-mi fie de mare ajutor, cu toate că, și în momentul de față mi se pare un hotel destul de întortocheat la prima vedere, poate că greșesc.

Aștept cu nerăbdare poze de la Parasailing și următoarele impresii din Albena!

Votat din nou, cu mare plăcere - am accentuat ca să ştii!

Zoazore [11.07.16 08:40:37] »

@mishu - Si l-ai scris si fix la 7 ani de cand esti AFA-ista! Chiar ca e cu noroc! Si la mine a fost la fel de dragoste la prima vedere si, gata, acum esti in gaska! Prea esti de-a noastra! Prietenii stiu!

mishu [11.07.16 09:02:52] »

@andreieu - Dat fiind ca esti tanar s-ar putea sa iti lipseasca ceva distractie. Flacaii mei fiind in gasca de 4 s-au simtit minunat, mai ales ca au socializat foarte mult cu animatorii (in ultima zi a noastra acolo au stat in club pana la 6 dimineata profitand si de faptul ca pentru animatori urma o zi libera).

Cat despre impresii mai ai putintica rabdare, ca zilele astea ma straduiesc si sper sa placa tuturor macar partial din ce voi posta.

mishu [11.07.16 09:05:52] »

@Zoazore - De fapt cu acest hotel am si inceput ai dreptate si acum uitandu-ma am vazut ca am avut 3 voturi . Atunci insa habar nu aveam de nimic stiam doar ca mi-a placut si voiam sa spun si altora.

Cat despre tine, de abia astept sa te vad iubitica mea, insa pana atunci urmatoarele 2 articole o sa-ti arate de ce uneori e bine sa ma asculti (de fapt sotul tau).

andreieu, mishu, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂPrimasol Ralitsa Superior Aqua Club Hotel (ex Ralitsa):