ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.07.2016
ÎNSCRIS: 10.07.16
JUL-2016

Nici nemulțumit, nici mulțumit

Dezamagitor, hotel de 3* dar preturi de 5*

Am sa incep prin a mentiona ca sunt o persoana rezonabila, nu am pretentii exagerate si nici "fite" inutile.

Am achizitionat un sejur de 5 nopti la Iaki in perioada de early-booking, cu pretul de 3200 ron / demi-pensiune, camera dubla standard.

Voi incepe cu lucrurile care m-au dezamagit si m-au adus la concluzia ca este un hotel de 3* din care a ramas doar numele.

Iesirea spre plaja dezamageste cu pietonalul din marmura care este spart pe o suprafata de aprox. 1 m. si mizerie.

Check in-ul se face la ora 16 dar check out-ul la ora 12, lucru cel putin ciudat.

Poate cel mai deranjant lucru a fost lipsa locurilor de parcare, cand suni la ei ti se spune ca au parcare supraterana gratuita in limita locurilor disponibile dar nu specifica ca au max 50 de locuri dintre care 40 nu sunt pentru 'muritorii de rand', sunt doar pentru masini ale Corpului Diplomatic, smecheri si/sau diversi dubiosi, posesori de super masini. Restul de 10 locuri, se dau prin spaga la angajatii care care se ocupa de bagaje. La modul real parcarea se face alaturi, intr-o portiune care nu tine de IAKI, este o intrare comuna cu alt hotel si care are o capacitate de aprox. 20 locuri (foarte cautate in care sansele de a-ti gasi masina lovita/zgariata sunt de 70-80%)... Parcarea subterana costa 10 eur/zi...

Camera minuscula (parerea mea), pat ok, in baie cand se aprindea lumina, cand nu... suportul de hartie igienica abia de tinea de perete, cabina de dus nu mai avea rolele din partea inferioara ceea ce te facea sa fii foarte atent atunci cand o deschideai/inchideai din interior, sifonul era spart, mai ramasese doar o bucatica; trebuie sa recunosc ca este prima data cand merg la 4* oriunde in lumea asta si nu fie gel de dus sau sapun dedicat, baia era dotata cu 2 sapunuri gen hotel care atunci cand s-au terminat nici nu au mai aparut, decat cand am cerut la receptie.

Imi pare rau ca nu am facut poze... sincer, am fost atat de dezamagit incat nu am mai avut stare de asa ceva.

Balcoanele cred ca nu au vazut niciodata matura, pline de mizerie si pene.

Camerele izolate fonic, ceea ce este bine, wi-fi de proasta calitate, televizorul "ingheta" odata la 20 de sec...

Liftul este intodeauna super aglomerat cu timpi de asteptare mari.

Mancarea relativ ok, uneori dandu-mi impresia de cantina... fara etichetele referitoare la ceea ce se afla in recipentele respective, lucru ciudat daca vrei sa stii macar ce fel de carne este in compozitie.

Plaja ok, sezlonguri gratuite, angajatii ok atat cei de la plaja cat si cei care apartin exclusiv de hotel. Imi pare rau ca nu m-am informat inainte, observ ca sunt si review-uri pozitive, nu inteleg cum, poate au fost cazati in camere duble superioare... dar sa platesti in early-booking 4000-5000 lei pentru asa ceva...

Concluzia pe care am tras-o noi: Hotel care impresioneaza doar cu numele, 3* cu preturi de 5* fara nici o justificare, nu voi mai merge niciodata sa imi cheltuiesc banii aici.

Trimis de Vali3 in 10.07.16 20:39:22
Validat / Publicat: 10.07.16 21:48:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în MAMAIA. A mai fost în/la: Eforie, Venus, Mamaia

VIZUALIZĂRI: 2196 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Vali3); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 44.10 EUR pe cameră

webmasterX [10.07.16 21:48:15] »

Bun review de debut.

@Vali3: bun-venit în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Zoazore [10.07.16 22:04:10] »

@Vali3 -

Parcarea subterana costa 10 eur/zi...

Sigur Euro? Vigneta la bulgari e 8 e/săptămână.

dar sa platesti in early-booking 4000-5000 lei pentru asa ceva...

În caseta tehnică ai zis că

PREŢ SEJUR:

3200 lei

FĂRĂ transport

"ECHIPA" A INCLUS:

ADULŢI: 2

Deci, cât a costat, până la urmă?

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA [10.07.16 22:37:57] »

@Vali3 -

Unul e sigur al meu. Dar eu am ales să merg acolo în alt sezon (anotimp). Am avut astfel mult mai multă liniște și nici liftul nu era așa solicitat. Recunosc, nici plajă nu prea am făcut, dar plimbarea pe malul mării a fost foarte plăcută.

PS am avut o cameră normală, nu superioară.

Vali3 [11.07.16 10:08:31] »

@Zoazore: Salut, pentru o dubla standard prețul a fost de 3200 cu early booking. 4000-5000 era in contextul unei duble superioare care banuiesc ca este mai scumpa.

Cât despre parcare, aceasta informație si preț a venit de la Recepție, telefonic.

Remicade [30.07.16 10:13:06] »

Peste tot la mare check-in e la 16 si plecarea la 11-12 deci?

Vali3 [30.07.16 12:56:20] »

@Remicade: salut, nu știu dar ma îndoiesc sa fie asa peste tot. Poți afla foarte ușor sunând la hotelul care te interesează.

dorinakiss [30.07.16 17:30:48] »

@Vali3 - Buna ziua. La unele hoteluri din Neptun, intrarea este la ora 18.00 si iesirea este la ora 12.00.

LianaA [22.08.16 09:59:00] »

@Vali3 - Cred ca au remediat unele aspecte din ce ati semnalat Dvs. ; de exemplu, recipientele cu mancare au etichete si cred ca au reparat acea parte de mozaic sparta. In schimb, zona aceea de terasa/ piscina nu arata deloc bine, mozaicul vechi, alaturi de placile noi si lucioase, ici-colo beton simplu (o rampa de acces), apoi o asemenea rampla acoperita cu mocheta; toate astea, lasa impresia de improvizatie si un pic de economie.

Am aceeasi parere cu Dvs., parcarea e imposibila, desi nu cred neaparat ca acele masini sunt doar de dubiosi - e si o reprezentanta BMW in hotel si isi expun cateva masini in fata intrarii, de aici si mai multa aglomeratie.

Diferenta mare intre ora iesirii si a intrarii e posibil sa fie data de numarul redus de personal de curatenie - e nevoie de mai mult timp sa faca menajul. Noua ni s-a intamplat sa ne bata in usa la ora 8 dimineata. Cam devreme pentru un weekend de vacanta.

Cred ca, totusi, camerele de rang superior arata un pic mai bine. Noi am avut o suita si "doar" robinetele de la chiuveta si bideu si clapeta de actionare a WCului erau cam ponosite. Nici foehn-ul nu e chiar de actualitate, se supraincinge foarte repede si cedeaza.

La toate astea, se adauga un miros cam ciudat in camera, care banuiesc ca vine de la mocheta.

webmasterX [22.08.16 10:14:42] »

@LianaA - Ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

LianaA, Remicade, Vali3, Zoazore
    Alte impresii din această RUBRICĂIaki Hotel: