ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2016
DIN: Reşiţa
ÎNSCRIS: 18.05.15
JUN-2016

Vacanta in Corfu

Anul acesta am hotarat sa mergem in Grecia, pe insula Corfu cu masina personala impreuna cu niste prieteni. Am mai fost cu 8 ani in urma si am ramas cu o impresie foarte buna.

Pt. cazare am rezervat pe booking la vila Art Studio din Benitses, fara sa stim prea multe despre aceasta statiune.

Daca calatoriti cu masina personala sau daca inchiriati de acolo una nu prea conteaza in ce loc esti cazat pentru ca ai libertatea de a vizita in fecare zi alte locuri. Daca ati ales sa veniti cu autocarul sau avionul in aceasta statiune optiunile nu sunt prea multe in ceea ce priveste distractia/agrementul, mie nu mi-a placut nici statiunea si nici plaja din Benitses.

La cazare noi am avut un apartament la parterul unei vilei cu 2 camere, 2 bai, bucatarie si o terasa mare. Pretul cazarii a fost 480 euro pentru 4 persoane/ 7 nopti. In cele ce urmeaza o sa va prezint punctual vacanta in Corfu:

Drumul

Am plecat din Resita pe ruta Serbia - Macedonia - Grecia. Am trecut granita in Serbia pe la Naidas (Caras-Severin). Am intrat pe autostrada in Serbia, dupa localitatea Smederevo si am urmat traseul catre Nis (SRB) - Kumanovo (MK) - Thessaloniki (GR) - Igoumenitsa (GR). Marea parte a traseului se parcurge pe autostrada.

Taxele de autostrada pe intreg traseul pana in Igoumenitsa au fost in total 19 euro. In Serbia si Macedonia, la statiile de taxare de pe autostrada nu accepta monede mai mici de 50 eurocenti.

In portul din Igoumenitsa exista mai multe ghisee de unde poti cumpara bilete pentru feribotul care duce spre insula Corfu, catre doua locatii: Corfu Town (capitala insulei), timp de de parcurs aprox. 1h 40min, si Lefkimmi (in sudul insulei), timp de parcurs aprox. 1h.

Noi am ales sa mergem cu feribotul catre Corfu Town (1 masina si 4 persoane) pentru ca am gasit la unul din ghisee o oferta la pretul de 84 euro (dus-intors). E bine sa va interesati la toate ghiseele de preturi. Citind alte review-uri precum ca feribotul catre Lefkimmi ar fi mai ieftin, plecasem cu gandul sa luam biletele direct catre aceasta locatie, ne-ar fi costat 112 euro (dus-intors).

Plaje

Plaja din Benitses se afla pe partea de est a insulei, este ingusta cu pietre, intrarea in apa este destul de abrupta, la putini metrii de mal apa este adanca, nu sunt valuri. Aici am stat doar in prima zi dupa ce am ajuns.

Plaja din Moraitika se afla tot pe partea de est a insulei, o plaja cu nisip si putine pietricele, apa foarte limpede, fara valuri, intratea se face lin, abia pe la aprox 100m de mal apa trecea peste cap. Plaja este ideala pentru familiile cu copii, insa destul de aglomerata. Aici doua sezlonguri si o umbrela pot fi inchiriate cu preturi intre 5-7 euro.

Issos Beach situata pe partea de vest a insulei, este o plaja mare cu nisip, apa limpede, intrarea in apa se face destul de lin. In partea a doua a zilei am prins valuri, vantul bate destul de tare pe partea de vest a insulei, iar apa este mai rece decat pe partea estica. Exista sezlonguri care se inchiriaza cu 6 euro pentru doua persoane. Partea din dreapta a plajei este neamenajata, insa foarte frumoasa. Aceasta plaja a fost una din preferatele mele, recomand.

Plaja din Paleokastritsa se afla in partea de vest a insulei, o plaja frumoasa, cu nisip, intrarea in mare se face destul de lin, apa este foarte limpede, insa cea mai rece. Este ideala pentru activitati de snorkeling.

Paradise Beach este situata in apropierea plajei din Paleokastritsa, cu pietre albe, apa cristalina si multe valuri. Aici se poate ajunge doar cu barca. In Paleokastritsa existau foarte multe barci -taxi care te duc pe aceasta plaja, pretul aproximativ fiind de 25 euro (dus-intors). Merita sa ajungeti pe aceasta plaja, peisajul este deosebit.

Plaja din Agios Gordios se afla tot pe partea de vest, este cu nisip, apa curata, intrarea in apa este destul de lina, cu valuri, destul de mari in partea a doua a zilei. Aici sezlongurile sunt free daca comandati ceva de baut de la taverna care le administreaza (aprox. 3,5 euro berea, 2,5 euro sucul, 3 euro frappe sau cafea). Este o plaja care ne-a placut foarte tare.

Statiuni

Benitses, unde am avut si cazarea, este o statiune linistita cu cateva taverne, supermarketuri si magazine de suveniruri. Din cate am aflat de la localnici, in trecut a fost o statiune foarte animata, asemanatoare cu Kavosul de acum, unde se adunau foarte multi englezi care petreceau pana in zori. Cele doua cluburi mari de pe malul marii "Spiros on the beach" si "Stadium" au fost lasate in paragina. In statiune se poate vizita "Sea shell museum" (muzeul cu scoici), costul biletului fiind de 4 euro/adult si 2 euro/copil, noi nu am reusit sa ajungem in orele de program.

Moraitika, o alta statiune frumoasa preferata de multi romani, are multe taverne, supermarketuri si magazine cu suveniruri si alte produse. Aici va recomand "General Market" unde suvenirurile si celelalte produse mi s-au parut mai ieftine. De fiecare data cand cumparai ceva de la acest magazin primeai din partea casei si un pahar de ouzo. In aceasta statiune am mancat la o taverna de pe plaja "Alexakis Taverna", recomand suvlaki, atat gustul, cat si modul de prezentare al farfuriei au fost deosebite.

Agios Gordios, o statiune micuta, insa cu multe taverne, unde mancarea a fost foarte buna. Va recomand taverna de pe plaja "Sea Breeze" care arata mai mult a restaurant, cu o priveliste aparte catre mare, mai ales la apus.

Mancarea

Referitor la mancare nu pot sa spun ca am comandat ceva deosebit, de regula ceva ce stiam ca ne place... Cateva recomandari sunt:

- la Issos taverna de pe malul marii "Oceano" unde am comandat specialitatea din ziua respectiva, portii foarte mari, portie de mix grill (cartofi prajiti, porc, pui, miel, chiftea, carnat si putina salata) la 8 euro portia, portie de cotlet porc in sos de piper (cartofi prajiti, orez, file porc si sosul de piper) la 9 euro. Mancarea a fost extraordinar de gustoasa si la un pret bun.

- in Moraitika am mancat la "Alexakis Taverna", portie souvlaki la 9 euro (mare), gyros la farfurie la 8 euro (mare), salata greceasca la 6 euro, si aici portii mari si gustoase. Tot aici daca mergeti ziua pe plaja puteti manca gyros pita la 2,30 euro.

- in Benitses pot recomanda pizzeria "Kavouras", aici pizza era facuta pe vatra, foarte gustoasa, iar preturile cuprinse intre 8-12 euro.

- in Agios Gordios am mancat la "Sea Breeze", o taverna pe plaja. Aici portiile erau mai mici ca in alte parti, insa mancarea foarte gustoasa. Pretul mancarii cam acelasi 8-10 euro/ portie.

Referitor la preturile bauturilor de la taverne as putea spune: bere draft Mythos 0,5l/3,5 euro, bere sticla Heineken 0,33l /3,5 euro, bere Corona 0,33/ 4-5 euro, apa plata la 1l /2 euro, sucuri 2,5 euro, freshuri la 3-4 euro, coktailuri la 7 euro.

In supermarket preturile practicate: nectarile 2 euro/kg, pepene rosu 0,30 euro/kg, rosii 1,50 euro/kg, sucuri la doza 1 euro, suc la 1,5l/1,70 euro, corn cu ciocolata 0,50 euro, paine franzela 1,50 euro. In Corfu Town exista Carrefour si Lidl, unde preturile sunt putin mai mici.

Locuri si obiective de vizitat

Pe langa plajele si statiunile prezentate mai sus va recomand sa vizitati Palatul Imparatesei Sissi care se afla in apropierea statiunii Benitses, un loc deosebit cu o priveliste minunata spre Corfu Town si spre mare. Biletul pentru un adult este de 8 euro, iar orarul de vizitare este de la 8-20 in fiecare zi.

Va recomand sa vizitati orasul Corfu, centrul este plin de stradute inguste cu taverne, magazine si baruri. Se poate vizita vechea fortareata si va puteti plimba pe faleza din apropierea portului, de unde se pot admira iahturile, vasele de croaziera si avioanele care decoleaza si aterizeaza pe aeroportul aflat la doar 1-2 km departare.

Activitati

Se pot practica tot felul de sporturi nautice, se pot inchiria barci, hidrobiciclete, jetskiuri etc.

Noi am ales sa inchiriem pentru o zi o barca din Paleokastritsa. A costat 90 euro barca+20 euro combustibilul (1,7 euro/litru). Pretul de inchiriere al barcilor variaza intre 60-90 euro la Paleokastritsa, depinzand de puterea motorului. Noi am luat o barca de 6 persoane cu motor de 30cp. In alte statiuni pe acelasi tip de barca ne-au cerut 150 euro.

Pe partea de vest in apropiere de Paleokastritsa se pot vizita cu barca mai multe plaje izolate, foarte frumoase, incluzand Paradise Beach.

Pe partea de est plecand cu barca din Moraitika, unde costul inchirierii este la fel, se pot vizita de asemenea plaje frumoase, se poate vedea Corfu Town si Mouse Island. (nu cunosc alte detalii pentru ca nu am fost).

In concluzie insula Corfu poate fi o destinatie pentru o vacanta reusita!

Trimis de LucianBogdan in 10.07.16 21:35:47
Validat / Publicat: 10.07.16 22:13:00
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Olympik Beach, Thassos

VIZUALIZĂRI: 5537 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (LucianBogdan); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P04 Plaja din calatoria cu barca

webmasterX [10.07.16 22:12:01] »

Foarte bun review de debut, merită remarcat

@LucianBogdan: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pt. cazare am rezervat pe booking la vila Art Studio din Benitses,

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

calatorul [10.07.16 23:08:26] »

Multumim pentru informatiile oferite si impresiile impartasite, inclusiv detaliile si recomandarile atent prezentate. Felicitari pentru frumoasa vacanta greceasca, alegeri inspirate si vacante frumoase pe mai departe!

LucianBogdan [10.07.16 23:22:01] »

@calatorul: Multumesc. Vacante frumoase tuturor!

irinad CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [11.07.16 07:17:49] »

@LucianBogdan - Un articol bine structurat, cu multe informaţii utile, binevenite pentru orice doritor de Corfu. În acelaşi timp, contribuie şi la aducerea aminte pentru toţi cei care au fost, deja, în Corfu şi tânjesc după peisajele superbei insule.

Meriţi felicitări atât pentru review cât şi pentru vacanţa frumoasă petrecută, şi la cât mai multe de felul acesta!

Votat cu plăcere!

LucianBogdan [11.07.16 07:22:43] »

@irinad: multumesc

elviramvio [11.07.16 07:32:48] »

@LucianBogdan -

Bun articolul tau despre Corfu - farfuriile totusi sunt ucigatoare pentru cineva care iubeste bucataria zonei si care acum doua luni se infrupta din bunatati.

Plaja Benites este asa cum spui, nu o recomand decat celor ce nu intra in apa si sunt si din acestia. Totusi la Podul Kaiserului se inota, chiar si copii mai mari insotiti de parinti.

Ce nu inteleg este pretul ferryboat spre Lefkimi, este foarte mare cel pe care l-ai scris si imi pare curios sa se fi scumpit atat de mult, de aceea am intrat pe pagina respectiva si iata ce scrie acolo, pe langa programul actualizat pentru luna iulie care cuprinde mai multe curse:

-pret auto (automobil) 26,20€

- adult 7,10 €

- copil 3,50€

Se pot face rezervari online (nu recomand caci nu e asa aglomerat sau poate nu se ajunge la ora respectiva), se poate plati cu cateva tipuri de card (am platit cash) iar pe mine chiar m-a intrebat daca vreau dus-intors pentru a obtine reducere.

Se poate ca din graba sa fi citit pretul unui vas mai rapid desi, din cate cunosc, grecii au renuntat la ele, poate au revenit.

Vacante frumoase iti doresc!

LucianBogdan [11.07.16 07:41:41] »

@elviramvio: Exact ce ai gasit pe site era si acolo, pretul feribotului spre Lefkimmi 54.6 euro (1 masina + 4 pers) doar pentru dus. Daca pui si intors ajungi la 109,2 euro, au spus ca nu fac reduceri in aceasta perioada.

De la o alta firma feribotul catre Corfu Town cu reducere 50% a costat dus-intors 84 euro.

elviramvio [11.07.16 08:01:28] »

@LucianBogdan -

Am vazut ca ai scris "echipa a inclus doua persoane" si de aceeia pretul parea foarte mare, daca ati fost 4 este clar. Daca nu ofera reduceri, inseamna ca au suficienti clienti, cand am trecut noi si la dus si la intors, barcuta era mai goluta. Eu am refuzat reducerea deoarece doream sa plecam de pe insula din Kerkira dar vremea ne-a facut sa alegem tot Lefkimi, am scris in articol.

Inca o data iti doresc o vara cu plimbari, macar cele de sfarsit de saptamana si sa ne povestesti pe aici!

LucianBogdan [11.07.16 08:03:40] »

@elviramvio: Multumesc la fel

Carmen Ion CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA [11.07.16 09:58:24] »

@LucianBogdan - Bun venit pe AFA îţi urez şi eu. Felicitări pentru un prim review foarte echilibrat şi documentat, plin de informaţii utile. Mi-au plăcut mult şi câteva dintre fotografiile tale, dar nu şi cele cu mâncarea - le consider subversive

Te aştept şi cu alte impresii de călătorie de pe unde ai fost.

LucianBogdan [11.07.16 16:58:31] »

@Carmen Ion: multumesc

mprofeanu [11.07.16 20:56:35] »

@LucianBogdan - Felicitări pentru review și pentru poze!

LucianBogdan [12.07.16 07:43:52] »

@mprofeanu: multumesc

calatorul, elviramvio, irinad, LucianBogdan, mprofeanu