ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.02.2010
  • --- F ---
    DIN: BUCURESTI
    ÎNSCRIS: 16.01.10
    MAY-2009

O mare de verdeata, opulenta si rasfat

Antalya insemna opulenta: o vezi inca de la aeroport, totul straluceste a nou si curatanie, peste tot se vad investitiile, cladirile luxoase, infrastructura foarte buna, totul este o afacere de succes, care s-a nascut din ambitie, bani, munca multa si care produce la randul ei foarte multi bani.

Turismul in Turcia miroase a munca, bani, invesititii si succes... dar dincolo de asta, simti ca in spate exista o traditie puternica, o istorie valoroasa si o vointa de fier pentru ca turismul in Turcia sa fie intr-adevar de 5 stele.

Ii admir pe turci pentru ca au depasit prejudecatile si au reusit sa faca din zona Antalya un paradis terestru al opulentei, luxului, ospitalitatii.

Kemer - este o statiune traditionala, foarte verde, vie, strajuita de muntii Taurus-. Vremea uscata, insorita, paduri de pin si hoteluri elegante, lux, rasfat, confort, mancare buna, peisaje incantatoare-acesta este Kemerul unde veti reveni cu siguranta.

Daca despre Belek se stie ca este "varful"opulentei in materie de turism, despre Kemer se stie ca este o statiune traditionala, situata intr-un golfulet si incadrata de imensele paduri de pin...

De altfel primul lucru care m-a frapat in Kemer a fost vegetatia luxurianta, Kemerul este teribil de verde...

Am fost in Kemer in extrasezon, mai prescis de 1 mai si a fost o alegere excelenta. Am petrecut aproape o saptamana departe de galagia si stresul capitalei dambovitene... undeva, pe un tarm insorit, ospitalier.

Am luat aceasta decizie -dupa vizitarea unui targ de turism de profil si iata-ne ajunsi departe de jungla de beton din Bucuresti, in jungla de verdeata din Kemer.

De la aeroport ne-au preluat autocarele, si toata lumea mergea spre Belek, cu exceptia a nostra si a unui cuplu (ei arau a 20 oara in Turcia) care mergeam catre Kemer. Dar a fost o alegere reusita si deloc regretabila.

Ce m-a impresionat in mod placut a fost in primul rand vegetatia extrem de bogata, muntii foarte inalti si curatenia.

Totul este nou: hoteluri noi, cladiri noi, strazi noi... civilizatie si curatenie absoluta.

Sunt o multitudine de hoteluri de 5 stele, care se intrec in lux si maretie, camere imense, piscine individuale, mancare pe saturate, animatie antrenanta... si ospitalitate turceasca.

Dar dincolo de "all inclusive" dupa care alerga toata lumea, celor care merg in Kemer, le recomand sa exploreze si imprejurimile, sa isi achizitioneze eventual niste excursii optionale (cu barca sau cu autocarul) pentru ca sunt o multime de locuri de vazut si explorat. Kemerul are o istorie in spate, si ramasitele istorice sunt prezente la tot pasul.

Majoritatea hotelurilor se intind pe zeci de hectare si au plaja, piscine, gradini chiar si mini-gradini zoologice, terenuri de golf, tenis, saloane spa, dar totusi, puteti sa parasiti aceste oaze paradisiace intr-una din zile pentru a face o mica plimbare prin imprejurimi.

Kemerul este o zona fermecatoare formata din mai multe regiuni Camyuva, Tekirova (sud), Kas, Kiziltepe, Goynuk si Beldibi, Kekova, care au ca numitor comun padurile dese de pin si muntii maiestuosi.

Ca si hoteluri, m-a impresionat Amara Dolce Vita din Tekirova-de 5 stele, are o priveliste fermecatoare. Cel putin din barca pare un palat imparatesc...

Adevarul este ca multe dintre hotelurile de 5 stele din Antalya se intrec in grandoare, arhitectura, futurism, sau stil, unele cladiri sunt futuriste si "supra-naturale", altele sunt traditionale, si par niste castele pe ale caror alei te astepti sa intrezaresti o calesca si niste printi din vremuri demult apuse...

Turcii au construit toate aceste minunatii arhitecturale, pentru ca turistii din ce in ce mai pretentiosi si mai avangardisti, sau dimpotriva, ramanand profund traditionalisti, sa nu aibe nimic de obiectat... si sa revina a nu stiu cata oara!!!

De aceea, in multe dintre aceste hoteluri exclusiviste, la cina tinuta este obligatorie...

Dincolo de placerile gustate in porpriul hotel unde aveti cazarea, Va recomand sa luati si o excursie optionala cu barca din portul Kemer este foarte distractiv-pe barca sunt programe de animatie si in plus aveti mancarea inclusa in pretul excursiei. Aveti ocazia sa vedeti cum arata Kemerul de pe mare.

Si acum imi amintesc ziua in care am mers in acea croaziera cu barca: a fost distractiv, turcii sunt foarte prietenosi si fac orice pentru ca oaspetii sa se simta regeste. De obicei au si cate un animator care danseaza sau canta si intretine atmosfera.

Hotelul -Mirada del Mar-in care am fost cazati a fost o alegere buna, are o gradina luxurianta imensa, terenuri de golf, tenis, piscina, propria mini-gradina zoologica, in spate se ridica semet varfurile muntoase, in fata marea calma...

O atmosfera de vacanta in care trebuie sa pretuiesti munca depusa de acesti oameni ca noi, turistii sa ne simtim regeste... Animatia este buna, plaja cu nisip, mancare indestulatoare. Poate prea multa mancare... este o adevarata industrie in aceste hoteluri de "5 stele" si cu siguranta veti veni cu cateva kg in plus...

Si acum ma gandesc la niste "clatite" umplute cu legume si carne, facute pe un cuptor special... Era o placere sa lenevesti toata ziua la soare si sa savurezi acele clatite asortate cu o bere rece... !!!

Puteti merge la hamam turcesc, la masaj, la sauna, toti vor fi prietenosi si va veti simti privilegiati stiind ca atatia oameni isi dau efortul ca turistii sa fie multumiti...

Hotelul Mirada este bun, camerele sunt mari, spatioase, dar recomand sa mergeti mai bine in extrasezon pentru ca hotelul are o capacitate foarte mare si este aglomerat iar in extrasezon este mai intim (fiind mai putina lume). Se afla pozitionat in Goynuk-un satuc foarte linistit si pitoresc...

In sezon toate hotelurile din zona Antalya sunt super aglomerate si este nebunie mare, desi s-ar putea ca anul acesta in 2010, avand in vedere ca este criza asta financiara, care nu se mai termina, sa nu mai fie asa aglomeratie... Dar cred cu convingere ca turcii vor sti prin oferte lor sa atraga turistii... mai ales ca au cu ce!!!

De altfel nu trebui sa ratati sa va plimbati prin imprejurimile hotelurilor, fie pe jos, fie cu dolmusul (un fel de microbuz) unde se asculta muzica turceasca si este foarte haios, si mergeti in centrul orasului Kemer-zona portuara este fermecator.

Kemerul va va cuceri cu siguranta si va veti intoarce si a doua oara-Antalya in general are multe de oferit turistilor si ospitalitatea turcesca, munca acestora, eforul de titani depus pentru ca aceasta masa de turisti galagiosi, pretentiosi si dornici de "vacanta perfecta" sa nu regrete alegerea facuta, toate acestea sunt laudabile si un reper despre cum se face turism de inalta clasa!!!

Trimis de Alb* in 22.02.10 01:52:11
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Bodrum

VIZUALIZĂRI: 7155 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Alb*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 mirada gradina

dianabzs [22.02.10 20:35:54] »

foarte frumos scris si foarte util!

felicitari!

p.s. ai votul meu.

Admin [23.02.10 00:48:00] »

foarte buna descrierea, bravo si din partea mea.

webmaster13 [23.02.10 01:10:05] »

mi-a placut , ca de altfel tot ce a scris Alb, pana acum , sper sa-i placa si lui melodia propusa !

webmaster13 [23.02.10 01:12:25] »

revin cu o precizare , .. sper sa-i placa lui sau ei !

Alb* [23.02.10 18:21:07] »

Multumesc mult ptr aprecieri/ sunteti foarte draguti.

O sa postez si alte impresii din alte destinatii turistice in limita timpului disponibil. Imi face placere sa postez pe acest site, si trebuie sa recunosc ca am acordat si eu voturi pentru impresiile de calatorie postate de catre alti utilizatori, intrucat multe dintre ele chiar sunt prezentate frumos si intr-o maniera utila.

iko770901 [24.03.10 15:50:57] »

Foarte frumos scris

Eu am fost in Kemer de 2-ori ,si a treia oara tot in zona Kemer am sa ma duc .Zona e superba

Felicitari inca o data pentru descriere

relu17* [15.04.10 17:12:10] »

Superba descriere. Abia astept sa vad zona cu ochii mei. Un vot binemeritat.

Alb* [17.04.10 18:01:34] »

Da, sa va achizitionati si cateva excursii optionale, De exemplu excursia la orasul scufundat-la Kekova si croaziera de 1 zi cu barca pe mare-boat trip cu dejunul pe vas. Ambele excursii au un pret bun si merita din plin. Succes.

iman [26.08.10 10:48:54] »

buna alb.am inclus in sejur o zi cu barca pe mare-boat trip -kemer.daca poti sa imi spui mai pe larg ce conditi ti se ofera .multumesc.

Alb* [07.09.10 11:01:17] »

Va plimba cu barca in jurul coastei, se ofera un program artistic, ascultati muzica, luati dejunul, inotati, este o excursie care merita luata si va ocupa toata ziua.

claudiu 71 [23.06.11 13:24:05] »

buna. de unde imi propui sa ne luam excursiile. noi vom fii 8 pers. direct de la agentie?

Alb*, claudiu 71, dianabzs, iko770901, iman, relu17*
    Alte impresii din această RUBRICĂExcursii, activități opționale în zona Kemer: