ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.02.2010
DIN: Targoviste
ÎNSCRIS: 04.02.09

De neuitat la Poiana Brasov

Dupa 46 de pagini de discutii, pe care le credeam la inceput traznite, pe forum despre prima noastra intalnire, parca de neimaginat, a celor ce se intalneau virtual in minunatul "AmFostAcolo", iata-ma in masina, gonind mai mult sau mai putin repede (ca urmare nu greutatilor din trafic, ci denivelarilor sau sparturilor din drum), spre locul catre care mi-a facut dintotdeauna sa merg, Poiana-Brasov. Ca sa-ti placa in Poiana nu e neaparat necesar sa fii cel mai mare schior sau alpinist, trebuie doar sa fii indragostit de natura. Iar cel care a ales locul intalnirii, Cornel, a dovedit cu prisosinta acest lucru, ba, mai mult iubeste comunitatea la a carei origine se afla.

Am ales sa ajung in Poiana prin DN 72 A, prin patria merelor (Voinesti-Gemenea-Malu cu Flori), desi aveam informatii ca sunt cateva zone in care este necesar sa fii foarte prudent, de exemplu podul de la Cetateni, iar imediat mai sus drumul este rupt lateral, pe partea dreapta, dar bine marcat, probabil in primavara... se va repara singur. Imediat ce treci prin Valea Mare-Pravat, drumul este vadit distrus pe cca 4-5 km, pana la Fabrica de ciment Holcim, de unde am luat-o la dreapta spre Bran-Rasnov. De aici inainte drumul a fost excelent. (Cine vine dinspre Bucuresti, are de facut pana aici cca 145 km, prin Chitila-Targoviste, apoi de la aceasta intersectie 60 km pana la Rasnov, si inca cca 10 km pana la Poiana-Brasov.

Cetatea Rasnovului se profileaza maiestuoasa pe cer, dar fiind inchisa pana ce se vor stabili cu exactitate accesele pentru public, zona era parasita. Eram in intarziere, asa ca nu m-am mai oprit la Castelul Bran, de unde am pus nste poze, cu o alta ocazie. Hotelul Piatra Mare este imediat la dreapta, are o parcare super, foarte bine ingrijita. Dar spun toate astea ca si cum nimeni nu a fost acolo. Cel mai placut a fost faptul ca cerul era senin, vremea era calda, si am facut o plimbare de aproape 2 ore prin statiune, de pe urma careia am facut rost de cateva poze ale privelistii incantatoare (trebuia sa-mi fac mana pentru seara petrecerii).

Nu imi permit sa fac referinte decat la tinuta impecabila a camerelor, dar si la organizarea petrecerii, cu muzica buna, pentru toate gusturile si preferintele. mai mult, la receptie ma asteptau ochelarii recuperati de personalul hotelului, uitati in camera dimineata dupa ce predasem cheile, lucru pentru care sunt extrem de multumit. Am facut o noua plimbare pentru cadouri, de data asta pe ger si vant. Intrucat fulguia, mi-am zis ca trebuie sa ma indrept spre casa.

A fost o experienta extraordinara, iar Cornel si echipa ce l-a ajutat merita toata admiratia si pretuirea noastra.

Trimis de mcosmin in 21.02.10 23:44:51

VIZUALIZĂRI: 1554 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Fatada principala a Hotelului Piatra Mare
NOTĂ: Acest articol nu beneficiază de punctajul standard acordat automat.

mcosminAUTOR REVIEW
[22.02.10 00:49:06]

Cat de multe poze

Nu am gasit alta modalitate de a incarca pozele, si de a le vedea tot grupul. Unele sunt mai reusite, altele nu prea. Dar familia AmFostAcolo exista, nu numai virtual. Rog webmasterul sa le adune pe toate, sa le transforme cum crede ca e bine, sa avem albumul nostru. Ca sa trec mai departe voi bifa pasul 3

nota webmaster: text mutat aici din cadrul unui review postat independent de autor. Deasemenea, ecourile scrise initial acolo au fost si ele mutate in cadrul prezentului reveiw

magdalena
[22.02.10 08:12:22]

Nu am inteles de ce ai doua impresii cu acelasi eveniment....Asta ar fi trebuit sa fie ecou.....

mcosminAUTOR REVIEW
[22.02.10 08:58:25]

Nu as vrea ca pozele astea sa fie punctate, nu m-am priceput sa le dau spre vizionare altfel pentru toti utilizatorii, probabil ca webmaster le va gasi tuturor pozelor de la eveniment o alta pozitie.

mirelab
[22.02.10 09:09:42]

Hei, webmaster, te-ai intors in fata calculatorului?!?! Fie-ti mila de noi si fa o vraja "sa sara peste randul validarii" fotografiile lui Cosmin sa le vedem si noi...please!!! sau "arunca-le" oriunde pe site/forum si da-ne un link))))

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[22.02.10 09:49:45]

Desi am avut ocazia sa va cunoastem personal de-abia duminica dimineata, cand am facut un tur rapid al bazarului din Poiana, comunicarea mi s-a parut extraordinara. Parca am fi fost cunostinte vechi, de ani buni)

Nu pot sa spun despre dvs. decat: volubil, simpatic, haios, plin de viata, exact ceea ce se potriveste unui membru al familiei AmFostAcolo.

Ne-a facut o deosebita placere sa va cunoastem, domnule Cosmin si speram ca vom tine legatura! Si... a propos de cadourile pentru familie: cum le-au primit cei dragi? Dar mai ales nepotelul? Cred ca au fost apreciate in unanimitate suvenirurile si le-au primit cu mult drag! Totusi cred ca doamna dumneavoastra a regretat ca nu ni s-a alaturat acestei superbe si memorabile ptreceri.

Cat in ceea ce priveste recuperarea ochelarilor de la receptie, pot sa va spun ca ati fost un fericit, ca v-ati amintit. Baietelul nostru cel mare abia la Ploiesti a realizat ca incarcatorul de la telefonul mobil a ramas in priza, in camera de la hotel: (

Dar nu-i bai, cumparam altul, ca drumul dus-intors pan' la Poiana costa cat vreo 2-3 incarcatoare))

Si de la mine aveti pimele 400 PMA pe care le meritati din plin !!!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
ileanaxperta*
[22.02.10 10:14:37]

Da, da, da!!!! vreau si eu...vrem si noi...vrem cu totiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!!!!!!!!!!

Vrem ALBUMUL "AmFostAcolo"!!!!!!!

[22.02.10 10:16:52]

ma ocup chiar acum, personal. Abia acum am ajuns sa citesc, existand atatea theraduri despre eveniment (poate ar fi mai bine sa ne concentram, cu totii, pe forum, in threadul special creat pentru impresiile de la Intalnire)

[22.02.10 15:02:08]

am facut un pic de ordine: condensat cele doua reveiws-uri ale lui mcosmin; am stres deasemenea 2-3 poze foare intunecate in care nu se distingea nimic.

Ulterior ne vom ocupa - cu ajutorul vostru - de completarea descrierilor la poze, mai ales acolo unde apar persoane -- pana atunci pot sa va spun ca personajul cel firav insa cu un nas impunatoar ce apare in foarte multe poze e chiar subsemnatul

david
[22.02.10 15:08:10]

felicitari webmastere pentru aparitia in ziarul Adevarul editie pentru Timisoara

[22.02.10 15:13:20]

in editia de aseara sau de azi, david?

david
[22.02.10 15:18:38]

Articolul l-am gasit aici cu data de azi

[22.02.10 16:28:55]

mutat review-ul in rubrica curenta, in procesul de 'strangere' a tuturor impresiilor de la Intalnire in cadrul aceleiasi sectiuni

turist_calatorescu*
[28.02.10 11:17:16]

Fantastic cum intalnirea Amfostacolo.ro a facut sa ne reintalnim dupa atatia ani ))...Votat!

dananecula, david, turist_calatorescu*
Alte articole din această RUBRICĂ2010 - Întâlnirea AFA Hotel Piatra Mare, Poiana Brașov: